4.

04.03.2024

PLATFORMY SQLAB 5OX

Konečně se mi podařilo, i když velmi náhodně sehnat nějakou zajímavost do této kategorie, kde se můžete dozvědět něco o vybavení na svůj bajk. Dnes moji milí Bajkujáci nebude tento článek o oblečení (i když vypadat i na kole dobře, je prostě dobře), ale podíváme se po zajímavém komponentu, který je rozhodně velmi důležitou součástí, a bez něj bychom se na kole tedy pohybovat určitě nemohli. Budeme si povídat a představovat platformové pedály od firmy SQlab s označením 5OX. Ještě než však přistoupíme k samotnému komponentu, pojďme si trošku říci něco o firmě, protože pro většinu bude tento výrobce neznámý. Použiji řádky z wikipedie, kde je uvedení firmy hezky sepsáno. Na stránkách SQLAB. CZ jsou první zmínky o této firmy od roku 1992, kdy se rozhodl založit tento projekt TOBIAS HILD, a to v Mnichově pod názvem AMAZING TOYS. V roce 2002 jako první výrobce sedel vyvinuli jednotný měřicí systém pro sedla, který nyní používají i další výrobci. Ve stejném roce SQlab začíná prodávat dělené sedlo Hobson Easyseat, které bylo vyvinuto speciálně pro pacienty s prostatou. V roce 2003 byla společnost oficiálně přejmenována na SQlab a byly uvedeny na trh první gripy a sedla. V roce 2006 byly kliky poprvé nabízeny v různých velikostech. Přesun do Taufkirchenu se uskutečnil v roce 2011. Online B2B prodej byl zahájen v roce 2016. V roce 2017 byla vyvinuta první vložka do kalhot, která se používá v cyklistických šortkách vydaných v roce 2019. Od roku 2018 působí SQlab také jako výrobce matrací s názvem "Q [kju:]" vyvinutou speciálně pro sportovce. V roce 2019 SQlab spolupracoval s Magenwirth Technologies . Rovněž byla oznámena spolupráce s Radeln und Helfen eV. V tomto ramenu byly vyrobeny speciální edice určitých produktů. V roce 2020 vyšla kolekce společně s horským cyklistou Fabiem Wibmerem . SQlab prodává své produkty ve více než 20 zemích. Každoročně udělují cenu SQlab Ergonomics Award. To je alespoň v krátkosti o historii firmy, a nyní tedy k pedálům.

Jak můžete vidět na fotografii, tak se jedná o 3 různá balení, a tedy i o 3 různé velikosti...S (-5mm); M (0); L (+5mm). Firma si totiž zakládá na svém, dalo by se říci dosti ojedinělém způsobu výroby komponentů, a tak je jejich nabídka pro zákazníky zajímavě pestrá. 3 velikosti jsou vytvořeny proto, že každý má přeci jen nohu tvarovanou jinak, a i velikost se samozřejmě od toho může odvíjet. Jsou vyvinuty 3 různé délky osy, které by měli právě být vedeny jako různé varianty pro zákazníky. Použito ze stránek výrobce: Tři různé délky os poskytují fyziologicky přirozenou polohu nohy na pedálu. Vhodné pro větší chodidla, polohu chodidla ve tvaru V nebo větší vzdálenosti sedacích kostí, které obvykle vyžadují vyšší Q-faktor.

Další směrodatný prvek je rozhodně použitý materiál. Mít takhle hezké pedály, speciálně vyrobené a jen z kusu obyčejného železe, by a si nemělo poté ten správný význam. Museli být vytvořeny tedy i speciální technologie a postupy, abychom tento výrobek dnes mohli spatřit. zde použiji také řádky ze stránek výrobce, protože je vysvětlení opět dobře zpracováno. 

Proč kompozit – proč ne? Vysoce kvalitní plastový pedál 5OX není z hlediska hmotnosti a odolnosti v žádném případě horší než stejná verze z hliníku. Při tvrdých kontaktech s kameny a kořeny může materiál povolit a v našich testech obvykle vydržel kompozit více než hliníková verze. Z tohoto důvodu spoléháme na kompozit a nenabízíme hliníkovou verzi. Důležité je pro nás ložisko – nainstalovali jsme ta nejlepší a nejodolnější ložiska. Tři různé délky os poskytují fyziologicky přirozenou polohu nohy na pedálu. Vhodné pro větší chodidla, polohu chodidla ve tvaru V nebo větší vzdálenosti sedacích kostí, které obvykle vyžadují vyšší Q-faktor. 

Jako další a myslím, že velmi příjemnou záležitostí je velikost, a šíře těchto pedálů. Již na první pohled můžete vidět, že plocha, která slouží ke kontaktu s obuví a samotného pedálu, je dosti prostorná, a tak nabídne pro záběr při šlapání velkou styčnou plochu. Zbytečně se neztrácí vynaložená energie, a tak je jízda využita ve veliké míře účelně. Tyto pedály mají i svou velmi originální další vlastnost, která tedy doufejme je k něčemu dobrá, ale je to samotný tvar této platformy. Sice bota, když ji má člověk na své noze je ze spodní části rovná (podrážka není nijak extra tvarovaná), ale je jasné, že nohy již tak vodorovný tvar nemají...mají různé zvlnění a různé tvarování. Pokud tedy netrpíte plochými nohami. Tyto pedály nabízejí totiž velmi „unikátní“ tvar a jsou lehce prohnuté dovnitř - mírně konkávní. Tento tvar je jistě vytvořen s tím důvodem, že když se do boty řádně opřete, a nejedete ve dřevácích :-), tak i bota se Vám trošku při tlaku začne tvarovat. Prohnutí pedálu dovnitř by mělo právě dovolit, aby záprstní polštářky, které tvoří takové polstrování chodidla, mohli v pohodě bez nějakého extrémního tlaku být řekněme v pohybu, a zbytečně se nedeformovali. Je tam nastaven lehce prostor pro přirozenost nohy. Pokud i zde použiji řádky od výrobce, tak se dočteme že: Mírně konkávní a ven otočená plocha pedálu, umožňuje ergonomickou pozici na pedálu a zároveň vytváří enormní přilnavost.

Tvar, použití a použité materiály máme za sebou, a nyní trošku i ke vzhledu a dalším vlastnostem. Jako první Vás určitě upoutá/nadchne, že jsou použity výměnné piny. Je to samozřejmě dobře. U dražšího pedálu, se i počítá s tím, že je člověk bude používat. Je také rozhodně zohledněno i jejich opotřebení. Při častém používání se samozřejmě olámou, odřou a znehodnotí, a tak měnit pedál, za nemalé peníze jen díky součásti za pár korun, je rozhodně škoda. Proto je tato varianta rozhodně správně a tak tyto pevné kvalitní pedály, můžete používat určitě dlouhou dobu. Další je i vzhledová část, která se i na tomto komponentu, pokud máte své kolo rádi musí vnímat. Zde není vytvořen žádný barevný karneval, který by dělal z vašeho bajku zábavní lunapark, ale jsou použity standardní barvy - černá a doplňkově bílá. U takového komponentu je to možná i dobře, protože alespoň není vidět znečištění, tolik jako na pedálech zářivějších. Nesmíme také zapomenout na použití, a ještě pár dalších hledisek. Co se týká váhy, tak je zde číslo 429g. Náhradní piny jsou součástí balení, takže je rozhodně na 2sezóny vystaráno. Samotné použití je na MTB, Enduro a Gravity. Myslím, že i na gravel by byl člověk spokojený.    

Na konec by se určitě hodilo vytvořené video, ale protože jsem obchodem doslova prolétl, a  nebylo moc času, použiji videa od firmy, která Vám i vše velmi hezky představí.

To je dnes z této kategorie vše. Nyní mohu jen říci, že se s Vámi budu těšit na shledání zase příště, u objevování zajímavostí kolem cyklistiky. Takže ZDAREC PEDÁL BAJKUJEC a budu se těšit.