46.

06.06.2023

BIKEPARK OLOMOUC

Já vás zdravím moji milí Bajkujáci a všichni příznivci řádného ježdění v bikeparcích :-D. Dnes se půjdeme podívat po nějaké době na místo, kde jsem s tímto magazínem opravdu dlouho nebyl a můžu Vám již nyní říci, že to nebude žádná rozhledna, hrad a ani žádná jiná památka někde v lesích (poznali jste určitě z nadpisu). Když totiž dorazíte do města Olomouce, které je známo ne jen svým fotbalovým týmem, a pro většinu lidí asi zajímavějším výrobkem, kterým jsou OLOMOUCKÉ TVARŮŽKY :-), také můžete cítit závan vůně místních bajkerů a jejich BIKEPARKU OLOMOUC. Tento pro jízdu na kole vyhrazený plácek najdete za městskou čtvrtí SLAVONÍN, ale blíže ho najdete ke čtvrti NEMILANY. Dalo by se říci, že leží doslova na okraji NEMILANŮ. Rozhodně i doporučím v tomto směru nejjednodušší cestu a tou jsou MAPY.CZ, kde je tento BIKEPARK velmi hezky zaznamenán a tak se nemůže stát, že byste ho nenašli. Když jsem před chvíli napsal že plácek, tak ono tomu není zase až tak jak říkám, protože tohle je spíše pořádnej kus pozemku, který je tedy využitý jak se patří a je dost vidět, že při tvorbě tohoto menšího bikeparku si dali opravdu záležet. Sice při mé návštěvě již bylo znát, že tohle místo by potřebovalo trošku prosekat a louka je již celkem vysoká, ale když se podíváte na fotogalerii přímo ze stránek, tak uvidíte, jak vypadal tento prostor při tvorbě. Je to prostě paráda.

Není to tedy žádný malý plácek, ale opravdu kus plochy, která nabízí místním, ale i návštěvníkům slušný kus zábavy a to v podobě 5 různých TARILŮ či TRATÍ + PUMPTRACK. Když se slyší slovo BIKEPARK, tak si každý rozhodně představí pouze krkolomné sjezdy, drsné kořenové pasáže a veliké skoky, ale ani v tomto případě to tak není. Je zde zájem o různé disciplíny od XC, až po DUAL SLALOM. Pokud začnu tou první zmíněnou tedy XC kategorií, tak pro tuto oblast je kolem celého areálu zřízený okruh. Pro přiblížení použiji řádky ze stránek parku „pro všechny příznivce najíždění kilometrů je kolem celého bike parku vytvořen cross-country okruh, na kterém najdete nejen technické prvky při výjezdu na kopec, ale také zábavné zatáčky, boule i kamennou pasáž při jízdě z kopce dolů“. Myslím, že než se honit někde po silnici na galuskách v dopravě, nebo zbytečně odjíždět někam hluboko do lesů na úpatí velkých hor, je tohle místo celkem jak stvořené pro příjemný pojezd a trošku nabrání té kondice (rozhodně alespoň pro místní)...na obrázku je trail vyznačen žlutou barvou.

Celý tento areál je tedy obehnán CROSS - COUNTRY okruhem, který je proveden zábavným stylem. Nyní se pojďme však podívat na to, co najdeme uvnitř tohoto parku, protože toho není rozhodně málo. I dle obrázku musíte uznat, že XC trail bude rozhodně obsahovat nejvíce metrů a tak bych jako další dráhu, kterou zde můžete najít vzal do hledáčku tu, která se jeví jako druhá nejdelší a tou je DUALKA...tedy trať na DUAL SLALOM. Již dle názvu Vám určitě dojde, že se jedná o trať pro dva jezdce, kteří se utkají v závodě opravdu na milimetry, či setiny vteřiny. 2 jezdci jedou po této trati vedle sebe (každý má však svou dráhu), a ten kdo dojíždí do cíle jako první, tak samozřejmě ve vyřazovacím pavouku postupuje dále. Jedná se o rychlou záležitost, kdy projetí takové závodní dráhy netrvá většinou déle jak 30-45 vteřin, a tak je dobré při zdolání takové tratě mít rozhodně naježděno. Zde ji můžeme tedy najít také, a pokud někdy v tomto kraji budete, rozhodně si zde můžete tento styl jízdy potrénovat. Na obrázku ji najdete pod ZELENOU.

Objeli jsme XC, dali jsme soupeři na frak na DUALU a nyní přistupme k další možné trati, kterou zde najdete a tou je dráha na DIRT. Jedná se dle mapky o 3 nejdelší trať  a na mapce ji najdete pod barevným označením SVĚTLE MODRˇˇÁ. Když bych měl nějak více specifikovat tento styl, tak v překladu byste našli výraz ŠPÍNA. Je to především proto, že DIRT závody a skoky se odehrávají především na hlíně a tak jsou i jezdci někdy dosti umazaní, dost se práší, atd... :-D. Skoky jsou především dosti vysoké (někdy až několik metrů) a létá se také dosti vysoko. Vyzkoušet můžete jak horské kolo, tak i BMX, či přímo kola s označením DIRT - ty jsou přímo na tuto disciplínu. Tedy jestli se nemýlím :-D. 

Máme za sebou 3 dráhu, kterou si zde můžete vyzkoušet a nyní přistupme k něčemu ještě ostřejšímu, a tím je SLOPESTYLE. Jedná se o dráhu, kde můžete využít jak hliněný povrch, ale také jsou zde prvky dřevěné. Skoky jsou zde zkombinované a tak si můžete vybrat několik různých variant, jak si tuto dráhu užijete. I na SLOPESTYLE se létá hodně vysoko, a většinou bývá tento přelet na skokem doplňován nějaký trikem. Také se jedná o závodní disciplínu, kterou můžete pozorovat i na mezinárodních soutěžích. Pokud jste začínající amatér a s kolem si ještě tolik nerozumíte, rozhodně bez dohledu odborníka tuto dráhu nezkoušejte. Je to opravdu nebezpečné a můžete se dosti nepříjemně zranit. Zde v tomto areálu však taková to možnost tedy je, a pokud by se sem chtěli zajet podívat nějací ostřílení jezdci, tak i oni zde najdou své uplatnění :-D....tato dráha končí na 3 velkých dřevěných dropech. No prostě parádička.

Poslední dráhou či tratí, kterou zde můžete objevit je EASY LINE. Je to nejjednodušší technická trať, na které se můžete učit, zdokonalit, anebo si ještě pořádně dopilovat některé prvky ovládání, když s nimi nejste ještě řádně sžití - obsahuje malé skoky a boule. Pokud ji budete hledat na mapce areálu, tak označení je barva hnědá - barevné označení je dle obtížnosti. Nevím proč zrovna taková barva, ale připomíná mi to jistou hmotu :-D. Možná tím chtěli tvůrci dát najevo, že pro ně, jako pro zkušené to již stojí za „h...o“, ale je to pouze jen má domněnka :-)...snad to někdo nevezme jako nějaký posměch či urážku. Tak to opravdu myšleno není. I když dalo by se nad tím pouvažovat, protože všechny ostatní dráhy jsou opravdu mnohem náročnější a tak by se nebylo ani čemu divit :-) ...jedná se o dráhu úplně vlevo.

Polední záležitostí, kterou na stránkách bohužel vyznačenou nenajdete je PUMPTRACK. Jedná se o takový hezký zvlněný oválek, který můžete najít při stoupací cestě na start. Nejspíše bude tato dráha nová a tak se ještě na stránky bohužel nedostala. Na druhou stranu si zase myslím, že je to celkem milé překvapení když člověk přijede, a skrývá se zde něco, co ho ještě nakonec překvapí. Pumptrack je hliněný s lehkým posypem štěrku, a tak je to opět přírodní záležitost, vlastně jako celé pojetí park.

PS: jak jsem dnes při telefonátu s Kamilem Tatarkovičem, který je jedním z několika tvůrců tohoto parku vyzvěděl, tak pokud byste se chtěli zúčastnit téměř pravidelných tréninků, které probíhají vždy ve středu, je dobré sledovat sociální sítě kde se dozvíte, zda se pořádá či nikoliv. Dokonce zde cca před měsícem proběhl závod a pokud by vás zajímalo, jak tato akce vypadala, tak vše můžete také najít na sociálních sítích, anebo www stránkách.

Nakonec vás ještě pozvu na video, které jsem na místě pořídil, abyste viděli tohle místečko také trošku z jiné perspektivy :-)

Dnes je to již vše z brouzdání po té naší BAJKOVÉ REPUBLICE a jak říkám vždy tak doufám, že se  Vám fotografie, povídání i video líbili, a že se sejdeme zase někdy příště. Takže ZDAREC BAJKUJEC :-).