47.

27.07.2023

STEZKA KORUNAMI STROMŮ - JANSKÉ LÁZNĚ

Vítejte u tohoto článku milí Bajkujáci, všichni dobrodružní cestovatelé a milovníci výletů po přírodě, a zajímavých místech ČR. Dnes se zajedeme podívat do města Janské Lázně, které se nacházejí v okrese Trutnov a zároveň leží v Královohradeckém kraji...možná by se dalo i říci, že se sem hravě dostanete i z Vrchlabí..je to cca 15km. Jak napovídá název, tak se jedná o město, kde nejspíše hlavní zajímavostí pro turisty a návštěvníky jsou léčivé\horké prameny a také je tomu samozřejmě tak. Když se v tomto směru podíváme o nějaké to století zpět, tak historie nám vypoví velmi hezký příběh, který se začal odehrávat až někde kolem roku 1006. Z těchto let byli zaznamenány první písemné zmínky, a přesněji datum zní 6.června 1006. Pramen měl objevit dle trutnovského kronikáře z 16.století Simona Hütella, Jan z Chockova. Právě po něm měl být pojmenován pramen Janův. Však další moudří lidé tvrdí a to je i dle skutečností mnohem pravděpodobnější, že tento pramen byl objeven v 11.století prospektory, kteří hledali vzácná naleziště rud a drahých kovů. Však dost již o Janských Lázních jako o městě, a pojďme se zaměřit na jeho jednu pro nás důležitou část, a tím je v jeho okolí ležící STEZKA KORUNAMI STROMŮ. 

Když jsme si představili město, ve kterém tato stezka leží, jeho historii a trošku jsme se ponořili vlastně do vzniku, tak by bylo hezké to samé udělat i u tohoto turistického místa. Stezka zde tedy neleží tak dlouho jako město Janské Lázně, ale její vznik se datuje k roku 2017. Když bychom se měli v tomto směru podívat trošku konkrétněji, tak přesné datum je 2.července roku 2017. Jak byste mohli najít i na dalších stránkách či turistických portálech, tak stezka se nalézá  cca 100m od hranice Krkonošského národního parku (KRNAP),  a v jeho majestátních lesích. Tato stavba je sama o sobě, i když by nebyla přístupná opravdu GIGANTICKOU stavbou, a tak se nemůžeme ani divit, že na vybudování takového obřího komplexu bylo zapotřebí také dostatek finanční podpory a zdrojů. Určitě nás jako tvory zvědavé, bude i zajímat celková suma, která byla potřeba na vybudování a v tomto směru Vám mohu prozradit, že aby se tento areál vybudoval, bylo třeba dát dohromady 180 000 000 Kč. Někdo by řekl, že je to opravdu dost peněz a s tím se dá samozřejmě jen souhlasit, ale také se dá trošku oponovat. Tím nejlepším oponem je, že když se Vám zdá tato suma hodně, navštivte tohle krásné místo a poté jasně pochopíte, že to dává naprosto smysl :-). O postavení tohoto místa se postarala firma ZˇÁŽITKOVÁ AKADEMIE, která má již ve svém repertoáru i stezku v Lipně nad Vltavou - jedná se o stezku LIPNO. Utečme nyní však trošku od financí, a pojďme se raději zabývat tím, co můžete tedy spatřit při návštěvě a proč je tedy tato stezka tak výjimečná.

Vezměme to hezky popořádku, a začněme tedy od vstupu a prvních kroků po stezce. Jakmile na stezku vstoupíte, již po několika metrech si můžete všimnout, že na vytvořeném zábradlí uvidíte několik zeleně zbarvených tabulek a u nich jaká si kukátka, či malé dalekohledy. Toto příslušenství zde funguje jako informační tabulky s tím, že právě přes tyto malé dalekohledy se můžete podívat přímo na rostlinu, strom, či něco z flóry, o čem je na těchto doplňkových tabulkách řeč. Samotná stezka je totiž také pojata tím, že se zde nedočkáte jen famózního výhledu na okolí, ale také se dozvíte mnoho zajímavého právě o těchto lesích, jeho květeně i zvířeně, a tak pro návštěvníky funguje i jako NAUČNÁ STEZKA. Jestliže se rozhodnete tuto stezku projít kompletně celou i s 45 metrů vysokou věží, tak ujdete cca 1511 metrů - 1,5 km. To samo o sobě není určitě málo, a vybudovat trasu vysoko nad zemí v takové délce, rozhodně není nic jednoduchého a je k tomu rozhodně potřeba pořádný fortel, a znát velmi dobře svou práci.

Tyto informační cedulky s dalekohledy vás budou provázet téměř po celou dobu procházky, však po projití řekněme 1\3 stezky se dostanete do podzemí, kde se Vám otevře lesní svět trošku z jiné perspektivy. Vejdete do sálu\místnosti, kde se rozprostírá představení lesního života pod povrchem půdy, život kořenů stromů a všeho, co způsobuje růst lesa po povrchem, jeho neduhy, co škodí a jak si půda žije svým životem. Je to naprosto jiná perspektiva pohledu, protože při krocích po stezce jdete vysoko mezi stromy, zelení a jste uchvácení silou a majestátností okolní přírody. Však když vejdete sem, stane se z vás takový malý skřítek, který teprve nyní poznává, jak je příroda také zranitelná, jak to má těžké a jak je vlastně její růst a vznik možný. Vprostřed tohoto sálu najdete u stropu i mohutnou spleť  kořenů, která Vám parádně navodí pocit, že se nacházíte opravdu pod nějakým velikým stromem a můžete tak spatřit, jak vypadá kořenový život na vlastní oči v přímém přenosu. Samozřejmě, že pro dobrou informovanost je celý tento sál ne jen doplněn grafickou částí, ale také zde máte vytvořenou grafiku hezky popsanou, a tak se celou problematiku života kořenů a půdy můžete hezky dočíst. 

Projdete-li i tuto další velmi zajímavou část procházky, vyjdete opět ven a následuje pokračování, které vás zavede na již zmíněnou vyhlídkovou věž vysokou 45 metrů. Tato věž, ze které je tedy ne jen nádherný výhled a je opravdu při prvním pohledu ohromující stavbou, Vám při cestě nabídne opět při výstupu spousty zajímavého. Ne jen, že když půjdete zpět se můžete svézt více jak 80m dlouhým tobogánem, ale také při cestě opět objevíte spousty informačních tabulek, které Vám prozradí, jak je to s tou nádhernou přírodou v tomto okolí stezky. Uvidíte zde i vytvořené makety různých živočichů, kteří v tomto okolí také bydlí a tak se zase můžete dozvědět spousty zajímavých informací.

Výstup na tuto vyhlídkovou věž není nic jednoduchého, a trasa vás čeká opravdu nemalá. Točivá stezka obsahuje cca 10 pater, a tak vyjít nahoru není opravdu na 5 minut. Také si samozřejmě procházku řádně užijte, protože když již zde jste, je škoda někam hloupě pospíchat, anebo dokonce si přivézt protivnou náladu. Místo je to opravdu unikátní a tak i pohled při příjezdu na parkoviště vás přesvědčí o tom, že tohle opravdu jen tak neuvidíte. Pokračujme však dál, a dostaňme se k vytouženému vrcholu této stezky. Když se budete blížit do posledního patra, již se pomalu před Vámi začne rozprostírat opravdu nádherný výhled na Černou horu, která leží doslova vedle, nebo by se dalo říci, že tato stezka leží na jejím úpatí. Není to však jediný uchvacující pohled, který se Vám z vrcholu této stezky naskytne. Jak bylo již zmíněno v řádcích, které jste již mohli pročíst, tak tato stezka funguje i jako NAUČNÁ. Díky tomu, se po obvodu horního zábradlí nalézají další zajímavé informace, které Vám představí z širokého rozhledu okolí, na které z této stezky vidíte. Nejsou to jen místa, hory, anebo nějaké zajímavé pointy v okolí, ale třeba Vám tyto informační železné šipky ukáží místa, která jsou vzdálena třeba i několik set až tisíce kilometrů...příklad je třeba Praděd 121 km, až po STEZKU KORUNAMI v Canadě ...6256 km. Co je dalším hezkým zážitkem a zpestřením této vyhlídkové věže, tak jsou tzv...PTAČÍ HODINY. Spočívá tato hra v tom, že vy natáhnete pomocí klíčku tento veliký budík, a tím dáte možnost rotování jedné vytvořené ručičky uvnitř. Ta se zastaví na nějakém obrázku místního ptactva, které jsou umístěny na ciferníku a dle toho, na kterém obrázku se zastaví, začne z budíku vycházet přiřazený zvuk tohoto živočicha. Opět se tímto způsobem můžete dozvědět něco zajímavého, a tak si zábavným herním způsobem tuto návštěvu zpříjemnit.

Abychom však nezapomněli, tak tento areál také nese ještě další důležité body, které jsou k provozu důležité...rozhodně je to personál, který se stará o vaše pohodlí a to jak v restauraci, která se nalézá pod touto stezkou a je spojena kompletně s tímto areálem, tak obsluha tobogánu, která vás připraví na zpáteční cestu, ale také velmi milí maskoti, kteří zde po stezce chodí v oblečcích veverek EMILA a EMILKY, a tak Vám i vaším dětem dělají tuto návštěvu co nejmilejší.

Když jsem již načal oblast gastronomie a tím pádem místní restaurace, tak bychom se ze stezky také mohli dojít podívat do těchto míst. Restaurace je přímo spojena tedy s areálem a najdete ji v hlavní budově tohoto místa. Zde leží i informační centrum s obchůdkem, kde si můžete zakoupit nějaký suvenýr, poptat se na informace, a opět Vám milí personál rád poradí a vysvětlí co je třeba. Ne jen, že zde najdete restauraci, infostánek a obchůdek, ale také je zde výstavka fotografií, trošku o historii této stezky a vše, co patří k pěknému informování návštěvníků. Pokud se příjemně najíte, občerstvíte a trošku odpočinete třeba na lehátkách restaurační terásky, můžete se pustit do dalšího průzkumu okolí. I pro úplně ty nejmenší jsou zde další zajímavosti. Jedná se o EMILŮV LESNÍ SVĚT. Je to místo, ležící přímo naproti restauraci a zde se vaše ratolesti mohou opravdu vyřádit. Najdete zde spousty různých prolézaček, nafukovací gumovou trampolínu a spousty dalšího, co nabídne vaším dětem opravdu možnost se energicky vyčerpat :-D...k vyzkoušení najdete - Zaječí trampošku, Pavoučkův domeček, Vlčí doupě, Ptačí vyhlídkové budky, Veverčí hnízda, nebo Liščí království. Další velmi hezký koutek ji MINI ZOO, kde si můžete pohladit živá zvířátka (mají zde naprosto parádní černé kozy), a tak si tuto návštěvu užít ještě o něco více.

Z výpravy na tuto STEZKU KORUNAMI STROMŮ je to již téměř vše. Témata co zde můžete najít, vidět a co si při procházce můžete užít jsme již vyčerpali, ale ještě se zde něco skrývá. Domluvil jsem se s vedením tohoto areálu (s panem ředitelem), a byl jsem na stezku vpuštěn se svým horským kolem. Můžete se tedy podívat na unikátní záběry, kdy zdolám výstup na svém bajku a poté i sjezd z vyhlídkové věže. Tyto záběry byli natočeny pouze v rámci této reportáže a jinak je VSTUP S KOLEM NA STEZKU ZAKÁZANÝ. Z této výpravy však nevznikly pouze záběry výjezdu na stezku, ale také je zde ve video reportáži představeno okolí, ubytování, které dopadlo opravdu na poslední chvíli (tímto ještě jednou musím velmi poděkovat hotelu ČERNÁ BOUDA, který mne i díky skvělému personálu poskytl ubytování, když jiní bohužel selhali) a tak celkově 2 denní pobyt na Černé hoře, Stezce a kompletně v tomto okolí Janských Lázní. Popřeji Vám příjemnou zábavu....PS: pokud chcete vidět záběry ubytování, které bylo opravdu velmi příjemné, doporučím shlédnout obě vytvořená videa. Ve videu „1. den výpravy“ najdete představení místa, kuchyni i pokoj, který jsem pro přespání obdržel a druhé video „2.den výpravy“ je rozloučení a záběry na okolí i samotný hotel.

Nyní to již ale vše je, a tak nezbývá než se s Vámi rozloučit, popřát Vám mnoho šťastných kilometrů, úspěšných sjezdů a skoků, a budu se těšit zase někdy příště, při objevování něčeho zajímavého. Takže ZDAREC BAJKUJEC a zase někdy :-).