48.

18.08.2023

VYHLÍDKA NA ČERTOVĚ HOŘE

Já vás zdravím moji milí Bajkujáci, sledovači tohoto projektu a všichni dobrodružní bajkeři v ČR i na světě :-) V dnešním článku se půjdeme podívat po českých horách, a to konkrétněji do města Harrachova. Ne jen, že tato destinace je známá především díky sklářskému průmyslu, skokanským můstkům, Krakonošovi, a návštěvníkům z Německa a Polska, ale také jsou zde velmi hezká zákoutí a turistická místa, která můžete bezesporu navštívit klidně i na svém bajku. Zmíním to již začátkem těchto odstavců, a rozhodně velikou a důležitou součástí je vytvořené video na youtube. Výprava byla na celý den, a tak je opravdu mnoho věcí k vidění. No a tak pokračujme dále, protože naše výprava nás zavede na VYHLÍDKU NA ČERTOVĚ HOŘE a určitě je zde co říci :-).

Pokud přijedete tedy na bajku, rozhodně si asi chcete tuto horu zdolat za své, jak se říká a to do parádní výšky 1022 m.n.m. Tuto variantu se zde bohužel nedozvíte nějak detailněji, ale jen v krátkém přiblížení Vám nějakou takovou cestu navrhnu. Asi nejjednodušší jsou 2 varianty a to na Rýžoviště, z Rýžoviště na Studenov, a ze Studenova po Janově cestě, po modré. Druhá cesta, která by nějakým způsobem stála za hřích, tak pokud vyhledáte restauraci DAVID, přejeďte přes most a vodu - most je doslova naproti - a zde vede synchronně s modrou i cyklotrasa, kudy se můžete vydat asi nejjednodušeji. Po nějaké době se tyto 2 trasy rozpojují a vy nadále pokračujete až k NOVÉ JANOVĚ CESTĚ. Zde na tuto novou stezku navážete a vydáte se doleva. Pokračujete cca 2km a dojedete k přístřešku NA KAMLU. Zde se opět připojuje další trasa a při odbočení vlevo, pokračujete po ZELENÉ. Tato stezka či trasa, vás dále dovede až téměř pod vyhlídku...dojedete k rozcestníku POD ČERTOVOU HOROU

PS: moc děkuji velmi milé obsluze v restauraci DAVID, za pomoc při cestě :-)

Pokud jste si však naplánovali, že se nechcete do kopce a výšlapu totálně sedřít, však byste si chtěli užít nějaký ten sjezdík a tak šetříte síly, rozhodně mohu doporučit sednout na lanovku ALFA. Ta vás s kolem - max do 18 kg - vyveze přímo k vrcholu Čertovy hory. Zde si vystoupíte a vyhlídku, kterou jste přijeli navštívit máte vzdálenou od lanovky přibližně 500m. Důležitá informace, kterou si rozhodně zapamatujte je, že kolo se dá svézt pouze nahoru...viz. video. V horní části není přizpůsobeno nastupování a tak se kola dají pouze vyvézt, ale dolů již musíte na svém kole jet. Není však žádná veliká obava, protože pokud by opravdu byla nějaká situace, že není možné s kolem odjet, tak lanovka je k dispozici...jednoduše řečeno, kola se dají svézt jen ve vážných situacích. Když se rozhodnete na horu tedy lanovkou, čeká vás rozhodně zajímavé svezení, které nabídne jak parádní výhledy na celé okolí, město, centrum města a přilehlé hotely, ale také se projedete celkem dlouhou trasou a při povedeném počasí je to milí zážitek. 

K vrcholu Čertovy hory jsme se tedy nějak dostali a to buď na kole, anebo jsme to dali na laně :-). Co vás čeká když jsem dorazíte, a jak zde postupovat dále v průzkumu? Když vystoupíte z lanovky, jako první vás přivítá ČERŤÁK, což je místní kiosek a občerstvení. Můžete se zde jak najíst, tak i osvěžit nápoji a dalo by se říci, že ceny jsou ucházející. Plechovka BIRELLU - nealko ochucené pivko - cca 50 kč a myslím, že podobně je v nabídce i cena piva - 55 Kč. Co se týká jídla, tak na výběr je z několika laskomin, jako jsou třeba Belgické vafle za 65 Kč, anebo Grilovaná klobása za 109 Kč...není to vše, jen pár příkladů. Kiosek Vám tedy nabídne občerstvení v plné míře, které můžete na lesní výpravě potřebovat. Když se budete vracet a můžete si dovolit dát něco ostřejšího, tak nabídka také není zrovna malá :-). 

U tohoto občerstvení jsme se nyní trošku zasekli a tak rozhodně postupujme dále, protože výprava přeci nesmí skončit pouze u výjezdu a kiosku. Po zkonzumovaném dobrém občerstvení, se rozhodně podívejte od kiosku na levou stranu. Uvidíte zde menší stezku, která později přechází na kamenný chodník a ten vás dovede naprosto přímou cestou až k vyhlídce. Když s sebou budete mít kolo a pojedete na něm tímto směrem, myslím, že dbejte raději trošku bezpečnosti, protože určitě zde budou chodit i pěší turisté...jinak bych neviděl nějaký ostych, a tuto trasu bych na kole odjel normálně. Nevšiml jsem si, že by zde byl zákaz jízdy na kole, takže asi v pohodě :-). Po několika desítkách metrů se již před Vámi na rovince, vedoucí lesem začne objevovat dřevěná stavba...dorazili jste na místo, kde naleznete VYHLÍDKU NA ČERTOVĚ HOŘE 1020 m.n.m.

Samozřejmě, že důležité jsou také nějaké kroky vzniku, a tak když se podíváme i tímto směrem, a ne jen z vyhlídky na krásný pohled na hory, tak se dozvíme že...vyhlídka v tomto kabátu zde stojí + - 10 let, a na starosti dostal stavbu přímo AREÁL HARRACHOV. Tam kde stojí nyní, tak zde ještě předtím nestála, ale díky tomu, že v minulém místě začal výhled bohužel zarůstat, byli vytvořeny kroky k jejímu přestěhování. Nejspíše vyhlídka starší, která tedy stála k lanovce ještě o něco blíže, byla zbourána a místo ní byla postavena tato v novém designu. Co se týká  vyhlídky, která stála ještě před touto novou, tak starší stavba zde prý stála alespoň 20 let. Dohromady suma sumárum, je zde k dispozici vyhlídka možná více jak 30 let....tak není to skvělé, no je to skvělé a to se vyplatí :-D. 

Něco z historie se mi po složitém pátrání podařilo zjistit také, a tak se můžeme nyní podívat na stavbu samotnou. Je vyrobena klasicky ze dřeva, i když by mohla být klidně i z jiného materiálu, ale přeci jen to dřevo se do lesa hodí trošku více. Určitě bych i řekl, že dřevěná stavba působí i tak přírodně turisticky, než když by byla třeba z kovu. Co je možná i trošku škoda, že zde je již použitý dnešní šílený styl staveb, který působí spíše kancelářským, anebo možná zahraničním dojmem a je to zase taková hranatá stavba. Když by byli použity třeba klasické kulatiny (jednoduše klády), mohlo by to držet místní kulturu ještě ve větší parádě, ale i tak je určitě hezké, že zde stavba stojí. Třeba kiosek Čerťák, je ještě takový klasický, který nabízí domácí atmosféru, ale zde to může někomu připadat i trošku umělé :-)...snad někoho těmito slovy nepopudím, ale myslím, že to vypadá jak z obchodního domu IKEA :-D. Pokud bych měl vymyslet ještě nějaké řádky, tak vyhlídka je hezky zapuštěna do okolního lesa a když si po „lávce“ vyjdete až nahoru...cca 15-20 metrů, dostanete se vlastně nad koruny stromů, které vedle a pod vyhlídkou rostou. Otevře se Vám pohled na Krkonoše, Jizerské hory, ale mělo by snad být vidět až na polské území....tam se třeba také někdy podívám, ale ještě nevím kdy :-). Pokud zdejší okolí a výhledy neznáte, rozhodně Vám přijde vhod ilustrovaná dřevěná tabulka, kde jsou znázorněna důležitá místa z výhledu.

Vyhlídku jste našli, pokochali jste se pěkným výhledem a co bude následovat nyní? Když se budete chtít nějak dostat zpět, tak můžete samozřejmě využít trasu pro kola, kterou jsem zmínil na začátku. Je to ta varianta s kolem..ne tedy na lanovce :-). Kdo si nějaké ty síly pošetřil, a těšil se na nějaký sjezdík, rozhodně i v tomto směru se dá sloužit. Pro tyto okamžiky jsem postřehl několik míst,  které by Vám tu krev v žilách mohli rozproudit. Jasně, že můžete také zvolit cyklostezky a užít si je bez ohrožení druhých trošku záživněji, ale je tady taky cesta, které vede přímo pod lanem a to je celkem slušnej šred\shred. I když jsem měl s sebou svůj bajk, bohužel mi nezbyl čas na to trasu vyzkoušet, ale není všem dnům konec. Však kdo by chtěl tedy ochutnat trochu toho nebezpečí a adrenalinu, tak tuhle stezku pod lanovkou mohu doporučit. Plná kamení, vedle skokanských můstků a jestli máte dobré kolo, sakra je to výborná zábava :-D. Já bych si dovolil vás ještě tedy pozvat na shlédnutí videa, které jsem zde při výpravě pořídil. Je to plnohodnotná video reportáž, kde vás při své cestě snad i pobavím :-)...možná, že později se vydám ještě jednou, protože vyhlídek tu pár ještě je a tak uvidíme příště. 

Jestli chcete a jste zvědavý, podívejte se i na druhé video, které je pořízeno na hotelu Šedý Vlk. Zde jsem měl přespat v rámci reportáže. Bohužel jsem nebyl moc spokojen s jídlem, a tak jsem zde nenocoval. Hotel je jinak v parádní lokalitě a tak může být třeba pro vás inspirací, kde se dá hezky ubytovat :-) 

To je dnes z průzkumů té naší bajkové turistické republiky vše, a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám představení, fotografie a video líbili, a že se spolu sejdeme zase někdy příště u objevován něčeho zajímavého :-) Takže ZDAREC TIURISTA BAJKUJEC a budu se těšit zase někdy :-).