48.

05.06.2024

FALLOUT - DESKOVKA

Krásný herní den moji milí Bajkujáci a všichni pařani od PC, konzolí, ale i stolních desek. V tomto článku se zajdeme podívat do posledního zmíněného odvětví, a to díky vytvořené spolupráci s libereckým obchodem SVĚT YOUTENHEIM. Tento obchod se zabývá prodejem knižních publikací, které jsou směřovány k zábavné fantasy, ale také zde můžete nakoupit různé herní artefakty a také samozřejmě deskové hry. Právě jednu takovou deskovou hru, která nese i pro hráče na pc velmi zajímavý titul, jsem se vypravil nafotografovat a zde si o této hře něco řekneme, a pokusím se Vám ji představit. Dle titulku jste se mohli dozvědět, že se jedná o dekovou hru s názvem FALLOUT, a tento titul je rozhodně velmi známý jak v herním světě počítačů a konzolí, tak nyní již i televizním divákům, protože právě díky herní sérii vznikl na AMAZON PRIME i seriál.   

Když si jen v krátkosti připomeneme o co se jedná, tak herní série FALLOUT je pěkně popsána i na wikipedii, a tak použiji řádky z tohoto serveru: Fallout (česky "radioaktivní spad") je série 3D (dříve 2D) počítačových her původně vytvořená americkou společností Interplay pro platformy Microsoft Windows a Mac OS. První díl byl typickým zástupcem izometrických RPG v době největšího rozmachu tohoto žánru. Jeho úspěch spustil vlnu pokračování, opakovaně vracejících hráče do světa zuboženého jaderným konfliktem. Série si zejména pro svou komplexnost, jedinečnou mytologii a unikátní herní systém získala mnoho fanoušků na celém světě (velká a stále činná komunita je zejména v Polsku a zemích bývalého SSSR) a je herní komunitou považována za jednu z nejzásadnějších herních RPG sérií, ačkoliv se většina kritiků nedokáže shodnout, který z dílů má na tom větší podíl. V dubnu 2024 měla premiéru první série seriálu Fallout. Ještě doplním, že se jedná tedy o postapokalyptický scénář, kde se svými hrdiny\hráčem dobýváte, objevujete i se snažíte přežít v drsném světě, který bohužel zachvátil jaderný konflikt. Tento aspekt jaderného záření, se samozřejmě projevuje i v této deskové hře, a pokud tento faktor při hraní podceníte, rozhodně se Vám to nemusí vyplatit :-). 

Každý hráč na startu dostane takovou to herní destičku, která vlastně symbolizuje BIO hráče, a zde vidíte svá vylepšení, život, právě zmíněné ozáření a další prvky, které jsou pro hraní této hry velmi důležité. Jak jste zdatní a máte života Vám na herní desce zobrazují červené válečky, a sílu ozáření zobrazují zelené. Pokud se Vám pří průchodu hrou tyto dvě veličiny překříží, a nastanou jejich hodnoty v záporných číslech dostatečně vysoko, bohužel to znamená pro hráče GAME OVER a návrat na úplný začátek. Je to celkem zajímavé, že Vás to ve hře nevyřadí, ale jen budete muset začínat znovu, a to je rozhodně dobře. Vypadnout v prvních minutách a poté se hodinu koukat jak druzí hrají, to asi nikdo nechce :-). Máte tedy herní kartičku, nějaké hodnoty a můžete se pustit do hraní a objevování herní plochy.

Základnu herního světa tvoří 6ůhelníky, které jsou vytvořeny oboustranné. Když se začíná hrát, tak všechny pole jsou obrácena červenými, anebo zelenými poli vzhůru (barevné odlišení znamená náročnost hracího pole) a tak se začíná s tím, že herní svět není vůbec odkrytý, a vše je zatím zahaleno v tajemnu. Postupem hry se samozřejmě hrací pole pomalu obracejí, a tím vlastně i vzniká průběh hry. Nějaká pole Vám nabídnou boje, nějaké zase ne, ale třeba zase něco jiného, atd...Pokud se hrací pole obracejí a otevírá se herní plocha, tak zde nacházíte třeba i pole s protivníky, které samozřejmě pro vstup musíte zneškodnit a k těmto počinům se používají herní kostky. Na herních kostkách máte vyznačeny části těla, které při hodu můžete poškodit, a tak je útok veden tímto způsobem. Atmosféra této hry je naprosto parádní, a dost tomu všemu nahrává i její ztvárnění.

Při hře se samozřejmě používají i různé kartičky, platidla a další doplňky, které hru opět velmi hezky dotváří. Vše je zase ztvárněno tak, že hra na Vás má působit opravdu dojmem zničeného světa, kde není vůbec jednoduché něco vlastnit a kartičky hráče provázejí různými počiny, které dělají samozřejmě celkově hru napínavou a tvoří důležitou část průběhu této deskovky. 

Je také jasné, že jako hráč musíte vlastnit nějakou postavičku, kterou se po herní ploše pohybujete a v nabídce je opravdu zajímavá škála těchto figurek. Díky tomu, že se jedná o svět, který je tedy naprosto zničený, zdevastovaný a ještě zde neustále visí ve vzduchu hrozba radioaktivity, tak nemůžete po takovém světě běhat jako nějací školáci, ale potřebujete být pěkně drsní a ostřílení pardálové. Nabídka postaviček je opravdu zajímavá, a tak si každý rozhodně vybere dle své libosti a vkusu. Nějaké si dokonce dle svých představ majitelé tohoto obchůdku vytvořili, a tak mají i své vlastní originální hrdiny.

Jak naprosto přesně a dopodrobna se tato hra hraje Vám prozrazovat dále nebudu, protože přeci jen je to článek, který Vám má hru poukázat, a také by bylo hezké, když budete mít poté touhu si ji zahrát. Co ale rozhodně mohu tedy dodat, že tento herní titul si můžete v obchodě zapůjčit a pokud se rozhodnete, že si hru zapůjčíte na víkend, platíte pouze jako zapůjčení na jeden den. Další parametry vypůjčení najdete pod tlačítkem.

To je z tohoto článku dnes již vše a já doufám, že se Vám toto mírné odbočení od elektronického hraní líbilo, a že se sejdeme zase někdy příště. Takže ZDAREC DESKOVKA BAJKUJEC a budu se těšit :-).