49.

03.09.2023

PUMPTRACK - BENÁTKY nad JIZEROU

Já vás zdravím moji Bajkujáci, a stálý i nový fanoušci tohoto projektu :-). I když během posledního měsíce se podařili 2 veliké výpravy po přírodě, (Stezka korunami stromů v Janských lázních a 2denní výprava do Harrachova) já osobně jsem měl již dlouho spadeno s magazínem se zajet podívat tam, kam vás vezmu dnes. Tohle místo se nachází v Benátkách a nejsou to Benátky v Itálii, ale leží v ČR, a celý název zní Benátky nad Jizerou. Tohle město se 7800 obyvateli, parádní bikrosovou dráhou, která dnes již má parametry rovnající se s vysokou evropskou, ale možná i světovou úrovní, krásným zámkem, který je i dominantou tohoto města se rozhodlo, že si vybudují jako téměř již většina měst v České republice nový PUMPTRACK. Pokud se budeme trošku zabývat tím, co to vlastně pumptrack je, tak se jedná o pohyb po vy hrazené dráze pomocí kinetické energie a dalo by se říci, že pokud dobře povedete své kolo po vyhrazeném terénu, tak ho pomocí pumpování přivedete do pohybu, a tak si tuto dráhu můžete užívat bez použití pedálů a řetězu. 

Rozhodně si myslím, že vás určitě i zajímá, kdo vlastně tuhle dráhu stavěl, jaká firma to vzala na svá bedra a vše kolem stavebních prací. V tomhle případě jistě potěším i velice bajkovou komunitu, ne teda jen tím, že vznikla pro jezdce nová pumpa, ale asi hlavní postavou této stavby. Člověkem, který je tedy ústřední osobou není nikdo jiný, než velice známí MTB bajker, závodník a v těchto směrech velmi známá osobnost Michal Maroši. Se svou franšízou německé firmy SCHNEESTERN, se právě oni pustili do tvorby tohoto areálu, který se cca po všech domluvách, řešeních, a jednoduše řečeno všeho kolem okolo postavil za dobu 6 měsíců. Tato stavba, co se týká ceny, přišla na necelých 6mil., kdy většinu tedy hradilo město ze svých fondů, a částkou 500 000 Kč se podílela nadace firmy ŠKODA AUTO. Když se na tuhle záležitost podíváme z globálního hlediska pro obyvatele, rozhodně můžeme jen říci, že pro město Benátky nad Jizerou je to opět další zajímavý krok k tomu, aby se zde lidem přineslo místo pro jejich volný čas, pro děti na sportování a objevování svých dovedností, a tak se odvrátilo od něčeho jiného než jsou neřesti. Nyní již však dost řečí k čemu je tento plácek dobrý, ale pojďme se tedy podívat přímo na vytvořenou stavbu.  

Začnu tím, že se podíváme kudy na pumptrack vlastně můžete vjíždět, a jak se na tuto dráhu dostat, aniž by jste třeba zbytečně poničili okolí. Pro příjezd na tuhle pumpu je vybudován vždy asfaltový nájezd z chodníku, a tak i když přijedete rovnou na kole, není problém se na dráhu dostat vlastně okamžitě. Pokud tedy dorazíte pomocí tohoto příjezdu, přivítá vás (nyní budu hovořit o větším okruhu) celkem veliká začáteční plocha, kde se vlastně tak nějak můžete aklimatizovat :-), rozmyslet svůj začátek jízdy, anebo pokud zde již jezdíte, tak si odpočinout a načerpat své síly na další jízdu. Je to tedy takový počáteční bod, ze kterého se na samotný pumptrack vydáte. 

Odstartovali jste tedy z počáteční plochy, a protože není na této dráze přímo určen směr, kudy vlastně své kolo máte vézt, můžete si rozmyslet, jak tedy vlastně pojedete. Samozřejmě se Vám nabízí několik variant, protože i když tedy nyní hovořím o větším pumptracku, je zde totiž na výběr několik různých cest, variant a vlastně tras, které si můžete zvolit. Můžete vystartovat do pravé strany, můžete jet rovně, ale také můžete vyjet směrem doprava, a tak si projetí a užití svého zážitku naplánovat naprosto sami. Když bychom se ještě trošku jiným pohledem podívali na to, jak vlastně tento pumptrack vypadá, tak co se týká této větší pumpy, kde tedy můžete jezdit i v několika různých směrech, tak si zde i můžete najít několik různých okruhů, které jsou vlastně tak nějak propojeny v jeden velký pumptrack.   

Možná, že je to i trošku škoda, že zde není dáno jakým směrem jet, aby nedocházelo ke zbytečným kolizím, a to nejspíše mezi zkušenými jezdci a mládeží, která se někdy při upřímné rozmluvě motá pod kola druhým. Však každý pumptrack má něco svého, a v tomto směru je to zde zařízeno takhle :-D. Abych nezapomněl, tak celý pumptrack je vybudovaný z asfaltu, který tedy jako povrch je o něco tvrdší při dopadu než hlína, ale za to se zde dá využít i větší množství stylu ježdění (koloběžky, skateboardy, atd...). Ono i na tom kole, ten pumptrack jezdí poté trošku jinak, než když je hliněný povrch...především na dobře nafouknutých pneu, třeba na 4 a více atmosfér :-D.

No a nyní od tohoto velkého pumptracku, přeskočme ještě na menší variantu, která je zde vybudována také. Tento menší pump bude sloužit především pro ty méně zkušené, začátečníky, anebo pro ty nejmenší, kteří přijedou vlastně vyzkoušet jak se tohle dělá. Jedná se o zvlněný  ovál, kde jsou použity dvě rovinky a dvě klopené zatáčky. Je to opravdu jednoduchá varianta a tak asi i díky tomu, by měla sloužit opravdu těm méně zkušeným. Ze své vlastní zkušenosti bych mohl říci, že pokud je tedy prostor, je dobré se třeba na tomto menším okruhu rozjezdit, rozpumpovat se a poté přejít na variantu větší. I u tohoto menšího pumptracku najdete příjezdovou část, která vás také pohodlně ke dráze přivede a i zde najdete odpočinkovou plochu, kde tedy můžete rozmyslet svou další jízdu, jak začít jízdu, anebo zde sečkat až bude na dráze prostor.

I tato část je vybudována z asfaltu, a tak je použit na obě dvě stavby stejný materiál...viz. foto. Co bych mohl ještě zmínit, že tento pumptrack je i trošku odlišný tím, že to není jen a pouze asflatová stavba, která je jen obří plackou s důlky. Tento areál je snahou celkem hezky zakomponován do okolního prostředí parku, a tak zde vzniklo takové propojení městské přírody, asfaltového pumptracku a celkového okolí v jeden zajímavý areál. To je z psaní dnes již vše, ale ještě si vás dovolím pozvat na vytvořenou video reportáž, rozhovor s místními návštěvníky a uživateli této dráhy, a kompletně video výpravu za tímto areálem. 

Takže moji milí Bajkujáci, to je dnes opravdu vše a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám vytvořený článek, fotografie, i video líbili, a že se spolu sejdeme zase někdy příště u objevování něčeho zajímavého.