50.

01.10.2023

SKATEPARK - AUTODROM

Vítám vás u tohoto článku moji milí Bajkujáci, a jak jste mohli rozluštit z názvu, tak se nepůjdeme momentálně podívat nikam do přírody, ale čeká nás článek o něčem trošku více městském - směr je tedy rozhodně k BMX kolám, DIRT i STREET TRIAL bajkům. Sice říkám městském, ale v tomto případě to možná i více bude zavánět od benzínu, a okruhu pro automobily i motorky :-D. Když jsem s magazínem cestoval během týdne směrem k Opavě, projížděl jsem i přes město s názvem Vysoké Mýto, které je právě místním autodromem rozhodně známé. Pořádají se zde ne jen závody různého tipu věcí s pohonem na motor (motokáry, minibike, motorky, atd...), ale jsou tu i různé zóny pro testování, řízení a další věci, které jsou s řízením strojů poháněných motorem spojeny. Mezi okruhem a těmito dalšími prostory pro testing, se dokonce nalézá i SKATEPARK, který tedy sice již něco zažil - je to vidět na první pohled - ale stále ho tu v provozu mají a tak jsem tuto šanci využil.

Park sám o sobě není zrovna 2x veliký, ale přeci jen i přes to, zde nějaké ty překážky a věci na trénink najdeme. Já bych začal U-RAMPOU, která je asi i takovou dominantou tohoto parku, a je vlastně největší součástí. U-Rampu, kterou v tomto parku najdeme bychom mohli pojmenovat „menší tip“, protože pokud se podíváme na nějaké závody, či dokonce opravdu profesionální parky, tak U-RAMPY v tomto směru mají určitě větší rozměry. Rampa není nijak složitě vystavěna, ale její konstrukce je naprosto jednoduchá, se dvěma odpočinkovými plochami na vršcích. Kompletně je tato součást vystavěna celá ze železa. Je i vidět na první pohled, jaký je použitý materiál, protože nám rampička chytá trošku rez :-D. Když by se tento článek dostal k majitelům tohoto areálu, klidně se na příští rok hlásím na brigádu tento park zrekonstruovat :-).

Při postupu dále směrem po největších částích tohoto parku, tak narazíme na FUN BOX. Kdo se trošku tomuto sportu věnuje (ježděni ve skateparku), tak název je jasný, ale snad mi odpustí, že tenhle FUN BOX nazvu „že je nějaký rozházený“. Z vlastní zkušenosti vím, že variabilita součástí je dobrá věc, ale ono potom ty skoky používat jinak, přesouvat je a s takovými konstrukcemi zbytečně manipulovat, je celkem na škodu - postupem času se začnou kývat. Však zpět od rad k momentální situaci :-). Takže jako další je FUN BOX, který se nalézá cca vprostřed tohoto plácku a je tvořen jedním větším FUN BOXEM s RAILEM, a druhým menším, který je po levé straně řekl bych doplňkově....dává další možnosti s využitím menšího odrazu. 

Od středového FUN BOXU se posuňme zase o kousek dále, a zde (doufám, že použiji správný název) najdeme dvojitý rohový rádius. Úhel sklonu na tomto skoku je použitý ze dvou stran, a to především kvůli zajímavým kombinacím, které se poté dají na skoku vytvářet. Je to vlastně naprosto jednoduché :-) Použijete jednu stranu k najetí na skok a odrazu, a poté dopadnete do druhého rádiusu s použitím třeba nějakého triku. I zde najdeme odpočinkovou plošku na vrchu, ale také tento prostor nemusí fungovat jen na odpočinek. Při výskoku můžete na tuto plochu doskočit, vytvořit trik „třeba manuál“, přejet tuto rovnou část po zadním kole, anebo další možnosti, které se v širokém měřítku nabízejí....to samé i na u-rampě.

To bychom z těch větších částí a skoků měli vlastně vše, a nyní se podívejme po skocích, které jsou o dost menší. V tuto chvíli bych se ani nebál říci, že s těmito skoky je přesouvání a manipulace v pořádku, právě díky jejich velikostem. Není to rozhodně tak náročné na přesunutí (menší váha), ale hlavně díky menší velikosti, nehrozí až takové poničení při přesunu (nevznikne zbytečné zkroucení). Jako první zde najdeme samostatně menší plochu se zábradlím „malý rail“, kde si můžete celkem bezpečně nějaké triky napilovat. Potom je tu k dispozici malý vyhazováček. Je to vlastně nejmenší skok tady, a rozhodně bych ho doporučil začátečníkům, anebo pro srandu pokročilým. Jako třetí z těchto menších překážek najdeme 2 spojená rádiusy, které jsou však spojeny zadní části k sobě - SPINA. Není to tedy ten samý případ, který jsme mohli vidět u velikého dvojitého rohového rádiusu, ale zde se o sebe opírají zadní částí. V tomto případě i možnost jiných triků zaručena :-D.

To co bychom zde při normálním ježdění mohli použít jsme probrali, ale ještě tu přeci jenom něco zvláštního zbývá. Jako první je za U-RAMPOU schována jaká si nájezdová rampa, která může sloužit k rozjetí na skoky. Řekl bych, že zde ji člověk moc nevyužije, ale je to zajímavá součást, která by se při chytrém využitý mohla rozhodně hodit. No a jako poslední je tu něco, co bych nazval slovem „ZABIJÁK“. Je to obří, ale opravdu obří rádius, který by možná patřil k nějakém AIRBAGU, na DIRTY, anebo na nějaké šílené skoky do vody. Však si tu jen tak stojí ladem, a není využit v plném potenciálu svých možností :-D. Je to opravdu úhel jak ďas, a tak kde ho využít, není také rozhodně jednoduché. Když nad tím trošku zapřemýšlíme, tak možná, že tu je přes léto k dispozici AIRBAG, ale to jsou opravdu jen mé myšlenky...viděl bych ho na louce vedla parku :-).

To je z povídání a psaní dnes již vše. Jak to však bývá zvykem, tak vás pozvu ještě na vytvořené video z tohoto místa, a tak Vám tento trošku zapomenutý skatepark předvedu ještě v dalších záběrech.

Takže ZDAREC PARKEC BAJKUEC, a budu se těšit zase někdy příště u objevování něčeho zajímavého :-).