51.

11.10.2023

STÁNINA VYHLÍDKA - VYSOKÉ MÝTO  

Vítám vás u toho článku moji milí Bajkujáci a  i když to nebude úplně totální výlet po lesích, hradech, hvozdech, výškách, anebo nějakém bikeparku, stejně se Vám pokusím ukázat něco zajímavého, a to z okolí Vysokého Mýta. Sice i v tomto městě jsou k nalezení místní traily, které nesou název TRAILY VYSOKÉ MÝTO (již jsem je na projektu také prezentoval), ale dalo by se říci, že tento výlet bude do kopců, které leží doslova naproti těmto trailům a tak se mrkneme na okolí tohoto města z jiného pohledu :-). Nebudu dále zdržovat a pojďme na to :-).

Pokud se na toto místo budete chtít podívat, rozhodně Vám doporučím v tomto směru použít MAPY.CZ, kde si tohle místo dokážete naprosto jednoduše najít. Ono i když se poptáte místních, tak Vám naprosto jasně řeknou, jak vyhlídku najít, ale pokud nechcete zatěžovat místní obyvatele takovými věcmi, rozhodně je tohle dobrá varianta.

Takže se přes mapy dostanete k najití tohoto místa, dáte si třeba navigovat a můžete se vydat na cestu. Pokud se zeptáte místních, tak i po 6smyslu není složité tento výhled vyhledat, a vlastně důležité je, snažit se držet stále do kopce a tento výšlap Vás k vyhlídce vlastně téměř dovede. Tato vyhlídka se nalézá i doslova vedle silnice, která tudy vede z Vysokého Mýta dál, a to směrem na obec Řepníky. Nyní však již přímo k samotnému místu, které tedy doslova čiší mírem, klidem, příjemným prostředím a ani bych se nedivil, když by někdo dokázal říci, že je to trošku taková oáza klidu. Vyhlídka byla slavnostně odhalena 10. 10. 2015 a to na památku Stáni Jetmarové (nejspíše místní osoba spojená s turismem a kulturou). Je zde vybudován kamenný portál, mohyla, či brána k přírodě a tohle místo je prostě kouzelné.

Pokud tedy vše dobře dopadne a vyhlídku naleznete, tak Vás čekají již jen krásné výhledy, které zde při hezkém počasí sahají až do Orlických hor. Jak jste mohli vidět na předešlých fotografiích, tak tento portál je postaven z cihel, které tvoří jeho základ a základnu. Poté jsou hezky omítnuty a doplněny hezkými klidnými malbami, a tvoří tak opravdu příjemný celkový dojem.

Tato brána k přírodě a vzpomínková památka, je opravdu něco ojedinělého a i to úsilí, se zasnažit pro bohužel zesnulého přítele něco udělat, je opravdu obdivuhodné. Zde je vidět, že se i v tomto kraji mají lidé rádi, myslí na sebe a cení si jeden druhého, i když již bohužel nemohou chodit po této zemi. Možná, že by si z toho měli i ostatní vzít příklad, a nepřemýšlet jen a pouze nad sebou, penězi a podobnými věcmi, které jsou třeba i pomíjivé. Važte si lidí, které mate kolem sebe ve svém životě, a zbytečně si netvořte nepřátele, neškoďte druhým a podobné věci, které se bohužel dějí každý den. Však vraťme se zpátky ke stavbě a výhledu. Na fotografiích můžete vidět, že výhled z toho místa je opravdu parádní, a asi výše na výhledu zde jiné podobné místo nenajdete. Řekl bych, že je to nejvýše položená vyhlídka v tomto okolí, a tak jak říkám vždy, rozhodně to stojí za to. Je to spíše než dobrodružná výprava taková turistická rodinná vyjížďka, ale takové hle relaxační místo najdete si myslím málo kde. 

Ke konci tohoto kratšího článku, Vás ještě pozvu na vytvořené video z místa a tak Vám nabídku pohledy ještě z jiných záběrů

To je dnes z cestováni po ČR vše a budu se těšit zase někdy příště :-) ZDAREC CESTA BAJKUJEC :-D.