5.

06.03.2024

POKLAD NA STŘÍBRNÉM JEZEŘE

Nazdar milí Bajkujáci a lidé se sprejem, a barvami v ruce :-). Je tomu cca měsíc, kdy v této kategorii vyskočil článek o zajímavé tvorbě v Jablonci nad Nisou, ale protože čas plyne, magazín celkem cestuje po ČR, nastala situace nového objevu. Výprava za průzkumem něčeho zajímavého vedla do MORAVSKOSLEZKÉHO KRAJE, a dokonce přímo do města OPAVA. Když si čtete tento nadpis „POKLAD NA STŘÍBRNÉM JEZEŘE“ tak ve vás rozhodně musí vyvolat vzpomínku na tzv. Májovky, které nás provázeli mládím, ale i stářím, a s Vinnetouem a jeho bratrem Oldou Šetrným, jsme se v dílech Karla Máje na STŘÍBRNÉ JEZERO také podívali. Však tento článek nebude o bivaku v lese, setkání s indiány, a podobných dobrodružstvích, ale budeme se zde zabírat věcmi trošku z jiného soudku...také jsme v kategorii o malování. Pojďme se podívat kde STءIBRNÉ JEZERO najdete, co zde najdete a proč vlastně tento článek vznikl.

Jako první si rozhodně vysvětleme cestu, která není nijak extra složitá a když dorazíte na okraj města OPAVA, máte to opravdu co by sprejem dohodil. Budeme počítat s tím, že dorazíte do Opavy ze západu (tedy od Bruntálu), a jakmile budete opravdu na okraji, vydáte se na křižovatce směrem doleva. Zde Vás již tato cesta povede přímým tahem kolem tohoto jezera, a tak ho rozhodně nemůžete minout...viz mapa. Pokud přijedete autem, s čím se také dá počítat, ale raději na kole, tak cesta je stále stejná...jede se po hlavním silničním tahu.     

Cesta je tedy opravdu jednoduchá, a nyní pojďme přímo k objevené zajímavosti, která je hlavním obsahem tohoto článku. Stříbrné jezero má několik příchozích cest, které vedou k němu, a nás bude zajímat jedna z nich a ta vede přilehlým podchodem. Často zde můžete samozřejmě potkat místní, kteří zde venčí své psy, chodí běhat, ale také tudy vede pro nás důležitá cyklostezka...cesta je celkem frekventovaná. Když mluvíme o podchodu, který nás tedy asi zajímá v tuto chvíli nejvíce, tak bude jasné, že to co je objeveno, se nalézá zde. Je to přesně tak, protože tento podchod krásně dotváří celkovou atmosféru sportoviště, kulturního místa a jsou zde vytvořeny naprosto parádní MURAL ARTY...práce tvůrce DYAS 17. Krátké představení tvůrce - řádky použité přímo z jeho stránek: jmenuji se Vojtěch Král, jsem z Opavy a výtvarná činnost je mou celoživotní vášní. Na poli graffiti, street-art působím 20let. Oživovat prostředí, ve kterém žijeme, dát mu smysl, hravost a tvar - to je to, proč to dělám. Miluji barvy a hlavně výzvy. Dyazart.cz se zabývá malbou a designem všeho druhu a všech velikostí. Tento projekt má své kořeny v roce 2009, kdy jsem namaloval jednu z prvních zakázek. K dnešnímu dni mám na kontě desítky úspěšných realizací a vdechnul jsem život spoustě zdem. 

Z krátkého popisu je jasné, že tento člověk rozhodně ví co dělá, a také je to na jeho práci dostatečně vidět...to si myslím, že za chvíli usoudíte sami.    

Při příchodu k tomuto podjezdu/podchodu na první pohled neuvidíte nic tak zajímavého. Jsou zde kostky, které tvoří takovou vstupní bránu dá se říci, a jinak nic moc, co by tuhle plochu tvořilo nějak ojedinělou. Když uděláte ještě pár kroků, a dostanete se do prostoru průchodu, tak Vás již začne napadat trošku něco jiného...začnou na Vás zářit veselé nápady, barvy a hned je to trošku jiná polívčička :-D.

Podchod má 2 stěny, které měří každá cca 15m, a tak prostoru pro tvorbu je tu opravdu mnoho. Také si to tvůrce nenechal ujít a obě 2 strany využil v plném rozsahu. Díky celkem veliké ploše zde můžete najít obrazově ztvárněno používání tohoto sportoviště, k čemu všemu se dají tyto prostory provozovat, a rozhodně to navozuje super příjemnou a aktivní atmosféru. Když jsem zde s magazínem točil a fotil, potkal jsem i jednoho z pejskařů, který tudy procházel, a chtěl tuto mou pozitivní náladu předělat na zlou. To se mu moc nepovedlo :-D. Pán přišel, ptal se jestli bude někde v televizi, anebo v novinách, a co to tady vlastně vytvářím? Když ani jednoho z toho neklaplo, nakonec to zde celé pomluvil. Všechno mu to vadí, je to plýtvání penězi a raději všechno jiné než to, co zde vzniklo. Taková klasika, která tedy není moc milá a to hlavně po ránu....po ránu, je to spíše na ránu, než na zasmání :-). Ale dost s negativním praštěným dědkem, a pojďme obdivovat tvorbu.  

A co, že to tu tedy najdeme zobrazeno? Je tu výčet několika sportů, které se zde na pláži, ve vodě, anebo okolí mohou lidé provozovat a tak je i tato plocha k tomu vytvořena. Můžete si zde zaběhat, můžete si zde zajezdit na bruslích, zaplavat, můžete se zde potápět, dokonce si zde můžete zahrát i diskgolf, zajezdit na skejtu, ale to nejdůležitější je, že zde můžete samozřejmě jezdit na bajku. Nedaleko dokonce najdete i menší zdejší bikepark,..možná je to odkaz... který je v malé míře využitelný i pro začátečníky, ale spíše je pro trošku ostřílenější jezdce. Můžete ho najít na mapy.cz. Zpátky ale k našim MURALŮM. Sami určitě budete souhlasit, že je to prostě paráda, když to někdo takhle umí. Obrazy jsou povedené, a má to svou duši a kouzlo. Když tudy do areálu přicházíte, nemůžete se nic jiného než těšit, co zde vše zažijete, a jak se u jezera hezky pobavíte. Tato tvorba má opravdu tu vlastnost, že na Vás začne dýchat dobrou náladou, nadchne Vás k pohybu, a přestanete zbytečně myslet na nějaké hlouposti a negativitu. Když se trošku i zaměříme na způsob malby, tak je i vidět, že to není naprosto obří umění, ale prostě jednoduchá malování k přirozenosti prostoru. Je to hezky vystiženo, a tento styl je řekl bych odpovídající. Hodí se to sem a zbytečně luxusní tvorba by zde působila dost nepřirozeně. 

Možná, že můžete tento článek brát i jako malou nabídku k návštěvě, která v brzké době bude rozhodně aktuální...blíží se hezké počasí...a tak se těmito obrazy můžete pokochat sami na vlastní kůži. To je z dnešního vyprávění opravdu vše, ale dovolím si Vás pozvat ještě na vytvořenou video reportáž z místa, a tak se na tvorbu podívat ještě z jiného pohledu.  

To je dnes opravdu vše a doufám, že se Vám představení a vytvořený materiál líbili, a že se sejdeme zase někdy příště. ZDAREC SPREJEC BAJKUJEC a budu se těšit.