54.

19.11.2023

ROZHLEDNA HAMŠTEJN

Sice se redaktor a hlavní protagonista tohoto magazínu jmenuje Martin, ale nejde být všude v ten správný čas. Však je veliká výhoda, že tato parádní rozhledna leží nedaleko kanceláře tohoto magazínu, a tak šlo obratem po otevření, které proběhlo právě na sv. Martina 11. 11. 2023 tohle místo navštívit. Moji milí Bajkujáci, vítám Vás u toho článku, kde se půjdeme podívat na nově vystavěnou a otevřenou rozhlednu Hamštejn v Koberovech, kterou můžete najít přibližně 4-5 km od centra Malé Skály. Než však začneme přímo k parametrům a dalším věcem k rozhledně, pojďme si říci co předcházelo a bylo zapotřebí, aby taková stavba mohla vůbec vzniknout. 

Použiji řádky ze stránek novin: cesta k rozhledně přitom byla dlouhá a trnitá. Zmíněná rozhledna se stala nejprve v roce 2015 součástí plánovaného přeshraničního projektu Česko-polské hřebenovky. Před lety skončil, aniž by se začalo s jeho uskutečněním. V Jizerských horách a Krkonoších mělo podle něj vyrůst 22 nových rozhleden. Jak název projektu napovídá, půlka v Česku, druhá půlka v Polsku. Obcím alespoň zbyly projekty na výstavby vyhlídek. Dvě se v roce 2020 roce podařilo postavit v Tanvaldu a Albrechticích. Další přibude právě na Hamštejně.

21.9 2023 měla proběhnout montáž této rozhledny, a tak se také k radosti všem podařilo. viz použité foto ze stránek obce,

Prvními řádky jsme se trošku uvedli do dané situace a jejího průběhu, a nyní se již můžeme věnovat v plné míře tomu, co zde vše vzniklo, jak se na tuto rozhlednu dostat a vše, co bude kolem nutné postřehnout. 

Jako první by bylo dobré si říci cestu, která tedy není nijak náramně složitá a asi nejjednodušší varianta je, dorazit na Malou Skálu. Jestli přijedete s kolem vlakem, nebo si to sem dáte na kole celé, je již vaše věc a jaký máte bajkerský apetit, ale počáteční bod je tedy naprosto jasný...Malá Skála. Když vlastníte třeba offline MAPY.CZ, není nic jednoduššího jak cestu najít...zadáte si trasu a můžete vyrazit. Však jestli rádi hledáte turistické značky, směrovače a podobné věci pro cestování bez mapy, tak určitě sledujte ukazatele směrem na obec Koberovy. Hned od hlavní silnice ho jistě neminete, a když přejedete most směrem k Boučkově statku, kde je tedy i fešácká hospoda, tak nemůžete nevidět další, který je již přímo směrem k našemu cíli. Pokud se však chcete řídit turistickými značkami, tak je důležité sledovat kde uvidíte zelenou. Po zelené byste se měli také dostat až na místo. Určitě budete míjet i místní sokolovnu, kde se ještě před kopcem můžete také občerstvit místní kuchyní i nápoji, a poté Vás čeká cesta pouze vzhůru. Není to cesta jednoduchá (to řeknu rovnou, protože i pěšky to dá zabrat) a tak jízda na kole bude opravdu náročná. Pro nesportovce bude asi raději lepší zvolit variantu...tlačím, a dojdu vás... protože již od sokolovny je cesta pomalu strmější a strmější. Sklon nedokážu říci, ale od poloviny to opravdu není sranda :-D. Ještě než dorazíte do Koberov, které jsou cca 4-5 km od centra Malé Skály, tak budete projíždět  Besedicemi. Besedice jsou část obce Koberovy, a leží vzdálené od Koberov 1,5 km. Celé území Besedic náleží i do CHKO Český Ráj. Při stoupání těmito místy také uvidíte, jak na vás shlíží z vyšších pozic Suché skály, které jsou velmi oblíbeným místem, trampů, horolezců, ale jednoduše řečeno kompletně turismu. Než dosáhnete bodu, na kterém se rozkládá základna rozhledny, můžete jít po kamenité cestě, anebo kolem po louce. V ošklivém a deštivém počasí, je rozhodně doporučena louka, a to díky hodně blátivým podmínkám, které panují na cestě. Tato cesta je však doplněna i o něco velmi pozitivního, a to jsou výhledy, které se Vám pomalu otevírají při pokoření dalšího metru směrem vzhůru.    

Když se Vám podařilo zvládnout strmé stoupání po někdy ne dobrém povrchu, dorazili jste až k cíli, kterým je tedy rozhledna HAMŠTEJN v obci Koberovy. Tato rozhledna má zde své výjimečné místo, které i velmi hezky doplňuje turistický altánek. Sice celý tento areál je pojatý dosti moderním způsobem, a takový ten pravý český turismus, i turistický altán s bytelného dřeva byste asi jen těžko hledali, ale při celkovém dojmu je zde tato rozhledna celkem správně. Jak víme, tak dnešní doba je v tomto směru hnutá trošku někam jinam, a na kopcích vznikají umělecká díla, která tedy úplně do svého okolí někdy moc nezapadají, ale v tomto směru se dá říci, že třeba tomu zase až tolik není. Sice je tato rozhledna pojata také jako majstrštik stavařů a projektantů, ale díky tomu, že je zde stavba s názvem RAKETA, a má tak i vzhledem připomínat raketu, celkem se dá říci, že tento moderní vzhled nijak extra neuškodil. Když přicházíte po cestě (ne tedy po louce) trošku Vám to i připadá, že odspodu přicházíte na startovací plošinu, která je zde vytvořena pro rovnováhu stavby. v tomto případě se dá opravdu říci, že je to celkem hezké. Co bych však vytkl, že altán je samozřejmě zase jen hranatá krabice, se světlým lakovaným dřevem, a prostě český turismus a nějaká tradice je ta tam. Čekal bych zde asi něco trošku více domácího než kancelář z lakovaného dřeva a kovu, ale jak jsem řekl, doba je v tomto směru hnutá trošku někam jinam.    

Pokud se podíváme na bližší parametry, a ne jak rozhledna vypadá, tak k vrcholu by Vás mělo dovézt 121 schodů. Každopádně to není málo, a když jdete ještě po točivém schodišti, možná se někomu může i zatočit hlava. Při výstupu spíše koukejte vzhůru, než sobě pod nohy. Stavba je celkově vysoká 25 metrů, a tvoří ji několik pater. Při napočítání kolikrát se schodiště otáčí, tak pomyslná patra by měla být 4. Poslední je již místo, odkud na vás čeká jen parádní výhled do okolí. Rozhledna má co se týká základu, pod sebou nejspíše betonový podklad v kulatém tvaru s příchozí pěšinkou. Je tvořena 3 velikými stojnami (opravdu masivní kusy dřeva), které vlastně drží celý tvar této RAKETY. Vprostřed je tedy vytvořeno točivé schodiště z kovu, a kolem jsou silné dřevěné latě, které mají zabránit spadnutí turisty ze schodiště ven. Pokud uklouzne a skutálí se po schodišti dolů, je to bohužel již nešikovnost návštěvníka, ale aby se tohle nestalo, je zde samozřejmě i zábradlí. Toto zábradlí doprovází návštěvníka až k nejvyššímu bodu.

Pokud zvolíte příchozí cestu z louky a hřebene, který vede nad loukou, tak bude přicházet i kolem vytvořeného zábradlí, které je vyrobeno z ohoblovaných klád. Jako samotná stavba, tak je to hezky světlé, a tak je i tento prostot celkem prosvětlen. 

Ke konci tohoto článku Vás ještě pozvu na video záběry z místa, kde si můžete tuto stavbu prohlédnout z trošku jiného pohledu, než na fotografiích.

To je dnes z objevování a průzkumu té naší ČR již vše, a budu se těšit zase někdy příště. Doufám, že se Vám povídání a představení líbilo, a ZDAREC ROZHLED BAJKUJEC :-D.