55.

14.08.2023

FIRE COMMANDER

Já vás zdravím moji milí Bajkujáci a všichni pařani od klávesnic, ovladačů a dalších věcí, které můžete ke hraní her použít. Delší dobu jsme na stránkách neměli větší článek a představení hry, kterou v kanceláři i osobně hraju a tak se dnes na takovou gamesu podíváme. Před několika dny až týdny, jsem dohrál mnou celkem oblíbenou hru Shadow Tactics a vzápětí jsem hledal nový titul, který bych mohl rozehrát. Vybíral jsem celkem dlouho, ale nakonec mi padla do noty tato strategie, kde neovládáte bojovníky s mečem a nožem, ale máte v ruce hadici, sekyrku a za zády vozidlo s vodním dělem :-D. Jak Vám možná asi i došlo, tak hra se bude odehrávat v hasičském prostředí (možná vás to napadlo i dle názvu), a tak může být při hraní i celkem horko :-D. Je to dosti zábavná, napínavá a hezky zpracovaná RTS hra.

Jak tak nějak začít hezky pozvolna a prvních kroků? Vezmu to od datumu vydání a dostaneme se až k půl rozehrané hře, kde již budete vědět téměř všechno a budete mít nastudovanou techniku i taktiku tak, že si budete myslet, že jste tuhle hru snad již hráli :-)

I když by mohlo někoho napadnout, že tato hra je již opravdu za zenitem, tak datum vydání se psalo pouze minulý rok a to 27.července 2022. Není to opravdu tak dlouho a vlastně by se dalo říci, že před pár dny mohla hra slavit svůj první rok na trhu. Na vývoji a vůbec vlastně vzniku této pařbičky se podílela\podíleli firma\firmy - Atomic Wolf, Pixel Crow / Movie Games SA. Když si budete chtít nainstalovat tento titul, rozhodně si uvolněte nějaké místo na vašem disku a nemusí to být tolik. Volného prostoru potřebujete pouze 7,4 GB. Jestliže i o instalaci budete uvažovat, nejjednodušší je použít platformu STEAM, kde ji můžete zakoupit za 12,49euro + je možnost k ní sehnat i doplňkové balíčky a to také na STEAMU.

Krátké představení máme také za sebou, a přistupme tedy blíže k uvedení samotné hry, jak postupovat, ovládání a vše, co vás v začátcích čeká. Pokud hru spustíte dostanete se nejdříve do menu, kde si můžete nastavit vše dle vašich požadavků a představ. Od NEW GAME, přes nastavení, LOAD - pokud jste již hru hráli samozřejmě, CREDITS, atd... Když si seštelujete grafiku, zvuk a vše co je v nastavení možné, můžete se pustit do hraní. Dáte tedy NEW GAME a hra se spustí. Nejdříve vás budou samozřejmě čekat tutorialy, kde se naučíte své hasiče ovládat a naučíte se také samotné ovládání hry. Tato gejmska má totiž sama pro sebe něco dosti specifického a tím je herní stopáž, kterou můžete při plnění svých misí používat. Jednoduše řečeno, že když hru hrajete můžete použít časový STOP, který hru maximálně zpomalí, vy můžete promyslet další kroky a poté si zase hru pustit do reálného času. Je to takový FOCUS :-D. Projdete tedy tréninkem a dostanete se k prvním misí. Jak můžete vidět na obrázku vpravo, tak se dostanete do takového to okna s výběrem, kde si již můžete navolit misi, navolit koho třeba necháte odpočívat v budově, koho umístíte do posilovny a další věci, které se týkají vaší jednotky.

Na začátku startujete mám pocit se 3 nebo 4 postavami, které jsou vlastně v základním nastavení a skillu. Postupem času, se samozřejmě dostanete k tomu, že do jednotky dokupujete další potřebné členy a snažíte se určitě vylepšit i jejich dovednosti. Musí přeci jednotka být maximálně dobrá, aby zvládla veškeré nástrahy a úkoly co jí čekají. Co se týká misí, jasně vás asi napadne, že ze začátku jsou mise poněkud jednodušší a čím déle hru hrajete, mise se ztěžují, herních postav přibývá a kompletně náročnost roste. Když již poté hrajete třeba s osmi členy, 3 automobily a letadlem, celkem se u této hry namyslíte a opravdu je dobré si vše hezky naplánovat. Také se může stát, že při špatném plánu Vám bohužel členové zemřou, anebo nezachráníte civilisty, kteří jsou pro vás rozhodně při úkolu prioritou. V takovém případě je stav hraní jasný :-( Nastane konec a musíte hru restartovat.

Na začátku jsem slíbil, že hru se po přečtení tohoto článku naučíte hezky ovládat a tak se i na tohle pojďme podívat. Nastavení kláves bohužel nejde změnit, proto to bude pro všechny stejné a tím pádem i jednodušší. Pohyb po mapě je W,S,A,D + klikání myší. Ovládání na myši je opět velmi jednoduché a to...levým tlačítkem si označujete koho chcete ovládat a pravým určujete místo. Možná, že se to bude třeba v začátku trošku plést, ale to se stává :-). Pokud si budete chtít označit více postav, použijte jako ve Windows doplňkově CTRL. Je dobré, že si můžete vytvořit i týmy a to tak, že označíte třeba 2 herní postavy, držíte CTRL + číslo na horní řadě čísel. Automaticky se Vám označené osoby připojí k sobě a vytvoří tým. Pokud poté budete tento tým chtít zavolat, někam poslat, anebo zadat nějaký úkol, jednoduše zmáčknete číslo pod kterým jste si tým uložili, on se ozve i se všemi členy a můžete je vyslat do akce. Důležité tlačítko v této hře je rozhodně MEZERNÍK. Pomocí této klávesy můžete hru ZPOMALIT a tak si jak jsem řekl již na začátku, vytvořit prostor pro plány a další kroky ve hře.   

Určitě vás i zajímá jak si vlastně vylepšujete své členy týmu, a co všechno se dá v tomto směru vytvořit. Od začátku můžete u každého záchranáře rozvíjet jeho schopnosti stejně a tak pokud nemáte již přímo specializovaného hasiče (poznáte na obrázku u jednotlivých postav - mají před sebou malý obrázek), postup je stejný až do určitého bodu. Jak bych řekl lidově, tak se prostě zlepšujete až přijde chvíle, kdy se musíte rozhodnout, jakým směrem určitou postavu budete vytvářet dál. Nabídka je celkem pestrá a tak můžete od technika hasiče, přes lékaře, vytvořit až člena týmu pro speciální úkoly - většinou hasí chemikálie a podobné nebezpečné materiály.    

Myslím, že tohle by mohlo na nějaké to přečtení a nastudování základů stačit a rozhodně vás pozvu ke shlédnutí videa přímo ze hry, kde se již budete moci podívat na ovládání s větším počtem osob, automobily, a také uvidíte jak to vypadá, když Vám bohužel zemře někdo z týmu. 

To je dnes již opravdu vše a já doufám, že se se Vám představení hry a článek líbili, a že se spolu sejdeme zase někdy příště, u objevování něčeho zajímavého z herních koutů :-D. Takže ZDAREC GAMEC BAJKUJEC a budu se těšit zase příště :-).