55.

24.11.2023

SINGLETRAIL STŘÍŽOVICKÝ VRCH

Zdravím Vás moji milí Bajkujáci a všichni rajdrs, kteří si rádi zajezdí na svých bajcích po lesích, trailech, ale nepohrdnou třeba i nějakým pumptrackem. V tomto článku se zajdeme podívat do lokality, která se nalézá mezi Českým středohořím a Krušnými horami. Přesněji tento flek leží nad městem Ústí nad Labem. Tohle místečko se jmenuje STŘÍŽOVICKÝ VRCH, a najdete zde bajkerských možností celkem dost, které si můžete opravdu do sytosti užít. Vezmu to v tomto představení trošku postupně, a protože tahle lokalita je opravdu celkem rozsáhlá a prostorná, určitě je dobré zmínit vše, co zde můžete najít. Většina trailů, které zde najdete jsou na použití spíše pro XC a turisty...Červený, Modrý a Žlutý - jedná se především o pěší stezky, ale při rozumné jízdě i cyklo. Však co bude zajímat rozhodně nás, tak to je vytvořený ŠIMI TRAIL, BOKA TRAIL a HRW TRAIL...ŠIMI TRAIL je na mapách.cz zapsán jako LEHKÝ TRAIL, a barevně je označen jako tečkovaný světle modrý. Z těchto tří nás bude zajímat především tento. Co se týká XC trailů, tak ty Vám zde nabídnou rozhodně hezké kondiční vyžití, a můžete si je užít od malé osmičkové dráhy na začátku červeného, až po opravdu kondiční projížďky po zbytku lesa. Tyto XC tratě nejsou na mapy.cz nijak barevně značeny, ale najdete je v lese vpravo, od značení žlutého turistického okruhu. Tento žlutý turistický okruh se nalézá pod nedalekým vysílačem a nad hospodou, a tratě jsou tedy vpravo od něj. Kromě tohoto žlutého turistického okruhu zde najdete ještě další 2, které nejsou vysloveně pro Cross Country, ale spíše jako takové výletové turistické stezky „červený a modrý“, kde tedy můžete potkat jako na žlutém nějakého pěšáka. V tomto směru je dobré být trošku obezřetný. Oba tyto okruhy Vás řádně provětrají a pokud si chcete dát zabrat do nohou, tak je třeba je vyzkoušet. Pokud bychom se ještě trošku zajímali o vznik, tak XC tratě vznikly s klubem a to v roce 2017. Každý rok se poté vždy něco přistavělo, a tak se tato lokalita rozšiřovala až do dnešní podoby. Ročně se zde pro děcka a dospělé konají závody v počtu 3 - 5. Klub, který nese název Bicykl Team Ústí nad Labem má k dnešnímu dni cca 50 dětských členů, a stará se o ně společně 6-7 dospěláků. Děcka jezdí, závodí a dospělá kategorie tohoto týmu již funguje jen jako trenéři, rádcové a podpora do ježdění. To bych tak nějak v rychlosti zmínil tyto XC traily, a pojďme se podívat na ŠIMIHO TRAIL, který je postaven jako naprosto parádní FLOW. Na tomto ŠIMIHO TRAILU si můžou zajezdit jak menší, či začínající bajkeři, až klidně po zkušené, které si s tímto trailem mohou pohodově pohrát. Jak bylo zjištěno, tak do budoucna by se mělo i rozšiřovat (tedy co se týká Šimiho trailu), a tak se můžeme těšit třeba i na další pokračování vlnek, rychlých klopenek a dalšího, co k pěkné jízdě na trailu patří :-).  

Kde vlastně ŠIMI TRAIL leží? Když dorazíte do této lokality, tak i když byste nechtěli, budete projíždět kolem, anebo dokonce i přes červený trail a kousek modrého. (jedná se tedy o především pěší stezky). Pojedete, až se dostane k nedalekému rybníku. Sice není potřeba dojet až k rybníku, ale kousek před ním dorazíte na menší rozcestí. Zde již dle mapky navazuje trail žlutý (také pěší), a hned po odbočení doprava, uvidíte i místní hospodu s názvem MINI RESTAURACE POHODA, a tak budete vědět, že rozhodně jedete správně. Tato cesta Vás vede k místnímu VYSÍLAČI a přímo pod tímto vysílačem, najdete právě tento ŠIMI TRAIL. Začíná velmi pěknou stylovou vjezdovou bránou vystavěnou ze dřeva, a na vrchu se ve vzduchu pohupuje i tabulka s názvem tohoto trailu. Nejde si ho tedy rozhodně splést. Hned vedle je dokonce i další tabule, která upozorňuje na to, že zde leží SINGLETRAILY STŘÍŽOVICKÝ VRCH. Do budoucna se prý uvažuje i o rozšíření, ale prý zatím vše trošku vázne na městě. Hold úřady někdy trvají déle.

Tento trail by měl být dle informací dlouhý cca 650m, a nabídne Vám velmi příjemné FLOW, které je na několika místech i vytvořeno tak, že nějaký ten skok si zde člověk nemůže odpustit. Občas se na tomto trailu i objeví, dalo by se říci nějaký dvojáček (2 vlnky blízko za sebou, které je dohromady možné skákat), a tak povzbuzení k tomu, své kolo odlepit od země tu rozhodně je. Také to samozřejmě k trailovému ježdění patří a ne jen, že se člověk hezky vyjezdí na žehlení takového trailu, ale právě občas nějaký ten skok k tomu rozhodně musí být. Určitě se dá i říct, že když se člověk naučí nějaký ten skok na takových to lehčích trailech, není poté problém postoupit na skoky větší, které jsou již adrenalinem opravdu naplněny...v tomto případě by mohl posloužit trail černý, tedy HRW TRAIL. Však zpátky k ŠIMI TRAILU, který jsem pro magazín mapoval. Upřímně nevím, jestli i ostatní traily jsou na tom takhle parádně, věnoval jsem se pouze tomuto, ale zde je vidět, že tento trail má někdo opravdu rád. Když jsem dnes telefonoval s člověkem, který má tuhle záležitost na starosti „ když budete chtít vědět více, obraťte se na BOKA BIKE, protože přímo oni spravují tyto traily“. Dokonce bylo i řečeno, že od vystavění se na něm moc nepracovalo, ale parádně drží fazónu. Musel jsem dát jedině za pravdu, protože je opravdu v moc hezkém stavu a na 100% použitelný.   

Trail jak to bývá, je vystavěn z hlíny, ale nenajdete na něm nikde ani n´ějaké kamenné doplňky, jako třeba kamennou zahrádku, lávku přes nějaký šutrák a tak. Dá se tedy říci, že se jedná o opravdu čistou flow jízdu :-). Možná ani nevím, jestli by se to ke ztvárnění celého konceptu hodilo, protože by to možná více narušilo právě hezky rozpumpovanou jízdu, však člověk nikdy neví :-). 

Co se týká vzniku, a jak dlouho je zde ŠIMI TRAIL vystavěn, tak se dostáváme cirka 2 roky zpětně. Ostatní traily jsou na tom o poznání opravdu jinak. HRW je zde stejně jako XC tratě, tedy od rou 2017 a na veliké červeném, který se má jmenovat po tvůrcích BOKA TRAIL, se tedy uvažuje do budoucna. ŠIMI TRAIL je normálně přístupný veřejnosti, a tak si sem bez nějakého velikého ostychu mohou lidé přijet zajezdit, vyzkoušet si svůj skill, anebo se zde právě „což je lepší“ zdokonalit. Nejdříve jsem si myslel, že jak to celkem často bývá, zůstala veškerá práce na zřizovatelích, tedy partě z BOKA, ale ono tomu úplně tolik není. Vznikla zde dohoda a do ní se přidalo i město. Je to super, když se dokážou obě strany sejít na dobrém nápadu. Město Ústí nad Labem investovalo cca 100 000 Kč, a navozilo potřebný písek, který je nejspíše podkladem celého trailu. 100 000 tisíc člověk na ulici nenajde, a když by to měli zaplatit tvůrci, asi by to nebylo úplně jednoduché. To nechci říci, že jsou nějací chudáci, ale 100 000, je 100 000 :-). Jinak se prý stavitelé odvolávají a lehce spoléhají na dobrovolníky, kteří sem v rámci dobré vůle přijdou pracovat + občas nějaký finanční příspěvek od podporovatelů a podobně. 

Pojďme však od peněz ještě prohlížet trail, protože kvůli tomu to přeci vše píši. Podklad tedy nejspíše písek, povrchový materiál hlína, ale jak ta si pěkně sedí, to byste se až divili. V některý pasažích jsou vytvořeny i velmi rázné klopenky, které opět dávají pěknému pojezdu trošku rozměr, a tak při dobré rychlosti, to jde hezky zaříznout a opřít so do zatáčky. Jak můžete vidět na fotkách, tak je k vidění a ježdění i takový to úsek, kde je vytvořeno celkem ostré esíčko, a tak se musím opravdu jen přiklonit, že zde se nemáme o čem dále bavit...samozřejmě to myslím v dobrém. Velmi hezký nápad, jak na celkem malém prostoru vytvořit něco, co dodá změnu rytmu trasy, a opět jezdce pobaví něčím novým.

Trail jsme tedy celkem zkoukli (na facebookové stránce najdete celou fotogalerii), a tak nějak se pomalu blížíme k závěru. Určitě musím připomenout, že ze Střížovického vrchu je rozhodně parádní výhled na celé zdejší okolí, a za hezkého počasí, jako jsem chytnul já, je to opravdu luxus. No a poslední věcí, o které chci určitě něco napsat je MINI RESTAURACE POHODA, která leží kousek od tohoto trailu. Budete ji i míjet při cestě. Bohužel jsem se při návštěvě dozvěděl, že to zde s prosperitou není úplně ono, a tak bych chtěl i prostřednictvím těchto řádku čtenáře, a všichni kdo tento článek budou číst požádat, aby se na této MINI RESTAURACI třeba na jaře, či v létě zastavili. Pokud sem vyrazíte na bajku, je jasné, že po ježdění se nedá dělat nic jiného, než skočit na jedno studený a trošku relaxovat. Hnedka před touto restaurací se nalézá i pumptrack, který se dá také využít a jako tyto traily, je veřejnosti volně přístupný. Děcka hodíte na pumpu, a ze zahrádky je na ně parádní výhled :-D.

Tohle jsou již opravdu poslední řádky tohoto článku, ale neklesejte na mysli, protože končí psaní a začíná video. Na místě jsem vytvořil i takovou trošku osobitou :-D video reportáž, kde Vám popisuji XC tratě, ve druhém videu je ŠIMI TRAIL, a nakonec video na podporu právě této místní bajkerské MINI RESTAURACE - POHODA.

PS: Ve videu ŠIMI TRAIL zmiňuji i PUMPTARCK, který jsem Vám již předvedl. Není tomu tak. Na článek o tomto místě teprve čas přijde. Děkuji za pochopení. Na místě jsem točil video až po pumptracku, a tak mi to tam trošku vlezlo.

A nyní je to opravdu vše. Přichází již pouze rozloučení a já doufám, že se Vám článek, fotky i video líbili, a že se sejdeme zase příště u objevování něčeho zajímavého. Takže ZDAREC TRAILEC BAJKUJEC a budu se těšit :-).