4.

04.04.2024

MTB BOTY RC 

ACCOMPLICE OFF WHITE 2024

Moji milí Bajkujáci :-), je tu další článek v této kategorii, a zase se podíváme po nějakých botkách. Sice vím, že by to mohlo připadat trošku ohrané, protože to jsou pořád samé boty, ale co se dá říci jiného než: tričko můžeš mít jaké chceš, kraťasy, anebo rifle taky na kole zvládneš, ale jak nedrží noha na platformě, tak je to malér dámy a pánové :-). Pojďme se tedy podívat po novince od firmy RIDE CONCEPT, kterou se podařilo nafotografovat na veletrhu FOR BIKES 2024. Na tomto veletrhu představovala tyto boty firma BIKEPORN, a tak i tímto článkem posílám veliké poděkování, že zde byla tato možnost. Takže se tedy jedná o boty od firmy RIDE CONCEPT. Již jste jedny botky na stránkách vidět mohli, proto představovat firmu dále dnes již nebudu, a pustíme se rovnou do hloubkového průzkumu. Jistě je dobré, pokud Vás boty již na první pohled osloví, a v tomto případě si myslím, že zde není problém. Boty svou výraznou barvou (provedení bílá) rozhodně na první pohled lákají, a také je rozhodně jasné, že budou na noze vypadat moc dobře. Když se potom profrčíte kolem na svém kole, bude vidět, že se snažíte i trošku zazářit stylem, a to se Vám určitě daří. Na první pohled jsou tedy botky výrazné, moderní, a vypadají celkově dost hezky. Kombinace bílé barvy a podrážky v barvě oranžové (trošku jako sálové kopačky), je i dost originální, ale zároveň ne něco, co by ještě svět neviděl. Sice ne s bílou barvou, ale tento barevný styl podrážky se dá vidět i u jiných bot. Celkově vzhled ještě podtrhuje černý jazyk s logem firmy, který je zakomponován pěkně nenásilně, a tak je příjemnou vzhledovou třešničkou na tomto dortu. Ještě se dá použít další popis od výrobce, který o jazyku říká ještě něco více...konstrukce modelu Accomplice je originální integrovaným jazykem, který vytváří z boty jakousi ponožku, do které vklouznete. Jazyk totiž plynule přechází okolo kotníku v patu a naopak. Tím je zajištěna opravdu vysoká míra pohodlí a naprostá eliminace vniku nečistot dovnitř. Dostaneme se k tomu i později, když hovoříme o tom stylu, ale ještě něco hezkého najdeme i uvnitř boty. Celkem se i divím, že nejsou boty doplněny logem ještě na straně, protože u RIDE CONCEPTU je to celkem klasika a možná, že je to v tomto případě trošku škoda. Boty mohli být ještě trošku zviditelněné, a říkat okolí ahoj, jsem tady a jsem bota značková, a možná, že by to mělo i více šmrncovní výraz celého konceptu. Však jak to je, tak to je. První pohled je tedy jasný, a rozhodně bota neurazí. Co je však zajímavého dále?  

Další věcí, které si všimnete hned na první pohled, tak je určitě špička obuvi. Myslím, že v tomto případě je jasné, že se jedná o vyztuženou špičku, a tak by Vás neměla překvapit ani nějaká menší brázda špičkou po trailu, anebo když Vás kolega, se kterým jste na vyjížďce naštve a chcete ho prostě nakopnout :-D. Zdá se, že ale nějaká výztuha je i na zadní části boty, kde se jedná o výpomoc na ochranu paty, a tak je i ze zadní strany v tomto směru postaráno. Ještě než přeskočíme směrem pod a do boty, tak si můžeme říci něco o tkaničkách. Tyto tkaničky, které vidíme provlečeny v botě, tak nejsou jen tak obyčejné tkaničky, ale jsou dokonce protiskluzové. Na vršku jazyka bychom měli najít i vytvořené očko, které pomůže tkaničky po zavázání uschovat, aby nepřekáželi třeba při  jízdě, anebo se nezamotali do řetězu.

Z horní části se pojďme podívat na obrácenou stranu výrobku, a to na stranu spodní...tedy na  podrážku. Zde vidíme, že bota má nějaký tvar a je vytvořena z jakých si 6úhelníků. Samozřejmě, že to má svůj význam, a určitě Vás napadne, že je to kvůli nesmekavosti. Přesně tak to i je. Bota má tyto obrazce vytvořeny proto, aby se hezky mohli zastavit piny z pedálu, a tak se Vám bota nesmekla a piny se měli jednoduše o co zachytit. I zde se dají použít řádky od výrobce, který má popsanou technologii velmi hezky...podrážka Max Grip nabízí perfektní poměr mezi gripem a odolností. Nejpřilnavější směs podrážky určená pro platformové pedály. RC mohlo udělat podrážku co lepí doslova jako lepidlo, ale vydržela by to podrážka dlouho? Max Grip je výsledek vývoje s firmou Rubber Kinetics (Good Year). Perfektní grip s každými platformami na trhu. Tuhost přesně akorát, aby dokázala přenést sílu do pedálu. Další aspekt je tedy jasný, a to, že bota má podrážku, která drží i na stropě :-). Bota Vám tedy z pedálu nikam neuteče, a to je rozhodně dobré vědět. Člověk se potom cítí rozhodně mnohem lépe, když ho výbava v tomto směru dokáže podržet a zajistit. Jak jsem řekl již na začátku, tak tričko můžeš mít nové, staré a jakékoli, ale boty jsou opravdu důležité.

Dále se mi podařilo vyhledat, že tento tip bot je odvozen o modelů vyšší endurové třídy, kdy se celá bota skládá ze 3 důležitých částí, a ne jen a pouze ze 2. Jedná se o podrážku, mezipodrážku s pěnou EVA a svršek. Dále se zde nejedná o boty, které by byli prošívané (prošívané boty jsou rozhodně veliké výhoda oproti lepeným), ale jedná se o boty svařované. Možná, že to pro někoho bude vůbec novinka, ale to víte, svět vytváří stále a stále nové věci :-). Každopádně svařovaná bota zní dosti zajímavě, a bezesporu to bude mít své výhody. Svařování by mělo fungovat pro trvanlivost výrobku, a jednoduše řečeno, bota má hodně vydržet. Nyní pojďme také nahlédnout dovnitř boty, kde nás čekají také zajímavosti. Jako první nás určitě osloví vložka, která je vytvořena do stylu. 

Vložka je barevně sladěna s celkovým nápadem, a tak uvnitř najdete černo bílou kombinaci. EVA mezipodešev poskytuje oporu a tlumení nárazu + EVA Dual Density vložka tlumí nárazy a brání úrazu. Díky dalším specifikacím vidíme, že i vložka není jen stylovka, ale také má rozhodně významnou funkci v botě. Pomáhá tlumení nárazů, když se svým bajkem pořádně šredíte :-), a také se snaží zabránit úrazům při jízdě. Je to jistě tím, že nabídne pohodlné a komfortní používání a použitým materiálem EVA. Tento materiál by měl i minimálně zmenšovat vnitřní prostor boty, a snaží se podepírat podélnou klenbu nohy. Příčnou klenbu podepírá měkké latexové srdíčko + v prostoru paty je vložka vyměkčena pro pohodlnější používání. Tlumí tak nárazy na patní kost a tuto oblast nohy.  

Krátké video, kde se o této sérii bot také něco dozvíte.

Jak nazývá výrobce tento styl bot, tak boty s ponožkovým stylem nazouvání máme tak nějak představeny, řečeny jejich výhody a zohledněné všechny materiály k používání. Nezbývá tedy nic jiného, než se na závěr článku rozloučit. Doufám, že se Vám představení a fotografie líbili, a budu se těšit zase někdy příště, při objevování něčeho zajímavého v rámci jízdy na kole. Takže ZDAREC ŠKRPÁL BAJKUJEC a budu se těšit :-).