57.

18.12.2023

ROZHLEDNA KOSICE

Víkend máme zdárně za sebou, a co se děje zajímavého v rámci cyklo nyní, je snad a pouze Světový pohár v cyklokrosu. Však počasí nám celkem příjemně hraje do noty, a tak si myslím, že se klidně i sami můžeme vydat na nějaký turistický výlet, který není jen pro světové šampiony, ale zvládne ho opravdu každý. V tomto článku bych Vás rád vzal na rozhlednu v obci Kosice, které se nacházejí cca 30km od pohádkového města Rumcajse, Manky a Cipíska Jičína. Pokud bych Vám měl tuto rozhlednu a její vznik trošku přiblížit, tak se zde jedná o soukromý uměle vytvořená areál, který Vám nabídne opravdu doslova krásný kus relaxačního prostředí s naprostým klidem, přírodou a zvířátky, které Vám budou při návštěvě jen velmi hezky doplňovat celkovou atmosféru. Trošku se ještě vrátím k tomu, jak Kosice najdete a kudy se vydat. Protože byste sem určitě moc rádi jeli na kole, zkusím Vám popsat cestu, která by byla tomto případě asi nejzajímavější. Když se vydáte ze Semil, jako jsem to udělal já, tak jak jsem již zmínil, je dobré se vydat směrem na město Jičín. Ze Semil je to cca 25 km a cesta, i když pojedete po silnici je zajímavá a rozhodně si užijete i parádní výhledy. Když vystoupáte ze Semil před Lomnici nad Popelkou, můžete se za hezkého počasí na duši pohladit výhledy na okolní hory, které jsou na poslední rovince před Lomnicí vidět opravdu nádherně. Když poté sjedete z Lomnice do Bradlecké Lhoty a budete pokračovat dále, čeká Vás pouze rovinka, kde si budete užívat pěkné výhledy po rozlehlé rovné krajině, v dálce uvidíte kopec Zebín, který je třeba také zajímavé navštívit a tak je to prostě turistická cesta jak má být. Z Jičína se vydejte dále směrem na Kopidlno, kde rozhodně navštivte prodejnu NÁŠ CHLÉB a při návštěvě určitě pochvalte i pěknou cyklo výzdobu před obchodem :-). Z Kopidlna je cesta poté určitě jasná, a směřujte své záběry do pedálů do Nového Bydžova. Tato vzdálenost je nějakých 22 km, a i když jsme nyní ujeli něco přes 50 km, nemusíme zoufat, protože jsme již skoro na místě. Na rozhlednu a do obce Kosice je to již jen nějakých 6 km, a tak jsme téměř dorazili do cíle. Pokud jste trošku zdatnější jezdci, a máte kondičku, tak tuto trasu byste mohli zvládnout za dopoledne. Když jste na tom s vytrvalostí trošku hůře, tak do Kosic byste mohli dojet cca pohodlně odpoledne. Dorazili jsme tedy na místo a nyní nás čeká jen vytoužený cíl, a tím je místní 2patrová dřevěná rozhledna KOSICE a celý klidný areál, ve kterém se tato stavba nalézá. Pojďme se tedy podívat, co zde naleznete a na který den si přidat tuto rozhlednu do svého výletního kalendáře.       

Abyste se na rozhlednu dostali, musíte projet téměř celou obec napříč, až dorazíte k osamocené „lesní cestě“ a ta Vás dovede ke kamennému zahrazení proti vjezdu automobilů, a dřevěné závoře. Pokud přijedete vozidlem, což díky tomu, že je tohle cyklo magazín není úplně v plánu, musíte vozidlo zaparkovat před touto závorou, protože zde je dále vjezd ZAKÁZÁN. Pokračovat nyní musíte již pěšky. Když přijedete na kole, to je samozřejmě ta vítaná varianta, v pohodě se za závoru dostanete vytvořenou cestou vedle této kamenné zdi, a tak i v tomto případě, je pro Vás kolo lepším společníkem :-). Kamennou hradbu jsme tedy nějakým způsobem překonali, a můžeme zvesela pokračovat dále. V dálce již uvidíte vytvořený kopec, na kterém se nad špičkami stromů schovává střecha této rozhledny, a tak kudy tudy pokračovat, budete rozhodně vědět. Však věřím, že se po pár okamžicích zastavíte, protože je zde k obdivování ještě jeden objekt, a tím je naprosto fešácký srub, který do tohoto areálu spadá také. Je to vytvořený srub uprostřed rybníka (tohle celé se nalézá vlastně pod rozhlednou), který zde doplňuje celou maximálně uklidňující kulisu, a tak si po dřevěném mostě určitě zajděte užít tu verandovou pohodu, která Vás rozhodně osloví. Tento srub je situován verandou na západ, a tak přímo z verandy se můžete pokochat západem slunce, který se odehrává přímo nad hladinou rybníka, lehce žbluňkajícího pod verandou. Když by Vás zajímalo k čemu, že to je zde takový krásný srub vystavěn, tak patří soukromému majiteli, který zde pořádá různé akce pro občany, oslavy, svatby a podobné. Jestli jsem to pochopil tedy i správně, když si zjistíte na majitele nějaký kontakt, mohli byste si srub třeba na nějakou oslavu či výpravu zarezervovat.    

Srub jsme si tedy prohlédli, užili krásný výhled z verandy a nyní již pokračujme dále k rozhledně. Přejděme tedy zpět dřevěný most a vydejme se doleva stromovou alejí. Je to cca 150m, kdy se projedete po louce a již zmíněnou alejí, a dorazíte na malou odbočku doleva. Zde Vás cesta povede malou pěšinou kolem vysázeného jehličnatého lesíka, který je krásně rozprostřen po celém kopci a kolem rozhledny. Zde je to pár desítek metrů po této pěšině a dorazíte na další odbočku, která již nyní směřuje k vrcholu tohoto kopce...je to již místo, proč jsme sem vyrazili. Cesta do kopce netrvá dlouho, a užijete si hezkou lehce hliněno\kamenitou cestu a ta vás dovede přímo pod rozhlednu. Zdoláte mírné stoupání a před Vámi se otevře pohled na stavbu, která se nazývá ROZHLEDNA KOSICE. Je to dřevěná 2patrová rozhledna s 6metrovou základnou, a výškou 8 metrů. Tato rozhledna je zde vystavěna po nápadu stejném jako parádní srub, a to pro lidi, klid a užití příjemných chvil. I tuto stavbu, kopec i osázení jehličnatými stromy má na starosti soukromý majitel, a tak nezbyde nic jiného než říci, že takhle je to opravdu milé, hezké a opravdu to může lidem vykouzlit pouze úsměv na tváři...díky za taková místa.  

Když jsme dorazili až sem, tak by byla určitě škoda se alespoň na chvíli nepodívat na výhled, který se z této rozhledny nabízí. Vystoupejme tedy po dřevěném schodišti do prvního patra, kde navazuje schodiště druhé, a to do patra druhého výhledového. Když zde budete a rozhodnete se, že by bylo celkem zajímavé zde přespat, právě první patro je si myslím pro to jako dělané. Je zde dostatek prostoru na rozložení karimatky a spacáku, a tak zde zabivakovat bych řekl není žádný problém. Pokud by foukal vítr, tak rozhledna je velmi hezky obklopena vysázeným lesem, a tak je zde člověk i hezky schován před nepřízní počasí. Díky tomu, že rozhledna může nabídnout takovým to stylem přístřešek, pokud prší, tak volba je přeci naprosto jasná :-). Nyní postupme dále, a zaveďme své kroky do druhého patra, kde nás čeká výhled na celé okolí a možná ještě dál :-).  

I do druhého patra nás zavede dřevěné schodiště, které je mírně točené a kromě jiných rozhleden, se sem při trošce úsilí vejdou i 2 lidé. Je samozřejmě dobře, že je zde daný prostor a návštěvníci se nemusí tolik mačkat, protože rozhledny kde se nikdo nevejde, nemají dle mého moc smysl :-). Udělali jsme tedy pár kroků, které nás zavedli o ještě jedno patro výše a nyní se již nacházíme na nejvyšším bodě této rozhledny...stojíme ve druhém konečném patře, s moc hezkým výhledem. Stejně jako o patro níž, tak i zde je pěkný prostor na užití poskytnutého výhledu a s přehledem se sem vejde při návštěvě třeba 10 lidí. V začátku je psáno, že výhled zde můžeme vidět až třeba do Tenerife, a abych tuhle skutečnost uvedl na pravou míru, tak je to myšleno tedy s troškou nadsázky. Přiložené geografické tabulky, které ukazují různá zajímavá místa z okolí, a to co ve výhledu můžeme vidět, tak mají zmíněna i něco navíc. Jsou to body, které tedy ve výhledu vidět nejsou, ale pokud se díváte daným směrem, tak to místo bychom tam nalezli. Proto zde jsou zmíněna i místa jako Austrálie, Černé moře, Tenerife, Kyjev, a podobné. Jsou to rozhodně zajímavé informace, které se dozvíme a tak se i rozhledna návštěvníka snaží pobavit, a to ne jen tedy výhledem, který oko vidí, ale i trošku více.     

K závěru tohoto článku Vám samozřejmě i nabídnu výhled, který je možné spatřit a to jak na fotografiích, tak i na vytvořené video reportáži, která na tomto místě vznikla. Z mé strany budu doufat, že obojí Vám udělá radost a že se někdy do těchto míst vypravíte.  

Vytvořená video reportáž.

To je z dnešního putování již bohužel vše. Článek, představení a to co jste mohli vidět, Vás doufám trošku povzbudilo a dodalo motivace k cestování. Já se budu těšit zase někdy příště, a popřeji Vám ZDAREC ROZHLED BAJKUJEC :-).