59.

18.03.2024

BIKEPARK OPAVA

Moji milí Bajkujáci a všichni lesní přízraci, kteří se právě na svých kolech vydáváte na toulky po hůdu, do svých bikeparků, anebo prostě rádi prozkoumáváte zalesněná okolí. V tomto článku se zajedeme podívat do opravdu jiných koutů České republiky, než je okolí Krkonoš, Ještědu a podobných destinací, a to přímo do města OPAVA. Tohle město, které leží v MORAVSKOSLEZKÉM KRAJI, s počtem obyvatel (cca 56 000 k roku 2023) má i svůj BIKEPARK, který jednoduše můžete nalézt při procházení aplikace MAPY.CZ. Pěkná jednoduchá indicie je, že dorazte ke STŘÍBRNÉMU JEZERU, a odtud je bikepark vzdálen asi 2 km. Jak je již zmíněno, tak přes MAPY.CZ ho v pohodě najdete, protože je v této aplikaci zaznamenán. Jsou zde i vyznačeny trasy, které bikepark nabízí, a tak si i můžete předem udělat trošku názor, vo co tady vlastně go :-D. Pokud bychom si řekli, co Vám tohle místo může nabídnout, tak rozhodně nepočítejte s tím, že se jedná o nějaký komerční prostor, který nasytí XC jezdce, enduristy, sjezdaře a freestyle jezdce. Jedná se totiž o sice rozlehlý park, a práce zde bylo vybudováno rozhodně mnoho (tohle když by měl člověk stavět sám, tak nějaký ten týden si pomaká), ale je to spíše taková komunitní záležitost bych řekl, a pokud se sem vydáte, tak kolo doporučuji BMX, DIRT, anebo nějaké celopéro.

Jestli bylo vše dobře zaznamenáno, a nepřehlédl jsem při mapování nějaké důležité detaily, tak trasy by zde měli být k dispozici 3. Jako to většinou bývá, tak je zde samozřejmě stupnice, od nejlehčích začátečních trailíků, až po ty, které si mohou užít opravdu zkušení bajkeři. Ty nejlehčí jsou zde v podobě jedné dlouhé lajny s vlnkami, a opravdu nic složitého. Doplněny jsou občas menším skokem, ale ten se dá v pohodě objet, a tak nemusíte vůbec ze začátku nic složitého vytvářet. Když se hezky rozhýbete, dostanete bajk do ruky, tak si můžete poté zkusit variantu těžší, a tak si zakombinovat do jízdy některý z vytvořených skoků. Možná, že skoky vypadají na fotkách trošku neupraveně, ale fotil jsem to vlastně nedávno, a tak tento bikepark ještě spí před jarními úklidem a refreshem. Pokud budete tedy po řekněme pomyslné stupnici obtížnosti postupovat, dostanete se až k místu, kdy již objet skoky není možné...zde si poradí opravdu jen ti zkušení. Rozhodně není doporučeno riskovat, anebo zde zkoušet něco bez kolegy, dozoru, či 2 osoby. Může hrozit zranění, a tak buďte velice opatrní.  

Jak jsem napsal, tak pokud jsem to vše při mapování rozluštil správně, tak jsou zde 3 trasy, které Vás rozehřejí a jsou to vlastně příjezdové cesty vedoucí do srdce samotného bikeparku. Když se dostanete do středu tohoto parku, tak Vás celkem bych řekl humor přejde, protože jestli jste si přišli jen tak jako zajezdit po vlnečkách, občas jako těžký frajer dát nějakou klopenku, které tedy mimochodem jsou zde k vidění také a celkem sympaticky použité, tak na to rozhodně můžete okamžitě zapomenout. V srdci bikeparku totiž najdete skoky, na kterých si šikovný jezdec dokáže zatančit opravdový taneček smrti, a skoky do výšky zde dosahují určitě několik metrů.  

Jak můžete vidět na fotografiích (viz. výše), tak zde se již jedná spíše o DIRTOVOU záležitost, než o klasický bikepark s traily, a tak zde opravdu mohou uspět jen ti zkušenější. Skoků je zde vybudováno opravdu mnoho a plocha, kterou park zabírá není vůbec malá. Rozhodně by se dalo říci, že když je místo k vyhledání na MAPY.CZ, a je zde vytvořeno takové veliké zázemí, a té práce se zde vytvořilo také opravdu mnoho, tak nějaké více otevření veřejnosti, dotvoření ještě nějakých dalších trailů a tras, není rozhodně od věci. Když se však vrátíme k tomu, co zde je a nebudeme si malovat hvězdné zámky, tak nejdeme tedy opravdu širokou škálu dirtových skoků, jsou zde k vidění i nějaké hliněné lavice, a kompletně to tvoří docela zajímavé freestyle místo, kde těch variant na kombinace skoků je více než dostatek.  

Velice zajímavě se jeví, třeba jako nějaká základna v budoucnu vzniklého bikeparku, nedaleko ležící ŘOPÍK. Tato stavba je v dost zanedbaném stavu, a když by se vymaloval, vytvořili by se třeba nějaké stojany na kola před, a trošku se to celkově zkulturnilo, mohli by v budoucnu o víkendu dorazit nějací rodiče se svojí zapálenou mládeží. Mohli by se zde pořádat i nějaké menší závody, a to i pro veřejnost. Kde postavit pípu a opéct špekáčky by bylo také, takže v tom není žádný problém :-). Co tedy říci ke konci? Je to tu rozhodně zajímavé, a pokud na kole dobře umíte, a zvládáte náročné skoky, rozhodně se někdy zajeďte podívat. Dále rozhodně popřeji mnoho úspěchu od magazínu, pokud jsou plánovány nějaké přestavby, dotvoření, či právě možnosti zkulturnit toto prostředí, protože to je vždycky dobře. Když je místo hezky upravené, i mnohem lépe se jezdí, a i okolí má poté lepší názor. Ještě Vás ke konci tohoto článku pozvu na video, které se mi podařilo vyhledat na Youtube...své jsem bohužel tentokrát netočil. Myslím, že video je z okolí parku.   

To je dnes již opravdu vše a budu se těšit zase příště. Takže ZDAREC BAJKPARK BAJKUJEC a budu se těšit :-).