6.

20.06.2021

HEYDRICH MURAL ART

Příběh, kdy se odehrál parašutistický výsadek z Velké Británie na území Čech a Moravy (tehdejšího protektorátu) určitě musíme znát všichni, protože to byl velmi důležitý článek 2. světové války a vůbec postupu v ní. Tento výsadek i když byl veden z Velké Británie, tvořili českoslovenští exiloví vojáci Jozef Gabčík a Jan Kubiš, a byl směřován právě proti vysokému hodnostáři Reinhardu Heydrichovi. Reinhard Heydrich byl totiž jedním ze stavebních kamenů tehdejšího hnutí SS a blízkým spolupracovníkem Heinricha Himmlera. Dalo by se říci, že tento velmi vysoko postavený důstojník, pěkně našemu světu zatápěl a to hlavně židovským obyvatelstvem (trocha černého humoru). Podílel se na perzekuci židů a později se stal jedním z hlavních iniciátorů holocaustu. Měl na svědomí také vyhlazení téměř veškerého židovského obyvatelstva v Polsku. No prostě pořádná ESESÁCKÁ S...Ě. Pro Československo to byl určitě důležitý krok, protože se zbavit takového člověka, je jedině úleva pro všechny, a tak v Praze u tramvajové zastávky VYCHOVATELNA, kde se nedaleko od tohoto místa odehrál tento počin (odstranění Reinharda Heydricha pomocí atentátu) vznikl velkoplošný MURAL ART - je to legální umělecké graffiti ztvárnění - na poctu a památku právě této operaci, která nesla název „ANTHROPOID“. Na přiložené mapce můžete najít asi nejjednodušší cestu, jak se na tohle místo můžete dostat a to samozřejmě mastnou tyčí z čerňáku :-D

Na fotografii vidíte přímo zastávku VYCHOVATELNA, na kterou se můžete v pohodě dostat i pěšky.

Tetování iniciátorů Gabčíka a Kubiše věnovala Jana Fialová. Tetování se nalézá na pravém lýtku. Děkuji :-)

Tuto zeď najdete podél silnice\ulice s názvem ZENKLOVA a rozměr tohoto díla je doslova neuvěřitelný :-). Ne nadarmo se říká, že čím větší tím lepší :-). Zeď má délku hezkých 80m a toto dílo se nalézá po celé její délce. MURAL ART ztvárňuje celou tuto operaci „ANTHROPOID“ od seskoku\výsadku nedaleko Prahy u hřbitova obce Nehvizdy, až po její konec, který probíhal bojem v kryptě v kostele v Resslově ulici. Po tomto atentátu bylo ještě chvilku ve hvězdách, jak to vlastně celé dopadne, protože až po 8 dnech to Heydrich vzdal a konečně zaklepal bačkorama. 27. května roku 1942 se tato osvobozenecká mise uskutečnila a 3 června upadl Heydrich do kómatu, no a 4. června ve 4:30 zranění podlehl a zemřel.

Vybíralo se z několika desítek návrhů (bylo jich 23), které by tuto šťastnou událost ztvárnili, ale nakonec dostal příležitost výtvarník Jakub Marek. Tato malba (pojatá jako komiks) vznikla v tomto roce 2021 a měsíci květnu, kdy se zároveň oslavovalo 79. výročí této události. Já jsem se sem vydal o pár dní vzápětí, kdy již bylo vše hotovo a měl jsem to naservírované doslova na stříbře :-).

Když tedy na této zastávce spočinou vaše kroky, nezůstávejte pouze na výši ulice, ale nepřehlédnutelným podchodem (nalézající se po vaší levé ruce) sejděte po jeho schodech dolů a narazíte na další velmi sympatické připomenutí. V tomto podchodu naleznete další obrazy, které jsou také ruční malbou a jsou rozhodně úzce spjaté s touto událostí. Jestli i tuto tvorbu tvořil stejný tvůrce nevím, to jsem bohužel nezjistil.

To je dnes o tomto MURAL ARTU ode mne vše, ale jestli se neurazíte, tak se pojďte ještě podívat na video záběry z tohoto místa a krátký komentář :-)

Takže Zdarec bajkujec a jak říkám vždy, doufám, že se Vám fotografie a povídání líbili a že se spolu sejdeme zase příště u něčeho zajímavého :-).