61.

04.05.2024

ROZHLEDNA VRCHOVINA

Moji milí Bajkujáci, je zde po měsíci další článek, který Vám nabídne nějaký zajímavý tip na výlet. Pokud žijete, anebo se chystáte do Českého ráje tak rozhodně zvažte místo, které si nyní představíme. Jedná se o milou a na výjezd příjemnou rozhlednu, která Vám nabídne i naprosto parádní výhledy do okolí kolem a hlavně, si tenhle výlet můžete opravdu dost mile užít. Pojďme na to, protože cesta, tedy povídání, které nás čeká, bude řekl bych celkem zajímavé a tak je zbytečné otálet :-D. Začal bych rozhodně nějakým začátečním bodem, ze kterého se na tuto výpravu můžete vydat a myslím si, že ideální bude město Turnov. Pokud tedy vyrazíte z města Turnova, dle turistických cest se vydejte na Sychrov, kde Vás při vašem zájmu potká o místní zámek. Moc se zámkům v tomto projektu nevěnuji a jsem spíše za nějaké zříceniny a rozhledny, které jsou v, anebo u lesa, ale když už ta stavba stojí v cestě, tak ji rozhodně zmíním :-). Místo je to samo o sobě moc hezké, a je tu dokonce i restaurace, takže i o občerstvení cestou je také postaráno...však na to bych ještě počkal. Takže směr je jasný, a jede se směrem Sychrov. Na Sychrov vás pro horské kolo povedou 2 cesty. Na místě, kterému se říká PYRÁM se rozcházejí a zde můžete pokračovat dále vedle hlavní cesty přes Paceřice, anebo jste odbočili do leva, a jedete přes Lažany, Doubí a do Sychrova.   

Dorazíte tedy na Sychrov. Projeďte tuto obec a pokračujte směrem na Hodkovice nad Mohelkou. Pro ty sportovce, kteří si chtějí najet nějaký ten kilometr navíc, tak je cesta až do Hodkovic lepší variantou, protože si cestu prodlouží asi o 5-6 km. Není to mnoho, ale poté, když všechny kilometry sečtete, ono to nakonec udělá hezké číslo. Kondice je rozhodně dobrá věc, a pokud si i někdy zakouříte, tak si dát trošku více do těla neuškodí, ba naopak :-). Pokud byste cestu nedali až do Hodkovic, tak na rozhlednu ze Sychrova to jsou již jen 3 kilometry, a tak je zde možná i tato varianta. Ještě rozhodně zmíním, že pokud si tedy cestu prodloužíte až do Hodkovic, tak poté ještě z Hodkovic je to na rozhlednu také asi 3-4 km. Takže ty čísla ještě trošku povyskočí. Pomalu, ale jistě jste se tedy přiblížili k rozhledně a ta se nachází na kopci nad Hodkovicemi nad Mohelkou, kde se tomu říká Vrchovina. Název jistě napovídá, že je to zde nejspíše trošku vyvýšené, a proto název Vrchovina...je to jednoduše řečeno na vrchu - kopec nad Hodkovicemi :-).  

I když jsem s magazínem na místo dorazil, nemohl jsem nejdříve rozhlednu vůbec najít. Je trošku skrytá a tak je dobrá nápověda v tom, že ji najdete mezi ohradníky místního statku, který se stará a chová koně. Tento statek rozhodně nemůžete minout, a i když leží na okraji zdejší obce, každý tohle místo zná. I když se zeptáte na rozhlednu, tak Vás tímto směrem také nasměrují, a jako zde Vám poradí, že rozhledna leží vedle koňských ohrad. Díky tomu, že je rozhledna mezi ohradníky, tak je zde i krásně dotvořeno okolí, a výhled je perfektně doplněn o pohledy na koňský výběh. Je zde zakomponován i malý sad, a i díky tomu je zde opravdu hezká atmosféra. Když se trošku již zaměříme na samotnou rozhlednu, tak se nejedná o nějakou starobylou stavbu, která zde stojí několik desítek, možná i stovek let, ale je to moderně pojatá konstrukce. Díky tomu, že statek je vystavěn ve stejném stylu a myslím si, že rozhledna patří k tomuto statku, tak jsou tyto 2 struktury hezky sladěny. Dle provozního řádu to vypadá, že rozhlednu spravuje provozovatel pozemku, a tak je to stavba soukromá...však veřejnosti přístupná.  

Samotná stavba rozhledny je vystavěna architektem Martinem Klodou, který vše vystavěl na dané přání a parametry. S výstavbou se začalo v roce 2015, a i toho roku byla dokončena a otevřena. Pro rozhlednu by měli být inspirací místní posedy pro myslivce, a rozhodně se dá s tímto podobným designem lehce souhlasit. Rozhledna je vystavěna z materiálu dřevo, a to dřevo modřínové. Jak jsem se i dozvěděl, tak rozhledna měla být nejdříve trucovnou paní majitelky, která ji chtěla vystavět pro svůj klid, a jako místo pro únik při špatné náladě. Nakonec to bohužel takhle být nemohlo a rozhledna byla schválena pouze v tu chvíli, když bude i přístupná veřejnosti. Paní majitelka tedy souhlasila, a rozhledna se vystavěla pro širokou škálu turistů. Bylo mě také prozrazeno, že se zde odehrávají i různé oslavy, svatby a třeba i firemní akce. Rozhledna plní i funkci dekorační a také trošku pořádané akce vyzdvihuje na jiný zážitek. Co si budeme povídat. Když si představíme, že na rozhledně je nevěsta z ženichem a závoj vlaje větrem, mohou z toho být opravdu hezké fotografie. Však vraťme se k realitě, a pojďme si dále říci důležité informace ke stavbě. Rozhledna je vysoká 6 metrů, a tak dá rozhodně rozum, že když je vystavěna na vrchu kopce, tak stát ještě o nějaký ten metr výše je rozhodně dobré. I ten výhled se poté trošku více otevře.    

Rozhledna je tedy veřejnosti přístupná, a na vrchol stavby vede 25 schodů. Když vyjdete na vyhlídkovou plošinu, tak můžete spatřit opravdu pěkné výhledy na Javorník, Ještěd, Trosky, Bezděz a letiště v Hodkovicích nad Mohelkou. Když jsem navštívil rozhlednu s magazínem já, chvilkami dokonce i pršelo a tak návštěva nebyla asi taková, jako když je krásně a svítí slunce. Však i v takovém počasí si zde člověk opravdu najde pěkný kousek klidu, vnímá okolní přírodu a vítr ho příjemně ovívá...díky tomu, že je vlastně na špici kopce. Paní majitelka také prozradila, že cena se pohybovala do 200 000 Kč, a vše bylo hrazeno z vlastních zdrojů. Není to tedy paráda, že i když to nejdříve mělo být soukromé, že sem dnes lidé mohou a paní majitelka nechala rozhlednu volně přístupnou. Myslím, že za to patří rozhodně veliké poděkování. Když po schodech vystoupáte na vyhlídkovou plošinu, tak zde můžete najít ne jen tedy fajn výhled, ale je tu také lavička, na kterou se posadíte a můžete si třeba odpočinout. Tato rozhledna měla být také vystavěna tak, aby byla dobře přístupná dětem, ale i starším lidem. S lavičkou to je opravdu další dobrý nápad.    

Konečně jste tedy vystoupali vzhůru, odpočinuli si chvíli na lavičce a nyní se můžete pokochat pohledy do místního, ale i dalekého okolí. Rozhled je tu opravdu hezký, a rozhodně bych ho nijak neodbíjel, když sem tu cestu uskutečníte :-).

K závěru tohoto článku bych Vás ještě velmi rád pozval na vytvořenou video reportáž, která se myslím určitě povedla, a tak se můžete na tohle hezké místo podívat i v jiných záběrech, než jen na přiložených fotografiích.

To je dnes již milí Bajkujáci opravdu vše, a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám představení, fotografie i video líbili, a že se sejdeme zase někdy příště u objevování nějakého zajímavého místa. Takže ZDAREC ROZHLEDNA BAJKUJEC a budu se těšit :-).