62.

15.05.2024

BIKEPARK PEKLÁK

Zdravím Vás moji milí Bajkujáci, jezdci, závodníci i turisté, kteří si rádi užívají jízdu na kolech. V tomto článku se půjdeme podívat do BIKEPARKU PEKLÁK, který se nachází ve městě Česká Třebová. Když budete chtít tohle město s cca 15 500 obyvateli vyhledat a navštívit, nachází se na východě Čech v okrese Ústí nad Orlicí. Podle rozlohy je to 2 největší město v Pardubickém kraji. Pokud si však stále nemůžete vybavit kde město leží, tak nápověda zní jednoduše. Zajeďte do Pardubic, odtud se vydejte směrem na Vysoké  Mýto a poté Litomyšl. Když dorazíte do Litomyšle, což je také rozhodně známá lokalita, ale to hlavně díky skladateli Bedřichu Smetanovi, tak kudy tudy do České Třebové již není vůbec žádný problém. Stačí se podívat na směrovače a vyrazit dle kompasu směr SEVERO VÝCHOD. Když vše dopadne dobře, tak po cca 12 km dorazíte do cíle a budete v České Třebové.   

Do České Třebové jste tedy také dorazili, no a nyní stačí se jen místních hodných obyvatel poptat, kde najdete zdejší kopec s BIKEPARKEM a může se jít na věc. Když se lanovkou, která Vás nahoru vyveze od května do června - čtvrtka až neděle + svátky, červenec až září - úterý až neděle a 5. až 29.září - čtvrtek až neděle - dopravíte na startovní vrch, můžete si zde vybrat z více než 10ti tras, které si můžete užít. Pokud bych měl trošku více přiblížit nějaká čísla, tak se uvádí, že je zde 25 km tratí, 19 km stezek, a 6 úrovní obtížnosti. Pokud bychom si díky těmto číslům měli trošku představit, co je to vlastně za místo, tak si myslím, že se dá zařadit mezi top 10 v ČR. Když stojíte dole pod kopcem, tak se Vám to možná zdát nebude, a uvidíte vlastně jen dráhu pro 3kolky, a z bočních lesů vyúsťovat pár tratí, které po pár desítkách metrů končí u začátku lanovky. Proto je rozhodně dobré vyjet na kopec, a zde se Vám trošku obzory rozšíří. Již cestou lanovkou vzhůru uvidíte, jak se možná po jedné z přilehlých tras někdo prohání, a myslím, že trasa nejblíže lanovce se jmenuje ZMIJE. Jedná se o černou stezku, a měla by být připravena pro EXPERTY. Patří do kategorie extrémní a doslova lemuje lanovku vedlejším lesem.     

Když tedy pohodlně na svém bajku dorazíte na vrch, uvidíte, že jako první byste zde mohli vyzkoušet PUMPTRACK. Jedná se o menší pěknou pumpu, která nabídne 3 klopené zatáčky, nějaké ty vlnky na rovinkách, a krásně se zde můžete v kolenou zahřát před dalším postupem dále. Když se ale na pumptracku rozhýbat nechcete, můžete začít pomalu na těch nejjednodušších tratích, jako je třeba ZAHRÁDKA, která je vlastně dost podobného stylu. Někdo by řekl, že je to spíše pro děcka, ale každý správný sportovec a bajker ví, že před náročnou jízdou je důležité se rozhýbat a zahřát na provozní teplotu...nejlépe krátký strečink, pumpa a jede se. Proto se třeba může využít místo pumptracku i tato lehká trať „pro děcka“, a trošku tělo připravit na nápor. PS: na fotografiích nejsou všechny možnosti, ale nějaké alespoň pro přiblížení.

Zahřáto máte také a můžete se tedy někam vydat. Z tohoto startovního místa si můžete i dle orientační mapy zvolit, kam se asi zajedete podívat, protože každá trasa je na tabuli zobrazena a je samozřejmě i nějak barevně označena. Dle toho si můžete zvolit téma dráhy dle svých schopností, anebo se pustit do toho nejtěžšího co zde najdete, a doufat že to jednoduše přežijete :-D. To si samozřejmě dělám legraci, a mnohem lepší bude si uvědomit, jak na tom vlastně jste, co dokážete se svým kolem a jak si troufnete. Toto rozhodnutí, pokud nejste nějací zkušení jezdci je rozhodně důležité, protože podcenit své schopnosti se nevyplácí :-):   

Když jste však člověk, co se před jízdou raději rád občerství, než až po ježdění, tak Vám i v tomto případě areál dokáže vyjít vstříc. Kousek od pumptracku najdete tzv. KRMELEC, který zde slouží jako přátelská samoška. Jednoduše řečeno se jedná o samoobslužný obchůdek, kdy zde necháte v kasičce peníze, zakoupíte si připravené občerstvení, a vše zde probíhá bez obsluhy. Jedná se o velmi hezký přátelský počin, který se zde zatím vyplácí. Prostě je to taková rodinná záležitost, kdy zde lidé z areálu návštěvníkům věří, a ti si na oplátku nedovolí vytvářet nějaké zbytečné hlouposti a jde to ruku v ruce. Tohle je opravdu příjemné, že člověk, který sem jde zajezdit má tuto možnost, a necítí se jako v nějakém mega komerčním hlídaném objektu, ale existuje zde jaká si volnost. Však pojďme dál, protože ještě nějaký ten řádek před sebou máme. 

Když se zaměříme i trošku na vytvořené trasy, tak díky tomu, že jsem je na kole neprojížděl, řekněme si něco trošku globálně a snad to bude stačit :-). Tras je zde tedy opravdu mnoho, jsou plné různých úskalí, jako jsou klopené zatáčky, kořeny, kamenné zahrádky, ale také i v některých případech těžké skoky a dřevěné překážky, které si zde mohou užít již jen opravdu zkušení jezdci. Ty lehčí trasy Vás provedou příjemnou houpavou jízdou, po pěkných hladkých stezkách, a samozřejmě, že čím se barva stává tmavší, tím je ježdění více nebezpečné. Můžete zde najít i opravdový unikát, a to je průlet dřevěným mlýnem s mlýnským kolem. Není to samozřejmě funkční mlýn, ale tato myšlenka je řekl bych docela zajímavá, protože by třeba nějakým způsobem mohl pomáhat areálu třeba s elektřinou, či podobné praktické možnosti. Tento mlýn je doslova legendární, a v žádném jiném parku ho nenajdete...za to rozhodně ručím :-D. Bohužel na fotografii ho nemám.  

Najdete zde tedy jak lehké trasy, dokonce i XC okruhy, tak i ty těžší, které Vás mohou i zajímavě proškolit. Jedním z těch opravdu těžkých momentů, je přeskok přes cestu a asi bych i řekl, že je to ten nejtěžší skok, který zde můžete najít. Ten totiž když nedoskočíte, tak Vás na druhé straně mohou také sbírat na 2 kousky. V celém areálu by se mělo překážek nacházet cca 33, což není tedy také vůbec málo a za to, že celodenní jízdenka vychází na necelých a pouhých 600 pro dospělé a cca 500 Kč pro děcka do 18 let, si zde dokážete zábavy užít až až. Také je rozhodně dobré, když nedorazíte se svým kolem, že si zde nějakej ten velociped zapůjčit můžete, a dokonce je zde k dispozici i velmi slušná a kvalitní bajkerská škola KUBA BIKE.

Doufám, že jste si z těchto řádků udělali alespoň malou představu o tom, co od tohoto parku můžete očekávat, a že vyrazit sem mrknout má rozhodně cenu. Pokud se budete chystat jen na jeden den, nebo i na víc dní, to je již na Vás, ale alespoň jednou za svůj bajkerský život byste měli tento areál navštívit :-). Pokud se tak rozhodnete, tak určitě i navštivte ve městě BIKESTOCK.CZ a zajděte třeba na chvíli pokecat, anebo něco zakoupit do místního fajn obchůdku. Ke konci tohoto článku Vás ještě pozvu na video reportáž, kterou jsem se snažil na místě vytvořit. Snad Vám to ukáže areál i v dalších světlech, a vaše rozhodování k návštěvě bude jasné.   

To je dnes již opravdu vše a já doufám, že se Vám povídání, fotografie i video líbili, a že se sejdeme zase někdy příště. Takže ZDAREC BAJKPARK BAJKUJEC, a budu se zase někdy těšit :-).