63.

24.05.2024

TOULOVCOVA ROZHLEDNA

Dobrý den moji milí Bajkujáci a čtenáři těchto stránek :-). V posledním článku jsme se věnovali BIKEPARKU PEKLÁK, který patří rozhodně mezi ty lepší v ČR a které když navštívíte, čeká Vás spoustu zábavy na spoustu hodin ježdění. V těchto řádcích se však podíváme do takové klidnější části cestování na kole a tím bude výprava na jednu z hezkých rozhleden v okolí města Litomyšl. Město Litomyšl se nachází cca 50 km od Pardubic, a naše rozhledna je vzdálena ještě necelých 20 km od Litomyšle. Samozřejmě, že na tohle místo můžete docestovat i jinak, a Litomyšli se můžete vyhnout, ale je to velmi známé město s pěknou historii, a tak zastávka zde není vůbec nevítaným prvkem. Od města Litomyšl se poté vydejte směrem na Proseč, což je další větší záchytný bod, kterého se můžeme držet. Když pojedete na svých kolech, užijete si cestu velmi příjemným prostředím, a pokud Vám bude na cestu svítit slunce, je to doslova paráda :-). Pojedete tedy směrem Proseč, ale až přímo do ní nedojedete. Kousek přední se nachází obec JAROŠOV, která pro nás bude velmi důležitá. Toulovcova rozhledna na kterou jsme se vydali, se nachází právě na okraji této obce a je zde nejstarší rozhlednou. Tato rozhledna patří i do místního regionu TOULOVCOVY MAŠTALE a jedná se o přírodní rezervaci na rozhraní okresů Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí. Chráněné území je v péči Krajského úřadu Pardubického kraje.

Cesta je tedy velmi jednoduchá, a pro zdatné cestovatele je to doslova laskomina. Pro ty, kteří  se rádi projedou třeba jen několik desítek km, to bude hezký celodenní výlet za zajímavým poznáním. Dorazili jsme tedy do Jarošova, který je protkán cyklotrasami MAŠTALE a právě jedna z nich nás dovede i na tuto rozhlednu. Jedná se o cyklotrasu 4021. Naše rozhledna se nachází i na stejnojmenném kopci Jarošov, který se nachází ve výšce 539 m.n.m. Vy přijedete po jediné zde vedoucí silnici, která je tedy přístupná i pro vozidla, ale je to jediná komunikace, která přes kopec vede a končí v obci Budislav. Dá se říci, že přímo ve středu délky této silnice vedoucí přes kopec, se rozhledna nachází a jestli máte strach, že byste ji také nemuseli najít, tak toho se tedy vůbec bát nemusíte. Když totiž po této cestě pojedete, rozhledna se nachází na nejvyšším bodě a je vystavěna doslova vedle této komunikace. Když pojedete z Jarošova, tak rozhledna bude po vaší levé ruce a když byste náhodou jeli z Budislavi, tak bude po ruce pravé.   

Nyní se již pojďme podívat přímo na tuto stavbu, která je opravdu hezká, doplňuje naprosto  parádně zdejší okolí a když byste tu jeli a netušili, že se zde rozhledna nachází, rozhodně byste měli přichystáno velmi zajímavé a milé překvapení. Stavba této rozhledny byla zahájena ve 3/4 roku 2001 (přímo v září tohoto roku) a její výstavba trval do 16. února roku 2002. V roce vystavění byla i zpřístupněna pro veřejnost. Pokud si na tuto rozhlednu uděláte výpravu, rozhodně zvažte, že rozhledna není otevřena neustále, a tak je dobré ji navštívit v otevírací době. Podařilo se vyhledat jak to v tomto směru je, a tak rozhlednu můžete navštívit: otevřeno je od dubna do září. Mimo toto období je možno návštěvu rozhledny domluvit předem pro skupiny nad 10 osob (tel. sl. Šplíchalová, +420 732 642 146). V dubnu a září je otevřeno jen o sobotách a nedělích od 10 do 16 h. V květnu a v červnu denně (mimo pondělí) od 10 do 16 h. V červenci a srpnu je otevřeno denně (mimo pondělí) od 10 do 17 h. Vstupné na rozhlednu činí 20 Kč, děti do 12 let 5 Kč.  

Kdy navštívit a vznik stavby máme také za sebou, a nyní bychom si mohli říci něco o parametrech této rozhledny. Tato rozhledna je vystavěna převážně ze dřevěného materiálu a doplněna prvky ocelovými. Ocelové prvky jsou zde především použity pro zpevnění celé konstrukce, a tak rozhledna dostává více na své stabilitě. Určitě zajímavou informací je, že když v roce 2002 byla tato rozhledna otevřena, přišlo se podívat ten rok kolem 11 000 turistů. To je určitě pěkné číslo a určitě je i dobře, že výstavba vzbudila takový zájem. Když se ještě budeme trošku věnovat nějakým číslům, tak vytvořit tuto rozhlednu vyšlo finančně na 520 000 Kč....celkové náklady 979 604 Kč. Hlavní investor byla obec Budislav, ale na finanční podpoře se podíleli veškeré obce ze sdružení Toulovcovy maštale s Ministerstvem pro místní rozvoj. Projektant stavby byl Ing. Martin Novák. V roce 2013 musel být však rozhledna uzavřena pro špatný technický stav a proběhla její rekonstrukce. V roce 2015 byla slavnostně otevřena - 27.6.2015 v sobotu od 10:00.

Začali jsme trošku rozebírat parametry této rozhledny, a rozhodně nesmíme v tomto směru zapomenout ani na nějakou tu výšku, šířku a podobné důležité informace. Celkově je rozhledna vysoká 15,5 m, což není úplně mnoho, ale také to není úplně málo. Když připočteme těchto hezkých 15m k tomu, že se nacházíme vlastně na nejvyšším bodě, tak jsme ještě právě o těchto 15m výše. Když je okolí ještě vlastně se zelení pod touto výškou, člověk se nachází v tu chvíli celkem vysoko nad vším kolem. Aby však informace byli skutečné, tak musíme přičíst pouze 12m, protože v té výšce se nachází vyhlídková plošina. Kompletně ale celá tato rozhledna je vysoká 15,5m. K vrcholu vyhlídky jsou vystavěny 2 patra, kdy první přízemní je k dispozici po výšlapu cca 30 schodů a druhé již vyhlídkové, se nabídne hned po dalších 30 schodech. Je tedy jasné, že k tomu, abychom si mohli užít výhled z této rozhledny je potřeba zdolat cca 60schodů.  

Ty nejdůležitější informace máme tedy za sebou, a co říci dále? Myslím, že se zbytečně zaplňovat slovy nemá cenu a tak Vás pozvu na vytvořenou videoreportáž z místa, a můžete se tak na rozhlednu podívat ještě trošku z jiného úhlu. 

To je z toho článku již opravdu vše a já doufám, že se Vám představení, fotografie i video líbili, a že se sejdeme zase někdy příště u objevování zajímavých turistických a bajkových míst. Takže ZDAREC ČUMSEM ČUMTAM BAJKUJEC a budu se těšit.