6.

20.03.2024

TRAFOSTANICE - SLOVENSKÁ, PRAHA

Zdravím Vás moji milí Bajkujáci a všichni, kdo máte rádi pouliční umění, malůvky a podobné záležitosti, které nám dokáží udělat den i okolí zábavnější. Dnes se půjdeme podívat do srdce České republiky a to do hlavního města Prahy, jak se zde daří právě pouličnímu umění\streetartu. Nedávno jsem absolvoval cestu do těchto končin, a byla to výprava pro vybavení do magazínu, ale co se parádního nestalo. Když jsem se pohyboval po okolí čtvrti STARÉ VRŠOVICE, jako na spousty místech po Praze, mne zaujala zdejší TRAFOSTANICE ležící v ulici SLOVENSKÁ. Proč říkám jako na spousty místech v Praze? Když byste tohle město navštívili, rozhodně byste si všimli, že právě tyto domky (trafostanice a podobné) jsou takovou opuštěnou kulisou, o kterou není moc jeven zájem, a většinou působí takovým zastaralým dojmem, který je co se týká barev dost nevýrazný. Někdo před dlouhou dobou dostal nápad, že by bylo hezké tyto domky nějak zvýraznit. Právě díky tomu, můžete vidět jak se z takových to malých staveb, které svými „vnitřnostmi“ pomáhají okolí, dokáží pomoci okolí i svým vzhledem na venek...takových to děl je po Praze k vidění celkem hodně.  

Ztvárnění těchto stanic můžete vidět opravdu spousty druhů, ale jsou však i některé, které jsou i dosti výjimečné...zrovna jako ta naše. Někde můžete vidět jednoduché malby, které ukazují sídliště, lidé kolem jezdící v autech, a podobná jednoduchá ztvárnění, která stejně i tak dodávají okolnímu prostoru nádech života a barevnosti. Však jsou tady poté i taková, která jsou již umělecká díla, a tak je rozhodně dobré si takových míst všimnout, ocenit je alespoň pohledem, anebo se na chvíli zastavit, a nechat malbu na sebe působit. V našem případě se jedná o trafostanici, která je k celkovému pojetí okolí zvýrazněna malbami stromů, ptactva, a prostě a jednoduše dodává nádech přírody tam, kde je právě potřeba. 

Jak je tato stanice pojata, je si myslím i velmi dobře zvolená varianta. Nachází se v takovém malém řekněme parčíku, který je také lehce doplněn zelení, a tak zde spolu krásně ladí. Pokud bychom si ještě trošku více řekli o tomto místě, tak se při prohlídce této stanice budete nacházet v Bezručových sadech, a hezkých míst pro lidi je tu v okolí i více. Hned za touto stanicí je WORKOUT HŘIŠTĚ (chvilku jsem si tady i s chlapíkama zacvičil), poté DĚTSKÉ HŘIŠŤE a dále pokračujete parkem až k soše HELP STRUKTUŘE. Jak určitě dáte za pravdu, tak tyto prostory se snaží vycházet lidské duševní pohodě maximálně vstříc, a co by zde působilo šedivým, či nějakým negativním způsobem, tak je jako tato stanice hozeno hezky do pohody, a barvy se postarají o další :-). Jistě Vás i zajímá co, že je to vlastně na této stavbě vše namalováno a jaké to zvířectvo se na nás dívá z jejich zdí. Musím se přiznat, že většinu  takhle od oka nepoznám, ale jedno vím, a to že je zde rozhodně Lednáček a jeho další ptačí kolegové :-D. 

Co dodat na závěr tohoto článku? Jediné co se dá asi říci je, že tohle je rozhodně správná cesta, že takhle by to mělo být přesně tam, kde lidi potřebují barvu do svých životů a hanba těm, kteří to bezvýznamně ničí posprejováním, různými tagy a podobné. Když se nad tím člověk totiž zamyslí, tak taková hle díla nemají s pouliční válkou writterů nic společného, a je to úplně jiná liga. Když banda poblázněných ťulpasů se sprejem v ruce, kteří svůj podpis píší i tam, kde poškodí soukromý majetek, chtějí ničit i takové hle práce, tak kde jako jsme? V této tvorbě přeji od magazínu rozhodně rozkvět, a ať se tvůrcům daří hledat nové nápady a témata. Ještě Vás pozvu na vytvořenou video reportáž, kde se můžete podívat na další záběry tohoto místa.  

Takže ZDAREC SPREJEC BAJKUEC a budu se těšit zase někdy příště. 

PS: jen na úplný závěr zmíním, že když budete někdy v těchto místech, leží zde i opravdu nedaleko tetovací studio Josefa Rataje. Jedná se o umělce, tatéra a nadaného člověka směrem k těmto stylům. Vyhledejte si více třeba na Google, protože Josef Rataj je velmi známá osobnost.