64.

25.05.2024

ROZHLEDNA CÍSAŘSKÝ KÁMEN

Zdravím Vás moji milí Bajkujáci v tomto článku :-), a rád bych Vás pozval během těchto pár dní již na druhou výpravu, a to na rozhlednu směrem do Jablonce nad Nisou. Předešlí článek jste mohli číst o rozhledně TOULOVCOVA, ale dnes to bude trošku vznešenější záležitost, protože se zajedeme podívat na CÍSAŘSKÝ KÁMEN. Co se týká rozhledny Císařský kámen, tak tohle místo je spousty turistům rozhodně známé, a nachází se poblíž osady Milíře (zde můžete najít i pumptrack Tomáše Slavíka a pár trailů), ale jinak celkově a dle katastru se nachází ve Vratislavicích nad Nisou v Liberci. Trošku o poloze rozhledny jsme si řekli, ale pojďme si cestu trošku více popsat. Nejjednodušší cesta je řekl bych z Jablonce nad Nisou, kde se od místního velikého Kauflandu (ulice Jateční - nachází se pod stadionem) vydáte dále po ulici Turnovská, jako byste chtěli pokračovat po silnici směr Praha\Turnov. Po několika desítkách metrů se můžete v pohodě připojit na cyklotrasu, která Vás naprosto bezpečně a pohodově dovede až k tomuto místu. Pojedete po cyklostezce, příjemným lesíkem, až dorazíte na křižovatku s odpočinkovým místem, a zde budete stále po této stezce pokračovat. Jedná se o cyklotrasu HŘEBENOVKA - ODRA NISA, která Vás nakonec dovede k památečnímu BUKU (Buk na Rádle) a zde se jednoduše dáte doprava. Po odbočení vpravo pojedete stále a stále, až vás vaše záběry do pedálů dovedou ke KIOSKU MILÍŘE. Tento kiosek je zde vystavěn právě především pro turistický ruch a cyklistiku, a najdete zde i vystavěné traily i pumptrack od Tomáše Slavíka.        

Dorazili jste tedy ke kiosku, kde je rozhodně styčný bod (Birell, pivko, limo i jídlo) a poté se můžete naprosto jednoduše vydat dále směrem za nosem. Jednoduše řečeno, že poté samé cestě, po které jste přijeli budete pokračovat dále, a asi po cca 1km dorazíte přímo na rozhlednu. Od tohoto kiosku je to opravdu kousek, a tak se snad nemůže stát, že byste zabloudili. Když se budete k rozhledně blížit, anebo již budete u paty, jako první Vás rozhodně osloví informační wikipedická tabule, kde se o této rozhledně dozvíte snad opravdu vše. Tato tabule Vás provede historií a vznikem této rozhledny, nabídne Vám k pročtení i další zajímavé informace a kompletně Vám tohle místo představí. Je zde zřízeno i velmi příjemné a prostorné posezení, kde si můžete dát svou výbornou svačinku - obložený chleba z domu je přeci best :-) - pokud jste se tedy ještě předtím neobčerstvili u kiosku. Odpočinete, něco pročtete a můžete se vydat k bližšímu poznání tohoto místa a pokochat se nádherným výhledem. Návštěvu kiosku bych doporučil až po výhledu, jako takový pohodový závěr :-). Jestliže jste přijeli na kole, což je doufám samozřejmé, tak jsou zde vystavěny super stojany na vaše bajky, kde si můžete své divoké hřebce na chvíli ustájit.

Kolo je uklizeno ve stojanu a můžeme se vydat směrem k vrcholu této výpravy. Ještě než se ale pustíme přímo k výstupu a výhledu, rozhodně je tu jedna věc, kterou byste měli vidět. Název této rozhledny není totiž jen tak od sebe, ale váže se k němu velmi pěkná historka. Název Císařský kámen upomíná na návštěvu císaře Josefa II. při jeho inspekční cestě v roce 1779. Zastavil se zde při své inspekční cestě a místo navštívil celkem dvakrát, aby odtud dohlédl na opevňovací práce během války o dědictví bavorské. Císař v roce 1779 ocenil výhodnou strategickou polohu místa a navrhoval tam vybudovat pevnost. Zástupci armády ale tehdy návrh zamítli. Událost připomíná pod věží umístěný žulový blok s vyrytým nápisem. Je to pořádný kus kamene, s touto hezkou deskou na památku.

Vše co návštěvník může najít dole jsme si představili, a nyní nás čeká jen opravdu výstup na rozhlednu a slíbené výhledy. Udělejme tedy první krok a vstupme na kovové schodiště. Dnes je tato rozhledna již vystavěna z kovu, ale vždy tomu tak nebylo. Váže se také veliký příběh, a tak použiji řádky z wikipedie: První rozhledna byla šestipatrová, celodřevěná ze smrkového dřeva, s ocelovými spojovací prvky. Vysoká byla 20 m, vyhlídková plošina byla ve výšce 18,8 m, vedlo na ni 96 schodů. Na financování výstavby ve výši 1,8 mil. Kč se podílely obce Mikroregionu Císařský kámen, statutární město Liberec a Liberecký kraj. Projekt rozhledny pochází od sdružení projektantů TOINSTA z Jablonce nad Nisou. Výstavbu provedla společnost TAXUS s.r.o. od podzimu roku 2008, kolaudace byla 30. června 2009. Slavnostní otevření u příležitosti 230 let návštěvy císaře Josefa II. bylo dne 9. září 2009. Konstrukce z nevhodného smrkového dřeva bez řádné impregnace rychle zchátrala, byla napadena houbami i hmyzem a tak už v roce 2017 byla z bezpečnostních důvodů nepřístupná. Starosta Vratislavic Lukáš Pohanka tehdy obhajoval nízkou životnost rozhledny tím, že na ni chodilo mnoho lidí a že původní konstrukce byla stejně nízkonákladovou, ekologickou stavbou s kratší životností, které by dodatečná impregnace a nátěry už nijak významně nepomohly. Likvidaci provedla 16. srpna 2018 firma Dřevovýroba Turnov, která potvrdila, že stavba byla velmi shnilá a rozřezání bylo nejlepším řešením. Hned po odstranění rozřezaných trosek se na stejném místě započalo se stavbou nové rozhledny, jejíž architekt Miloš Munzar do velké míry zachoval původní styl – veškeré nosné prvky však jsou ocelové a dřevo je použito pouze pro dekoraci jako opláštění. Nová rozhledna je o tři metry vyšší než původní, nejvyšší vyhlídkové patro je ve výšce 21 metrů nad terénem a vede na něj 112 schodů. Otevřena pro veřejnost byla v listopadu 2018.

Takže k vrcholu Vás dovede kovové schodiště, a k jeho zdolání je potřeba vyjí 112 schodů. 112 schodů tedy není vůbec nic jednoduchého, a když vyjedete až sem a nepoužíváte elektrokolo, tak poznáte, že před výstupem alespoň krátký odpočinek přijde vhod. Jdeme, jdeme, jdeme patro po patru, až dorazíme k vyhlídkové plošině, což je vlastně i nejvyšší místo této rozhledny. Není zde umístěna žádná střecha a tak vlastně v tento moment ani výše být nemůžete. K tomuto schodišti se dá ještě říci, že projektu patří opravdu velký hold za prostor. Schodiště je totiž dostatečně široké i pohodlné pro 2 lidi, a tak se nemůže stát, že nemohou chodit lidé nahoru i dolů. Na jiných místech je to někdy celkem problém, protože schodiště je úzké a skoro nikdo se tam nevejde. Zde je to opak :-).

No a když po tomto pohodlném schodišti vyjdete všechny patra až nahoru, tak se Vám před zraky otevře naprosto jedinečný výhled na celý zdejší kraj. Když byste byli Krakonoš, tak asi takhle nějak bych řekl, že on vidí všechny hory kolem sebe když se jde projít po kraji :-). Výhled je Vám zde nabídnutý na všechny světové strany, a  pokud bychom si měli alespoň trošku pohled představit, tak uvidíte na Ještědsko-kozákovský hřbet s Ještědem, Jizerské hory, Krkonoše s nejvyšší horou Sněžkou, Český ráj se zříceninou hradu Trosky, hrad Bezděz či okolí měst Liberec a Jablonec nad Nisou. Doporučím abyste shlédli i video, kde jsou všechna místa uvedena a tak budete mít naprostý přehled, co vše z této rozhledy vidět.

Zde Vás tedy pozvu na vytvořenou videoreportáž z místa, a tak si i s výkladem můžete udělat další náhled.

Moji milí čtenáři :-), tohle je z dnešního povídání již vše, a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám představení, fotografie i vytvořené video líbili, a že se sejdeme zase někdy příště u objevování něčeho zajímavého. S pozdravem hezkého dne ZDAREC VEJHLED BAJKUJEC Vás zdravím, a budu se těšit zase někdy příště :-).