65.

07.07.2024

NOVÝ AREÁL LIBEREC- JEŠTĚD

Zdravím Vás milí Bajkujáci a všichni lesní bajkeři, kteří si domů nosíte rádi za ušima jehličí :-). Poslední článek o nějakém bikeparku jsme tu měli naposledy v květnu 2024, a tak je čas trošku tuto kategorii tímto směrem osvěžit. Je dobré, že naprostá náhoda také někdy přispěje do vínku, a tak jsem se dostal v tomto směru k nově vznikajícímu areálu pod libereckým Ještědem. Pro mne, i pro magazín je tohle místo vlastně nové, ale skutečnost je taková, že se na vzniku těchto nových trailů pracuje již od minulého roku. Pokud bych měl být trošku konkrétnější, tak vznik se uskutečnil v roce 2023 v červenci. Hezky mají vznik a otevření prezentované na stránkách SKIJESTED.CZ: nový prostor pro začínající bikery a všechny, kdo si chtějí zdokonalit svou jízdu na horském kole, slavnostně otevřel v neděli 16. července 2023 Skiareál Ještěd. Nové centrum s názvem Flow trail & Skill zone pro výuku horské cyklistiky, je pro všechny zdarma a je ideální i pro rodiny s dětmi. Co zde vlastně najdete?

Když tento areál kolem BIKEPARKU trošku znáte, tak víte, že při příjezdu a příchodu z parkoviště, Vás čeká kratší cesta napříč základnou, kde je i vystavěna budova místního INFOCENTRA. V této budově si můžete zapůjčit určité druhy vybavení, zakoupit jízdenku na lanovku a kompletně zjistit všechny informace, které jsou na výlet po těchto kopcích důležité. Když budete stát na „verandě“ této budovy, stačí se jen cca o 180° otočit a nově vzniklý/vznikající areál budete mít přímo před sebou. Hned na první pohled uvidíte 2 veliké začáteční brány, které nesou název FLOW TRAIL a SKILL ZONE. Jak Vám jistě dojde, tak jsou to brány na vjezd do tohoto nového areálu a vytyčují kde začít v jednotlivých sekcích. Jako první si představme SKILL ZONE. Tato část tedy začíná u této vjezdové brány, a dle informací areálu čítá délku 200m. Jedná se především o tréninkovou zónu, kde si můžou bajkeři zdokonalit svou techniku jízdy, anebo se zde pomalu dostávat do prvních začátků a technických znalostí. Pokud se rozhodnete projet touto bránou s názvem SKILL ZONE, začíná se první mírnou pravotočivou zatáčkou, kde je možné se i lehce opřít do vytvořené hrany...následuje krátká rovinka. Po projetí krátké rovinky se ocitnete před prvním rozhodnutím. Jestli jste již jezdec s nějakými zkušenostmi, tak není nač váhat, a můžete si užít první dřevěné překážky...3 dropy posazené vedle sebe. Jestliže jste zde jako začátečník, určitě je lepší tyto dropy objet, a pokračovat na klidnější část této SKILL ZÓNY. Po pravé straně se tedy těmto skokům vyhnete, a pokračujete směrem k „Z“ překážce a menší ROCK GARDEN.

Co se týká překážky s názvem Z, tak nehledejte v tomto směru vůbec žádné složitosti, ale název je vytvořen díky vzhledu této součásti. Jedná se o dřevěnou lávku, která je zapuštěna v zemi, a slouží na trénink rovnováhy a balancu na kole...svým tvarem trošku připomíná písmeno Z. Někdy se takové překážky mohou nacházet třeba i vysoko nad zemí, a jestli to říkám správně, tak poté se jim říká NORT SHORE překážky, anebo NORT SHORE lávky. Tento způsob vznikl od nás v celkem vzdálené Kanadě, a přímo v oblasti NORTH SHORE MOUNTAINS...oblast kolem Vancouveru. To je něco kolem této Z lávky, a poté se již můžeme přesunout na kamennou zahrádku. Zde si vlastně především začátečníci také mohou vyzkoušet, jak se na takovém povrchu drží rovnováha, jak jste v tomto směru šikovní a je to další překážka na zdokonalení  dovedností. Vytvořena je zde menší zahrádka, a tak se opravdu tento prostor bude týkat jen těch méně zkušených, anebo začátečníků. Když tuto oblast projdete, poté Vás čeká již jen výjezd z této zóny...poznáte dle další označené brány. 

Co se týká této druhé části, která již tedy rozhodně do SKILL ZONE nepatří, tak se již v tomto případě jedná o vytvořený TRAIL. Jako další si tedy představme tento FLOW TRAIL, který by zde měl být vystavěný již od minulého roku a to stejně jako skill zone. Ještě zde během letošního roku něco přibylo, a tato část se jmenuje AIR LINE. Tato úplně nová část je připojena na tento trail, a tak by někomu mohlo i připadat, že je to vlastně jen další část tohoto trailu, která je o něco drsnější, ale není tomu tak...k tomu však až později. Začátek tohoto FLOW TRAILU je tedy stejný, a to mírná pravotočivé zatáčka s mírnou hranou, do které se při projíždění můžete opřít. Po projetí této zatáčky následuje krátká rovinka a první lavice v tomto areálu. Před vjezdem do trailu, je vytvořena tedy hliněná lavice, kterou si můžete skočit pokud zvládáte, anebo ji jednoduše přehoblujete a pokračujete dále do klopenek. Klopené zatáčky, kterých je zde v takovém hezkém hadu táhnoucím se po louce vytvořeno 5, si užijete určitě příjemnou jízdu, bez nějaký složitých extrémů, anebo skoků. Díky jeho příjemné a plynulé houpavé jízdě, také nese právě název FLOW TRAIL. Projedete všechny klopenky a dostanete se na konec této části. Zde navazuje již jen stoupací trail, který Vás dovede opět na začátek.    

Nyní se dostaňme k poslední části, a to již zmíněné AIR LINE. Jak jsem zjistil a bylo řečeno staviteli, které jsem měl možnost zastihnout při páci, tak tato část vznikla nově tímto rokem. Jedná se o další rozšíření těchto trailů i skill zone, a tak vlastně celkem zajímavě a chytře se využije další část této louky. Když vyjedete z brány FLOW TRAIL, přejedete lavici a neodbočíte do klopených zatáček, tak je zde varianta jet rovně. Zde na Vás dále čekají 2 další hliněné lavice, a přichází klopená zatáčka. Po projetí klopené zatáčky je na řadě celkem dlouhá rovinka, která ale není jen tak jako rovinka, ale je zde 5-6 dalších hliněných lavic vytvořených za sebou. Tato část, je rozhodně pro tu zkušenější část bajkerstva, a nabídne Vám tedy celkem dost variant na skákání, zdokonalení se v již naučených skocích, atd... Pokud si užijete i tuto část AIR LINE, dostáváte se opět na konec, kde Vás čeká stoupací trail. Co však musím zmínit, tak na AIR LINE je také možné se dostat i jiným způsobem. Když pojedete z BIKEPARKU, tak se nemusíte dostávat až do těchto startovních bran s názvy FLOW TRAIL a SKILL ZONE, ale po vyjetí z trasy El MASACRE Downhill, stačí pouze přejet směrem k tomuto menšímu areálu a následuje navazující DROP/LÁVKA. Z tohoto dropu seskočíte do prostoru za klopenou zatáčkou a dostáváte se na rovinku s 5-6 hliněnými lavicemi. Je to celkem zajímavé propojení, které snad nebude přinášet nějaké nečekané situace právě při přejezdu, ale spíše to bude jako hezké zpestření.      

To je dnes z brouzdání po nějakých nových trailech a bikeparcích vše, a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám povídání, fotografie i video líbili, a že se sejdeme zase někdy příště. Ještě Vás tedy pozvu na vytvořené video, které se podařilo natočit na místě a to bude dnes již opravdu vše.

ZDAREC JEŠTĚD BAJKUJEC a zase někdy :-D.