7.

14.04.2024

DINO COVID GRAFFITI

Nazdar milí Bajkujáci, kteří si občas něco malujete na zeď, do notesu a podobně, anebo si chcete třeba jen něco zajímavého přečíst. Díky tomu, že tato kategorie obsahuje články směřující ke graffiti scéně a street artu, tak je jasné, že zde nebudeme rozebírat kdo s kým chodí, kdo je debil, ale podíváme se na to, co zajímavého někde někdo namaloval. Kdo s kým chodí není důležité, a kdo je debil také všichni víme, takže to stejně nemusíme rozebírat :-D. Pojďme tedy na malby zachycené v Praze, a to na stanici metra nádraží Holešovice - nedaleko je známý klub CroSS :-D

Kdo má vlastně tohle dílo na svědomí? Jako první jména, která si řekneme, tak jsou MIDICIPROOČKOVÁNÍ.CZ...a já chci samozřejmě slyšet jména!!!, kdo u toho všechno byl, a kdo to má na svědomí :-D :-D. Jedná se o světovou zdravotnickou organizace (WHO), která se snažila a ještě určitě snaží, řešit situaci kolem odmítání očkování a s ní související klesající proočkovanost. Z jejich vyjádření na jejich serveru, označila tuto situaci za tolik závažnou, že ji zařadila na seznam deseti nejvýznamnějších světových hrozeb pro veřejné zdraví. To samo osobě od lidí, kteří do této branže dělají opravdu ne první týden jsou slova celkem k zamyšlení, a neměli by se brát na lehkou váhu. Také jsme dobře všichni viděli a pocítili i v práci zmatek, který nám tato neočekávaná choroba způsobila, a chvíli se díky tomu celý svět potácel v celkem slušném kolapsu. Lidé nikam nemohli, všichni podráždění, spousta lidí v nemocnici, a tak jsme tento světový stav pocítil dá se říci celkem zážitkově a z blízka :-D. Za magazín doufám, že to již nikdy nepřijde, protože to opravdu chvílemi nebylo vůbec jednoduché. Někomu třeba díky chatrnému zdravý + kombinace s touto nemocí odešli blízké osoby, a tak to prostě nebylo vůbec v pohodě. Takže MEDICIPROOCKOVANI.CZ je první jméno, které jsme si trošku představili, a pojďme dále. 

Na fotografiích výše můžete vidět ono místo, kde je tento MURAL ART k vidění, a je to doslova při východu z metra...nedá se tedy nenajít. Vraťme se ale k hříšníkům města Pražského, kteří to spáchali :-D. Další jméno, a to figuruje v této příhodě opravdu důležitě, je samotný tvůrce. Na první pohled jasně vidíme, že to není malba, která má být ve stylu těžkého umění, ale je to spíše zábavný školácký\komiksový výtvor, a tak jasně navozuje atmosféru klidu, žádného násilí, a jednoduše řečeno pohody a vztahu k malování. Trošku tento MURAL může připomínat pohádkový večerníček O človíčkovi, anebo i trošku díla o Machu a Šebestové...když utekli do pravěku, ale ani jedno s tím není nijak úzce spojeno. Tuto hezkou malbu vytvořil tvůrce, který si říká SLAKINGLIZARD. Tento název jak vznikl jsem nevypátral, ale to si myslím, že není zase až tolik důležité. Pachatel pod touto přezdívkou se totiž jmenuje JAN GRUML, a je to velmi známí a uznávaný ilustrátor s hravou rukou :-). Mezi jeho kreslená díla jsou v repertoáru i díla pro dospělé, kde se se svými kresbami věnuje lidskému tělu a to především tělu ženy. Však nespočet kreseb a vytvořených děl bylo právě pro komiksové knihy, a další vázanou knižní tvorbu. Na jeho portfoliu najdete díla již od roku 2010, ale jak všichni víme, tak s tímto neskočíte hned mezi mistry svého umění. Rozhodně musel se svým dílem začít mnohem dříve. Možná již v maminčině lůně si maloval, a tak má k malbám těchto partii (vulvy) i dost blízko :-). Je to i ještě celkem mladý člověk, a dnes mu může být nějakých 37-38 let. Možná to řeknu trošku špatně, ale je dobré, že dokáže být ve svém věku umělec takto hravý, a není to doslova jen nějaký komorní černobílý kreslíř. Jinak by totiž vlastně ani taková malba nevznikla, a tak je jasné, že je to jasně dobře :-D.  

Obě jména padouchů jsme si řekli, a tak nezbývá donést k panu řediteli na kobereček i malbu, kterou zde vytvořili, a tak se pokusili hezkým způsobem upozornit na problém, zkrášlit mdlé okolí a jednoduše se tímto dopustili svého milého činu. Malba směřuje tedy k době kdy v ČR, ale ne jen zde panoval trošku Chaozz kolem nemoci COVID-19, a vtipným pojetím je vlastně nakreslena informace, jak se to u nás vyvíjí v tomto směru. Zapšklý, nedůvěřivý a paličatí DINOSAUŘI (můžeme si pod tím představit i spousty lidí kolem sebe - je to krásná metafora), si povídají s pračlověkem o tom, že se mu podařilo vyvinout vakcínu, a jestli by si také dali jeden nášleh :-D. Dinosauři samozřejmě a jednoznačně odmítají, protože mají svou hlavu a pračlověku nevěří. Dokonce je zde i v bublině napsaný text, že místo VAKCÍNY, si dají raději náraz METEORITU. Všichni samozřejmě víme, jak to totiž s tím kamenem, který tenkrát narazil do naší planety bylo, a že bohužel dinosauři vzali za své. Přesně taková byla asi i stránka této věci v ČR, než se tedy potvrdilo, že lék pomůže. Bolesti a průběh této nemoci může o dost zmírnit, a při průběhu lehkém, vlastně ani třeba nepoznáte, že nějaký covid proděláváte. 

Dost už ale o nějaké nemoci a slovu covid, protože toho máme již určitě všichni až nad hlavu, ale pojďme trošku zdrbnout styl malby, jak se to celé povedlo, atd...Díky tomu, že malíř je tedy již ve svém oboru několik let, a jedno desetiletí určitě, se dá říci, že by byla hanba, aby se tento komiks nelíbil. Dinosauři vypadají povedeně, a i po takové době, nejsou nijak zničení. Myslím tím, že to ještě někdo nepočmáral. Vidíme zde i několik druhů, které zde kdysi žili, a každý samostatně se rozhodně povedl. Když porovnáme díla autora i na jiných obrázcích, tak jeho styl bychom určitě poznali. I na této malbě je vidět, že i když maluje věc, kterou mohl klidně někde obšlehnout :-D, svého stylu se drží. Pračlověk, který nese zajímavost na ukázku je také dosti povedený, a opět zde je vidět vlastní nápad ztvárnění, a zase se drží svého stylu. Tak to také má být. Myslím, že za samotnou zmínku stojí určitě i kožešina, kterou na sobě pračlověk má, a to z důvodu provedení. Na fotografiích vypadá doslova jak živá a moc se při focení líbila. Takže veliké a poutavé prvky této malby jsme také lehce projeli, a co třeba zmínit i to, co je za hlavními postavami? Zde je celkem nenápadně vyobrazena molekula této nemoci, která svým vzhledem připomíná vesmírný záchranný modul. Skutečnost je bohužel opačná. Ztvárnění pozadí plochy je tedy zajímavě propojené s přírodou, a poletujícím virem. V tomto směru se mohou pět pouze ódy na oslavu, tedy chvály :-). Celkově se nakonec může malba jen pochválit, a samozřejmě za magazín i děkuji, že se takovému tématu věnují lidé i v této oblasti. Pozvu Vás ještě na vytvořenou video reportáž, kterou jsem na místě natočil a pár záběrů této malby.    

To je tedy dnes již opravdu vše, a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám fotografie, představení a video líbili, a že se sejdeme v našich pankových ulicích zase někdy příště :-). Takže ZDAREC DINOSAURUS BAJKUJEC a budu se těšit :-D.