8.

17.05.2024

MĚSTO GALERIE

Moji milí Bajkujáci se sprejem v ruce :-), sice jste již mohli postřehnout, že článek o tomto díle tu jednou byl, ale protože jsem stránky musel trošku pročistit, tak bohužel tento článek v minulosti zmizel. Není ale všem dnům konec, a ani jsem se s magazínem zatím nezačal potýkat s nějakou apokalypsou, takže jsem se vrátil na místo činu, znovu tuto práci nafotil a tak si pojďme článek dát ještě jednou. Město galerie je projekt, který se zabývá uměním ve veřejném prostoru, a to od roku 2006 – jako nástupce projektu Woodoo Session. Jednou ze stěžejní činnosti projektu je realizace murálů (velkoplošných maleb), která vznikají pod odbornou kuratelou a na základě komunikace s majitelem nemovitostí a ploch. Výsledkem je pak malba ve veřejném prostoru, která na roky definuje lokalitu a stává se tak součástí prostoru. Jednoduše řečeno, že od roku 2006 jste mohli zaznamenat několik akcí, které byli v tomto směru uspořádány, a mělo to vézt k předvedení a nasměrování lidí k něčemu hezkému, tvořivému a obohatit tak malbami po městech život jejich obyvatelům. Města, která se na pořádání těchto akcí účastnila, dodnes vytvořené práce prezentují a nebylo jich rozhodně málo. Minimálně 23 AKCÍ OD ROKU 2006. CELKEM PŘES 160 UMĚLCŮ. Tvořili jsme i opakovaně ve městech jako: BERLÍN, PRAHA, PODĚBRADY, KOLÍN, MLADÁ BOLESLAV, KUTNÁ HORA, NYMBURK, ČÁSLAV, PEC P. SNĚŽKOU. Součástí akcí jsou MALBY MURÁLŮ, GRAFFITI JAMY, WORKSHOPY PRO VEŘEJNOST, HUDEBNÍ PROGRAM S DJs a MCs, OBČERSTVENÍ a ty zážitky, které lidé za displejem nenajdou. Myslím, že tohle by mohlo na představení a začátek článku stačit, a nyní již přistupme k samotné tvorbě, kterou jsem nafotil v Mladé Boleslavi.

Jedná se o velkoplošnou desku, která je umístěna před OC BONDY v Mladé Boleslavi, a přímo nad vlakovou zastávkou Mladá Boleslav město. Tato deska o rozměrech cca 5,5m na 2,5m je hezkou vizitkou samotného města, protože je na ní znázorněno bohatství tohoto city, a to v podobě firmy ŠKODA.

Abych však nebyl ale směrodatný pouze ke Škodovce, také na malbě můžeme najít i další věci, které by vznik tohoto murálu mohli vystihovat, a vlastně i znázornit pointu malby. V pozadí je tedy nápis MĚSTO GALERIE, který nadhazuje název pořádané akce. Poté jsou zde ukázány také malířské potřeby, které samozřejmě pořádný writer ke své práci potřebuje, a poté i lehce nastíněno město a to v levém dolním rohu malby. Když hovoříme o pořádané akci a jejím názvu, další se zde v Bolce budou pořádat 2-8.9.2024 a 7-9.2024...pro bližší informace zkuste sledovat na internetu. Co se týká téhle malby, tak se na ní podíleli 2 tvůrci a to DEAL a PANIKA 71.

O tvůrci PANIKA 71 jsem se dozvěděl, že je to dlouholetý tvůrce ze slovenské scény, a rozhodně tohle nepatří mezi jeho první práce...tvorbě se věnuje snad od roku 1999. Který ze dvou maloval rozhodně povedený automobil Škoda Vám nepovím, ale ať je to ten, anebo ten, rozhodně patří pochvala :-D. 

Je to z tohoto krátkého článku dnes vše, ale rozhodně se těšte v budoucnu i na další zveřejněná dílka, protože věřím, že tvořit se nepřestane a bude dále o čem  psát. Na závěr Vás ještě pozvu na vytvořenou videoreportáž a s tím se s Vámi rozloučím.

To je dnes již opravdu vše, a bude se těšit zase někdy příště. Zdarec sprejec bajkujec a mějte se :-).