9.

05.11.2023

 Felt Jetty Lady

Protože tato kategorie většinu roku tak nějak postávala, až v poslední době se zde začalo něco odehrávat, přidám ještě takovou malou růžovou třešinku na tento dortík a tím bude naprosto jemný, zmrzlinkový a plážový CRUISER od firmy FELT, s názvem JETTY LADY. Jestli by vás zajímal trošku i příběh, kde jsem tohle kolo sehnal, tak musím prozradit, že to byla doslova naprostá náhoda. Občas se stane, že nakupuji nějaké praktické věci na opravu, anebo na kolo u firmy GLOBAL SPORT...tímto posílám i GLOBÁLNĚ OBROVSKÉ DˇIKY, ŽE KOLO POSKYTLI K NAFOCENÍ...a když jsem si byl právě vyzvednout jednu z těchto objednaných věciček, tak jsem ho prosím objevil na obchodě vystavené. Naprosto jsem užasl, protože to byl doslova vlastně dar z nebes, a tak jsem jak to už tak bývá, popadl fotoaparát, v rychlosti domluvil nafocení a šlo se na věc. No a to je asi začátkem tohoto článku vše, a tak Vás mohu dále pozvat na vzniklý materiál. Takže zbytečně neotálejme a LET´ S GO :-D.

Určitě bych začal tyto řádky představením této firmy FELT, která je již dlouholetou stálicí na trhu s koly. Pokud byste chtěli i vědět z jaké země tato firma pochází, tak kdo by si myslel, že je to Německo, tak je od pravdy opravdu hodně daleko. Hlavním sídlem je Rancho Santa Margarita, Kalifornie...značka tedy pochází z USA. Na úplně první zmínky o této firmě, respektive zakladateli, Vás vezmu až do roku 1980. V tomto roce jsou evidovány první zmínky o člověku se jménem Jim Felt, který působí jako motokrosový mechanik. Jim Felt dostal v těchto začátcích jednu individuální prácičku, a to úkol, postavit časovkářský speciál na triatlon pro Johnnyho Omaru, tehdejší motokrosovou hvězdu. Pro někoho možná nadlidský výkon se podařil, a Johny O´mara hned začal na postaveném stroji vyhrávat závody. To jsou naprosto první zmínky vlastně o pozdějším zakladateli firmy Felt Bicycles, a pojďme se podívat i o něco dál do budoucna. Nějaká ta léta uplynula a v roce 1994 je oficiálně firma založena, když produkty Felt distribuuje společnost Answer Products. Felt poté téměř zmizel z domácího trhu, a to po výpadku s Answer po sedmiletém vztahu. Značka byla obnovena v roce 2001 jako nezávislá společnost. 3. února 2017 Rossignol Group oznámila akvizici Felt Bicycles. Oznámení poznamenalo, že Felt vzrostl na 60 milionů $ v příjmech v době prodeje, ačkoli podmínky akvizice nebyly zveřejněny. Rossignol v březnu 2022 oznámil, že prodává Felt Bicycles společnosti Pierer Mobility. To jsou první kroky z úplné historie firmy a jak plynul pomalu čas. Pojďme se také podívat, jak je to s firmou nyní, a co byste se dočetli na stránkách dnes. Použiji věty ze stránek firmy.

Od roku 1991 jsme nejinovativnější cyklistickou společností na planetě a posouváme hranice designu a výkonu jako nikdo jiný.

Naše kola jsou vyrobena pro rychlostní démony, kteří žijí pro vzrušení z rychlé jízdy. Věříme, že rychlý je jediný způsob, jak jezdit, a jsme tu, abychom našim zákazníkům pomohli vytvořit nové rekordy, vyhrát mistrovství světa a ovládnout ty nejtěžší tratě.

Snažíme se vytvářet ty nejepičtější cyklistické zážitky na světě, protože jsme naprosto posedlí koly a naprostou úžasností, která do života vnášejí. Od zdolávání šílených horských výstupů až po zahájení zcela nové úrovně kondice prostřednictvím jízdy, od shonu závodění až po kamarádství při skupinových jízdách, nic se nevyrovná naprostému nadšení ze šlapání jako maniak. Tak se připoutejte a připojte se k nám na jízdu svého života!

Všem nám jde o funkci před formou, s bezbariérovým designovým procesem, který je o naplnění nejdivočejších potřeb jezdce. Naše motocykly porazily etapová vítězství na všech Grand Tours, překonaly světové rekordy v triatlonu, získaly zlaté olympijské medaile a ovládly mistrovství světa na silnici, trailu, dráze a v cyklokrosu jako nikdo jiný.

Ale navzdory našemu šílenému úspěchu jsme stále pevně propojená parta, která zůstává věrná našim základním principům a jezdcům, kterým sloužíme.

Nyní bych již přistoupil tedy k samotnému CRUISERU, který bychom si dnes představili. Nebudu tedy otálet a LET´ S GO.

Začněme jako většinou tím největším komponentem a tím je rám tohoto kola, který již na první pohled je rozhodně dámský. Napovídá tomu i nízko položená horní rámová trubka, která propojuje hlavovou trubku se sedlovou trubkou, a je to hlavně proto, aby se dobře nasedalo ženám v sukních. Pokud by se jednalo o pánský CRUISER, tato trubka by byla více nahoře a tvořila by více rovnější design, který by byl na první pohled určitě i více progresivnější. Takže zde máme rám dámského kola, který dle prodejce nese tento přesnější název - Felt Cantilever Steel Lady, ocelový. Rám není vyroben tedy z nějakého odlehčeného materiálu jako Hi Ten ocel, nebo třeba hliník, ale je zde použitá stará dobrá nefalšovaná ocel...kousek železa pro ženské :-D. Co se týká barevného provedení rámu, tak použitá je barva smetanová, a na přední části horní rámové trubky, je hezky vyznačen název firmy a barevně namalované designové doplňky.

Od stavebního pilíře celého kola „rám“ se pojďme posunout do určitých částí a začněme částí přední. Zde si představíme vše kolem náboje, ráfku, pneu a dále po vidlici až ke kokpitu. Začněme tedy nábojem, který je velmi důležitou součástí. Nepodařilo se mi bohužel nikde vyhledat, jaký je přesnější název, ale je zde použitá slitina ALU...tedy slitina hliníku. Jako klasika je použitý 36 drátový výplet, a tak to i znamená, že náboj má 36 děr. Dále navazuje ráfek, který nese přesné označení Felt Custom Alu, šířka 50 mm. Ráfek je tedy vyroben z hliníku, je to přímo výrobek od firmy FELT se šíří 50 mm. Poslední součástí je pneumatika, která nese jasně vzorek na městský provoz (asfalt, cyklostezky a podobné), a přesné označení i rozměr je Felt Quick Brick, rozměr 26 x 2.125". Co rozhodně musím ještě k přednímu kolu dodat, tak jsou použity rozhodně stylové čepičky ventilků. Poposkočme trošku výše po vidlici, která je sice vyrobena ve stejném barevném provedení, tedy barva SMETANOVÁ, ale materiál je použitý trošku jiný. Přesný název zní Felt Riding, Hi-Ten, ocelová. No a když jsme takhle kousek poposkočili, ještě nám zbývá si představit brzdový systém v této části. Je zde použita přední brzda klasicky V Brake, ráfková. Pomocí gumových špalíků tato brzda svírá ráfek, a tak přední kolo zabrzdí.

Představili jsme si vše až po přední brzdu, a co najdeme výše? Mohl bych představit hlavové složení, ale to bohužel nikde není uvedeno a tak ho necháme trošku s otazníkem. O kousek výše již najdeme představec, řídítka, a osazení řídítek. Představec je vyroben z hliníku, tedy Alu a je výškově nastavitelný.  Dále navazují řídítka nesoucí název Felt Swoop Womens Design. Dle toho názvu je jasně dané, že řídítka jsou vlastní výrobek firmy FELT. Jako další najdeme na řídítkách gripy, které dávají tomuto kokpitu opravdu pěkný směr. Jsou stylizovány do barevných doplňků kola a to do barvy růžové s černým šněrováním. Na řídítkách najdeme i něco od brzd, a je to jedna páčka směřující k představené přední brzdě. Jako poslední komponent, no spíše doplněk, najdeme v základním osazení zvoneček. Jedná se o malý plastový zvonek. Vlastně ještě jedna věc tu rozhodně je, ale já bych to co zbývá, zmínil až ke konci tohoto článku. Bude se to myslím hodit kompletně více.

To bychom z přední části měli vše, a nyní se můžeme pustit od části středové. Zde nás bude rozhodně zajímá převodník, kliky, pedály a vše kolem pohonu toho kola. Začnu asi tím největší komponentem a tím je převodník. Tato součástka nese 44 zubů, a jsou na ní připojeny kliky Cruiser, slitina Alu, obrobené technologií CNC. Co se týká pedálů, tak jsou použity velmi hezké městské pedály, a to přímo od FELT. Pogumovaná plocha s chromovými doplňky dotváří hezky tuto část. Středové složení se mi bohužel nepodařilo vyhledat, a tak zůstaňme u představení standartní varianty. Velmi blízko je zde umístěn i stojánek, který je opět v barvě chromu, či leštěného hliníku, a ještě trošku dodává tomuto kolu nádech elegance. Jako poslední je na řadě řetěz a velmi hezky vyzdobený kryt řetězu. Řetěz je použitý KMC Z410. Kryt tohoto komponentu je opět parádně sladěn s celkovým designem kola, a je v barvách růžové, s bílím a modrým nápisem. Jelikož se jedná řekl bych především o plážové kolo, tak jsou na několika místech doplněny kotvičky, které tomu dosti napovídají.

Přes řetěz a tento opravdu parádní kryt se přenesme do poslední části tohoto kola, a tím je část zadní. Zde nás bude určitě zajímat náboj, vše kolem ráfku, a ještě tu máme jednu novinku, kterou bude zadní nosič\košík. Začnu jako u předního kola nábojem, který zde tedy určitě není stejný a díky němu, je na řídítkách pouze jedna páčka. Tohle kolo totiž vlastní dnes již celkem unikátní zadní brzdu, která funguje tlačením klik zpět...tedy proti směru jízdy. Je to tak zvané TORP´ÉDO\PROTIŠLAPOVÁ. Tento náboj je tedy o něco větší, ale v tomto směru jednoduchý. Poté je zde druhá věc, která na tomto náboji je jiná než vpředu, a tím jsou integrované převody...najdeme 3 od SHIMANO NEXUS. Co se týká ráfku, výpletu a pláště, zde je to stejné jako u předního kola a tak si myslím, že není úplně důležité opakovat. No a přišel na řadu košík, který zde není použitý proutěný, ale je zde taková ocelová kargo varianta. I tento košík je doplněn logem firmy a nápisem :-).

Vlastně jsem trošku předběhl s tím poslední komponenty, protože nám ještě zbývá naprosto fajnové sedlo. Tohle sedátko je také přímo výrobek firmy FELT, a velmi luxusně je barevně sladěno s celkovým provedením. Barvy na sedátku jsou SMETANOVO RŮŽOVÉ, a ze spodní části jsou použity parádní chromové pružiny. Tohle odpružení dodává kolu jistý komfort při jízdě, a tomu velmi důležitou měrou přispívá i samotné sedlo. Je vyrobeno příjemně široké a pohodlné :-). Prostě jízda jak má být.

To je dnes z písemné části vše a nyní Vás již pozvu na vytvořené video z místa...Hahaha, vlastně bohužel ne, protože bylo trošku na spěch a video se již nestihlo natočit. Co mohu ještě zmínit je cena, která by se před vánoci mohla celkem hodit. Je to dokonce velmi pěkná slevová akce, a to z 11 990 Kč na 5 990 Kč. To je tedy opravdu vše a jak říkám vždy, tak doufám, že se Vám alespoň tohle představení, fotky a celý článek kompletně líbil, a že se sejdeme zase někdy příště, u objevování něčeho zajímavé z této oblasti cyklo. Takže ZDAREC CRUISER BAJKUJEC a budu se těšit zase příště :-).