9.

27.10.2021

NEJSEŠ - ÚPLNĚ MIMO?

DIRTY DOGS LBC

Zdravím vás moji Bajkujáci z ulice a všechny, kteří jedou pořádnej sprejerskej bordel na streetu :-D. (samozřejmě, že se bavíme o tom sprejování, které má nějaký význam a nejsou to jen pouhé nelegální nesmysly). V tomto článku se spolu pojďme podívat do krajského města Liberce, protože již v názvu zmíněný umělec ÚPLNĚ MIMO v uličkách města pěkně zařádil :-)

Jdu si takhle náhodně po centru s fotoaparátem, a při odbočení do jedné z menších uliček navazujících na ulici Pražská, která je jednou z hlavních v tomto centru, sakra objevím něco, co rozhodně člověk chce objevit (pro všechny zvědavce se toto dílko nalézá na konci ulice Pražská, kde odbočíte vlevo do malé nenápadné uličky - na rohu je kebab - musíte jít do kopce). Tento objev je pro lidi jako já, kteří se snaží sbírat přesně takové hle výtvory a šířit jejich existenci dál doslova k nezaplacení - tímto rozhodně i děkuji, že mohu tuto tvorbu vidět, psát o ní a být tak alespoň malou součástí :-).

Takže odbočím vlevo a po pár krocích navazuje takové malé útulné parkoviště, kde se vejde sotva 5aut. Pokračuji pomalu dále a nevěnuji této ploše velkou pozornost. Přede mnou se rozkládá celkem hezký výhled a trošku mi to připomíná zapadlé uličky staré Prahy, či něco podobného. Pokračuji pomalými kroky tedy dále uličkou a kochám se :-). Tak nějak nenáročně se po chvíli mírně otočím a uvidím, že na tuto plochu se nevejde jen pár aut, ale také pořádná a rozrostlá smečka psů, kteří tu zdobí velmi zábavně místní zídku\zeď. Byl jsem doslova v šoku, co na takovém malém skrytém místě člověk nenajde a hlavně, jak je možné, že o tom již dávno nevím :-D. Srdce mi doslova zaskákalo radostí, když jsem spatřil takový PIECE :-).

Taková hle práce není tohoto umělce jediná a kdo opět alespoň trošku tuto scénu sleduje (stačí i tento projekt), tak se s jeho malbami již rozhodně někde setkal (zde na stránkách byla jeho práce vidět na tvorbě komína - předešlí článek). Chvíli jsem se snažil i pátrat, co je tento tvůrce a tvorba vlastně zač a zjistil jsem, že tento chlápek, který si tedy říká ÚPLNĚ MIMO - mě tedy nepřipadá, že by byl úplně mimo :-D - celkem často spolupracuje se známými osobnostmi, které v tomto kraji jsou, a že je teda dost známou osobností v místní komunitě :-D ( v našem případě třeba Tomáš Slavík - malba na JBC Revelation, legální plochy v JBC u přehrady a další...) Neodbočujme však a pojďme se vrátit k našemu dílu :-). Takže zeď a na ní smečka KOMIKSOVÝCH PSÍH HRDINŮ

V tomto případě se dostáváme do těch skvělých vod bych řekl, které chceme aby GRAFFITI ztvárňovalo a aby nešířilo hrůzu a strach, ale aby okolí pobavilo a těšilo. Vtipné ztvárnění komiksových postav, které spolu spolupracují nejspíše na útěku šibalského psíka z\do okna, rozhodně jako zábavný nápad působí a funguje. Nedokážu pochopit, jestli někdo ani v tomto případě nedokáže vnímat a připustit si, že taková hle tvorba má prostě nějaký smysl, a že by mělo takových věcí na ošklivých nebo šedivých místech vznikat více. Nápad jak a proč vlastně vznikl tento velkoplošný obraz jsem se také snažil vypátrat, ale tvůrce, i když vlastní svůj FACEBOOKOVÝ PROFIL UMĚLCE (není to tedy nějaký tajemný přízrak libereckých ulic) nějak moc nekomunikuje :-(. Je to škoda, protože mít vyjádření pravdivých a přesných slov o tvorbě, je to nejlepší co si novinář nebo zvědavec jako já může přát. Jsem ale rád, že to vůbec je :-).

Tento šibal si nese asi něco moc dobrého ve svém pytli na zádech, jak vidíme v jeho výrazu obličeje :-D Nejspíše asi udělal řeznictví a jeho lup (klobásy a jitrnice) se už těší do jeho bříška i celé party :-D. 

Zkusme se malinko blíže v malbě podívat, koho se nám tu tvůrce snaží představit a kdo všechno se na této nejspíše klobásové loupeži podílí :-D Nyní je tam vlastně KEBAB, tak to bude asi Velká kebabová ne klobásová loupež :-D. Z těch nejznámějších, které pozná většina z nás, tak jsou to staré ostřílené firmičky: Scooby Doo, Pluto, Spasitel ze seriálu Simpsonovi, Droopy a další uličníci, kteří se před námi takhle šikovně za rohem schovávají. Nevím, kde vzal v tomto případě hlavního hrdinu, kterým je šplhající čoklík s ranečkem na zádech, ale trošku mi připomíná pejska z filmu Maska - Milo, čte se Majlou.

Ke konci těchto řádků bych ještě jednou vzdal díky tomu, kdo tyto malby tvoří, protože je to prostě paráda. Hodně mě i imponovalo, kolik různých námětů jsem již od tohoto člověka spatřil. Opravdu již nevím co více dál napsat, a tak vás nyní odkážu na další článek o jeho tvorbě a video, které jsem natočil na místě :-) Mějte se Bajkujáci a budu se s Vámi těšit i příště u nějaké té pořádné sprejerské akce :-)