2.

03.02.2021

LOVECKÝ ZÁMEČEK HUMPRECHT

Krásné počasí, den volna a chuť cestovat, mne doslova vybudili k tomu, abych doma sbalil fotoaparát, kameru a vyrazil do světa sbírat zážitky. Stoupl jsem na nejbližší cestu směrem k naplánovanému místu, a již nebylo co řešit. Štěstí tomu opravdu přálo, a v ten den jsem se dostal STOPEM opravdu všude (děkuji všem za svezení). Pojďme se tedy společně podívat kam jsem cestoval, a jaké toto místo je :-). 

Cesta to nebyla nějak složitá a dlouhá, ale stálo to za to. Nasedl jsem na první automobil, který mi zastavil a vyjel směrem Mladá Boleslav. Poté takovým malým obloukem z Boleslavy směr Jičín, no a než jsem dorazil do Jičína míjel jsem právě naše místo, o kterém si dnes budeme povídat :-). Jedná se o zámeček Humprecht, ležící ve městě Sobotka. Toto město se nalézá v Českém Ráji a tím pádem i zámeček - zámeček patří i do chráněné krajinné oblasti Českého Ráje.

Když do městečka dorazíte, bude vás vítat neveliké náměstí s podloubím - náměstí Míru - které zdobí kašna v jeho středu a Mariánský sloup. Památky, které zde najdete, a i v okolí (domek Fráni Šrámka, nedaleko hrad Kost, a další...), je určitě také dobré navštívit, ale mi se pojďme soustředit především na návštěvu zámečku.

Náměstí Míru

Směr je naprosto jednoduchý, a tak se v horním rohu náměstí vydáte do leva, a již zámeček uvidíte na horizontu. Cesta k němu není opravdu složitá, a tak hezkou a příjemnou procházkou spletí malých uliček s dobovými roubenkami, se doslova sympaticky naladíte na kulturní zážitek :-).

Jak mile dorazíte k místu, již uvidíte město Sobotka na výhledu za sebou, a před sebou pouze krásný kruhový zámeček, který z větší dálky, nebo silnice vedoucí kolem, působí jako úžasná dominanta tohoto kraje.

Pokud jste obdařeni obratností a umem, jistě vás nadchne i horolezecká stěna kousek pod zámečkem, kde můžete vyzkoušet své lezecké dovednosti. Třeba rodiče, mohou své děti nechat chvíli jistě pod dohledem instruktorů a udělat si romantickou procházku bez dětí :-).

Nejen silnice, ale i spousty různých cest vás k tomuto zámečku dovedou. Veliká výhoda je, že právě z města Jičín, až přímo k zámku vede cyklotrasa, a tak výlet na kole je naprosto bez zábran :-)

Na tomto kole, které vidíte na fotografii jsem nepřijel, ale jak jsem řekl na začátku vydal jsem se dobrodružně STOPEM. Je to místní ozdoba, nejspíše právě pro propojení tohoto místa a cykloturistiky :-) a v létě bych řekl, že funguje jako květináč :-) Hezké :-)

Samotný zámeček je postaven již v roce 1666, a v této krásné podobě - jistě s pomocí údržbářů a památkářů - se zachoval až do dnešní doby. Sloužil jako letní sídlo Humprechta Jana Černína z Chudenic. Je velmi ojedinělou stavbou v České republice, a to právě díky svému tvaru. Je to takový kulatý placatý dort, se špičkou :-). Uvnitř je umístěno 27 místností, a je inspirován stavbami z Itálie. Další výjimečností je turecký půlměsíc na jeho špici, a ten dodává celému vzhledu lehce exotický nádech. Zvěsti pravý, že právě Jan Černín byl v Turecku vězněn, a tak se tento symbol dostal na špici této stavby.

Když tedy nebudete mít co dělat a doma se Vám opravdu chtít být nebude, vyrazte se podívat třeba na toto krásné historií opředené místo, a navštivte opravdu hezký kousek Českého Ráje.

To je dnes z cestování opravdu vše, a já doufám, že se Vám povídání a fotografie líbily, a že se opět sejdeme příště u něčeho zajímavého z té naší České Bajkové republiky :-)