3.

18.02.2021

Ó NÁŠ MILÍ KRAKONOŠI

Nazdárek Bajkujáci :-) zima se nám v posledních dnech začal hezky zadrhávat za nehty, a venku občas opravdu mrzne jak když praští. Není tedy možnost uvažovat snad o ničem jiném, než užívat zatím stále zimních zábav a veselí, pokud si nehodláte dát nějaký cyklo level navíc a výlet absolvovat na kole :-). Rád bych Vám  tímto článkem připomněl, opravdu hezkou a hlavně každoroční kulturní tradici, kterou právě díky poloze místa, můžete právě na zmíněném kole odjet jako prd. Jedná se o stavbu sochy Krakonoše na jilemnickém náměstí, která se zde staví opravdu každoročně už od roku 1909. ( výjimka pouze v roce 1912 - lyžařské závody a náměstí zdobila socha Jana Buchara - průkopníka lyžování v Čechách )

Pokud tedy nemáte s dětmi co dělat, a nebo si i vy sami chcete připomenout Krkonošské pohádky a povídky, určitě neváhejte a zavítejte na poslední chvíli do Krakonošova revíru do Jilemnice. Na mnoho webech se uvádí, že socha by zde měla stát do 15.2.2021, ale protože v poslední době se počasí opravdu obrátilo k tomu zimnímu, a příroda to vypadá si rozmyslela, jaké roční období vlastně je, tak je možné, že sochu ještě zastihnete. Já měl na cestu i celkem hezké počasí, a tak ho určitě přeji i Vám :-).

Krakonoš si sedí hezky vprostřed Masarykova náměstí, obklopují ho domečky okolních obyvatel hor a samozřejmě i místní lesy. Stavitelem se stal se svým 3 členným týmem Josef Dufek. Pokud by vás zajímala výška této sochy, tak metr by se zastavil na výšce s číslem 5. V roce 2019 zde seděl Krakonoš dokonce 8 metrový.

Velmi hezké a takové malé jubileum s touto sochou slaví právě stavitel p. Dufek, který Krakonoše letos postavil již po 25.

Rozhodně Krakonoše na náměstí hledat nebudete, protože se v tuto dobu stal opravdu dominantou, za kterou se sem denně sjíždějí desítky lidí z okolí, ale i vzdálenějších měst. Přeci jen je to jednou za rok, a rozhodně stojí za to se sem podívat. Budu Vám držet palce abyste sochu ještě zastihli, protože bohužel informace o aktuálním stavu nemám, ale i když se sem pojedete podívat a socha by již nestála, zajděte se podívat na nedaleký kopec Žalý - je tam i velmi pěkná rozhledna, nebo do pár kilometrů vzdáleného Vrchlabí, které je také hezkou kulturní Krakonošovou destinací :-)

Takže zdarec bajkujec :-) a zase někdy u nějaké zajímavé věcičky, z té naší bajkové republiky :-).