4.

21.02.2021

Bajkuju na Valdštejn

Nastala sobota 20. 2. 2021 a venku po celkem smutném, a chladném týdnu začalo doslova od rána svítit slunce, a lákalo všechny turisty a pro nás hlavně bajkery ven do přírody. Samozřejmě, že jsem nelenil a jen jak první paprsky dopadli do mého okna, popadl jsem oblečení, kolo a výbavu, a vyrazil do světa vstříc zážitkům. Zvolil jsem asi nejrozumnější variantu, kterou jsem zvolit mohl, a tak má cesta na hrad Valdštejn vedla přes obec Líšný kde začíná cyklotrasa, Malou Skálu, Dolánky a téměř konečná destinace Turnov. Proč píši konečná ? Hrad Valdštejn se nachází dalo by se říci na jeho okraji - několik kilometrů za hranicí města - a k jeho úpatí je to opravdu kousek. 

Pokud se dostanete až do tohoto vztyčného bodu - Turnov, tak jak pokračovat dále opravdu není nijak složité. Když budete mít s sebou mapu, tak směr Rovensko pod Troskami je asi nejjednodušší počin, ale když se zeptáte místních, kteří by měli samozřejmě vědět kde se nachází jeden z nejstarších hradů v této oblasti, ještě když ho mají doslova za barákem, tak Vám jako mě určitě ochotně poradí. No a potom již nezbývá nic jiného, než nasednout na kolo a vydat se po značení směrem k našemu cílí, hradu Valdštejnu.

Wikipedie: Valdštejn je zřícenina v okrese Semily blízko Turnova, v oblasti Českého ráje. Rodový hrad pánů z Valdštejna pochází z druhé poloviny 13. století. Je jedním z nejstarších hradů v tomto kraji. Nyní je Valdštejn v držení města Turnova.

Přes mapy. cz ukázka několika možných variant, ale pokud budete hledat detailněji, najdete i spousty dalších vyhrazených pro kola.

Naprostý kousek od hradu - cca 700 m u parkoviště - když přijedete autem můžete zaparkovat, ale samozřejmě, že jet autem v takovém počasí je naprosto o ničem, naleznete místo na odpočinek a další rozcestníky. Po několika set metrovém stoupání lesem, Vám určitě přijde vhod se na chvilku posadit a nabrat nové síly, anebo si třeba dát malou svačinu :-) Tyto ukazatele nabídnou další různé směry, kam výletovat později, ale také Vám ukazují směr pokud přijedete odjinud, jak se dostat třeba do města na vlak a podobně.

Po načerpání nové energie a vystoupání po trase, se Vám v dálce mezi stromy začne hrad objevovat. Jak se budete k hradu blížit, krásně se scenérie bude otevírat a na povrch vystupovat celá rozlehlá stavba. Hrad se nalézá ve výšce 389 m.n.m. Pokud byste se zajímali o název tohoto hradu, tak v německém jazyce je to Waldstein, a v překladu to znamená - Lesní kámen. Další zajímavostí je obraz v kapličce - možná jediný dochovaný - Karla Hynka Máchy, který namaloval roku 1836 František Mašek.

Cestou jak do samotného podhradí, tak i k hradu, se Vám budou nabízet rozhodně ke zmínění vhodné výhledy a panoramata, místní krajiny a přírody. Já jsem se letos na tyto souřadnice vydal po druhé ve svém životě, a protože minulý rok jsem vynechal, bylo to pro mne jako objevit něco úplně nového a v počasí, které bylo naprosto famózní, nebylo o čem diskutovat a nač si stěžovat :-)

No a na úplný závěr bych mohl říci něco originálního, a tak moudro pro tento výlet zní: na co sedět doma, když musíme navštívit Frantu z Valdštejna :-D Takže se mějte zdarec bajkujec, a zase se budu těšit někdy u povídání, o nějakém zajímavém místě té naší České Bajkové republiky :-).

PS: omluvte kvalitu fotografií, měl jsem s sebou pouze outdoor kameru, a ne jako většinou zrcadlovku - když to jde.