7.

03.04.2021

ZŘÍCENINA HRADU VALEČOV a JULIINA VYHLÍDKA

Zdarec bajkujec moji milí čtenáři :-). Málem jsem zapomněl na jeden z úžasných výletů, který jsem podnikl ještě když venku vládla opravdu zima a sníh, a tak se pojďte semnou vydat ne cestu na zříceninu hradu Valečov a do Ralska, na Juliinu vyhlídku. Na obě tyto místa je tedy úžasné zajet se podívat v zimě (to mohu doporučit z vlastní zkušenosti), ale proto, že vše je v hezké české přírodě tak určitě i v létě. Tuto cestu jsem začal docela brzy ráno, abych se dokázal dopravit na obě naplánovaná místa, která od sebe a hlavně od výchozího bodu jsou celkem vzdálená. Na tento den byla v plánu opravdu náročná a těžká cesta, a tak když jsem se šel postavit k cestě abych zase zvedl palec nahoru a pokusil se s někým dostat do světa a objevovat, mohlo na hodinách ukazovat kolem 6:30 max 7 hodiny ráno. Den začínal klasicky lehkým tréningem, který mne do celého dne ještě více nabudí, a když jdu na takovou to dlouhou (někdy to je i na 2dny) túru, je dobré být v dobré silné náladě a cítit se opravdu dobře. Ono Vám to dodá hlavně nadšení do poznání a pro celkový den, kdy neustále s někým komunikuji a lidé mne vezou autem, je důležité být opravdu pozitivně a dobře naladěn. Ráno bylo chladné, mrazivé, ale již v těchto hodinách svítilo slunce a bylo vidět, že tento den bude naprosto fantastické počasí, a tak si ho užít plnými doušky bude jedině dobře :-)

Od výchozího bodu jsem pokračoval směrem k Mnichovu Hradišti, kde se pár kilometrů za tímto městem nalézá má první zastávka a to zřícenina hradu Valečov. Tato zřícenina se pokud to přiblížím ještě detailněji, nalézá na okraji vesničky Boseň. Pokud se k tomuto místu budete blížit, tak již z cesty, která vás pomalu bude navádět k této vesničce, vás bude zřícenina vítat na obzoru. Je tomu tak u spousty takových to hradů, ale i tento se ční nad vesnicí a je vidět z pěkné dálky jako dominanta celého okolí.

Pokud pojedete po hlavní silnici vedoucí z Hradiště, tak zříceninu uvidíte v krásném výhledu po své levé ruce. Zachovalá věžička čnící na kopečku, vás určitě osloví a přivábí svou malebností a trošku tajemnem :-). Když by okolo této věže létali ještě havrani, je to jak z nějaké opravdu strašidelné pohádky :-).

Když se začnete blížit z hlavní silnice k první odbočce, tak tam také poté odbočte. Je to velmi jednoduchá cesta, která vede přímo na parkoviště pod hradem, a tak zabloudit nebo dokonce minout je téměř nemožné. Vesnička Boseň není opravdu nijak veliká, ale jedná se o vesnici\čku, která čítá cca 500 obyvatel.

Po zastavení vozidla na parkovišti, nebo pokud přijedete na kole (to nás zajímá nejvíce) se zřícenina hradu začne velmi příjemně přibližovat a uvidíte, že k jejímu úpatí je to opravdu jen několik set metrů. Já když jsem navštívil toto místo v zimě, tak pro veřejnost bylo otevřeno (kromě prohlídky uvnitř), a tak jste se mohli projít všemi stezkami, kouty a podívat se opravdu všude. Prohlídky se nekonají v tomto období, ale hrad je otevřen jinak celoročně :-). Není to krása? - příroda, kámen, zmrzlá louka :-) Bylo opravdu skvělé, že i počasí se podařilo na více než 200% :-)

A když se porozhlédnete z parkoviště po hradu a okolí, (možná vás v létě osloví i občerstvení, které je zde postaveno) můžete se vydat na průzkumnou procházku v našem případě projížďku k hradu. Z parkoviště k hradu vede jedna cesta, která je z toho místa viditelná a tak pokračovat dále v cestě k cíli, není nijak složité - vypadá to asi takhle: jedete chvilku po rovině až přijedete ke stoupací cestě, tady trošku zaberete do pedálů, pomalu vyjedete asi 100 metrů a jste tam :-D prostě jednoduché :-D Poté vás již přivítají vstupní schody, které jsou ohraničeny pěkným dřevěným zábradlím, provozním řádem a návodem jak se v této oblasti chovat. 

Jak jsem již napsal, tak v zimě se za vstup nic neplatí, ale v létě nad schody najdete kasu s kastelánem a pomocným personálem, který Vám vše vysvětlí, navede a připraví na prohlídku, kterou si u nich zakoupíte. Pokud se rozhodnete, že budete hrad jen tak okukovat bez prohlídky a návštěvy uvnitř, rozhodně je zde také spoustu k vidění. Zřícenina sama o sobě je velmi pěkná a zachovalá, okolí opravdu útulné a se spoustou hravých skalních výstupů, vstupů nebo malých jeskyněk, je zde opravdu co objevovat :-) 

Když už se na tohle milé a opravdu hezké místo vydáte, nezaplatit si prohlídku zříceniny uvnitř je určitě škoda. Myslím, že to není ani nijak drahé - děcka cca 30 Kč a dospělý kolem 50 Kč, a to si zřícenina hradu opravdu zaslouží :-) To je z psaného textu ode mne vše, ale pojďte se podívat na video jak to na hradě vypadá a na cestu k němu :-) Poté bude navazovat druhé video, které je z Juliiny vyhlídky z Ralska (ležící ve Vranovských skalách), kam jsem se vydal poté. Cesta nebyla již tak náročná, protože jsem se dostal pouze zpátky do Hradiště a poté pokračoval skrz, přímo směr Mimoň. Ještě k tomu jsem měl veliké štěstí, protože na místo jsem se dostal na 2 svezení, které na sebe doslova navazovali. Cesta na vyhlídku byla také jednoduchá a tak jsem se těšil až na ní vylezu, že jsem úplně zapomněl cestu fotit :-) Video je natočeno si myslím parádní, takže koukněte - krásný výhled do celého kraje :-) A to je ode mne dnes již opravdu vše a doufám, že se Vám fotografie, povídání i videa líbili, a že se sejdeme zase u nějakého zajímavého průzkumu české přírody :-) Takže ZDAREC BAJKUJEC a budu se zase těšit příště :-)

V archivu jsem objevil z cesty na vyhlídku jediné 2 fotografie. První je samotný kopec Ralsko v zimním zahalení, kde můžete vidět na jeho vrcholu zříceninu stejnojmenného hradu a pod touto fotografií ceduli, která nabádá k opatrnějšímu a ohleduplnějšímu chování v tomto místě.

Zde jsou již slíbená videa z cesty na Valečov i Juliinu vyhlídku :-) Hezkou zábavu.