1.

17.01.2021

GT PRO SERIES HERITAGE 24“ 2021

Opět jsem se pro vás BAJKUJÁCI vydal do světa, abych přinesl nějakou neokousanou kost a všichni návštěvníci stránek si mohli pěkně pomlsat, no a v tomto případě si myslím, že se mi to sakra povedlo. Jedná se o novinku od firmy GT na rok 2021 z řady PRO SERIES a vlastním názvem HERITAGE 24“. Tento tip můžete sehnat v mnoha různých barevných provedeních - my si budeme představovat v barvě černé\black, ale je také k dispozici a to je celkem zajímavé s 26“ a 29“ koly. Z klasického BMX do parku a ulice, se tak stává řekl bych STREET CRUISER, na kterém se už tolik neskáče, ale používá se spíše na jízdu a pohyb po městě, jízdu po zadním a na jednodušší efektní triky než na skoky ze schodů, grindy po zábradlí atd...(to třeba až příště, protože to opravdu vypadá dosti zajímavě). Nyní se však pojďme věnovat tomu, co máme zde v článku.

GT HERITAGE 24“ v černé barvě vlastní rám vyrobený z materiálu - slitina 6061 (dural - pevná, ohebná, houževnatá) takže o nekvalitní rám se zde rozhodně nejedná. Samotné kolo je i vyrobeno na náročnější používání jak v ulicích, parku a podobných místech, stejně tak jako jeho předchůdce z roku 2020. Kolo by Vám tedy při skocích a tvrdších dopadech rozhodně mělo něco vydržet :-).

Detailní parametry - použito ze stránek výrobce

Pojďme si osazení tohoto kola prohlédnout postupně od řídítek až po řetěz, a představit si jaké firmy nebo co za materiál na kole najdeme. Řídítka jsou použita přímo od firmy GT a to s názvem Pro Series Cheat Code 2pc. Jsou vyrobeny z materiálu Cr-Mo, což je materiál ocel odolávající korozím. Konce jsou potaženy GRIPY také od firmy GT s označením Super Soft Flanged s délko 155mm a vyvýšeným ukončením proti vysmeknutí. Co už tolik dnes nebývá tak kolo je potaženo i chrániči proti nárazům, a to pěnovou kulatou ochranou na vrchu řídítek, ale také ve spodní části, kde jsou řídítka propojena s představcem. Poslední věcičkou na řídítkách najdeme brzdu. Jedná se o mechanickou kotoučovou brzdu PROMAX, která Vám pomůže zastavit pomocí 160mm kotouče.

Od řídítek přeskočme o něco, níž na představec, vidlici, přední a zadní kolo. Vidlici najdeme vyrobenou ze stejného materiálu jako jsou řídítka tedy Cr-Mo, a tak na rezavění vidlice jako řídítek můžeme zapomenout. Představec nese název a rozměry GT Front Load, 1-1/8", Cold Forged Cap, 10 mm Rise, 40 mm a vidlice je značena GT Pro Design, 100 % Cr-Mo 2pc. Steerer, Tapered Legs, 3/8" Axle Dropou. Na čem budeme jezdit? Ráfky jsou použity také ze slitiny - dovolím si tvrdit, že to bude slitina hliníku (bohužel nemohu vyhledat o jakou se přesně jedná) a celé označení zní Alloy Double Wall, 36 h. Jedná se tedy o slitinu a 2stěnné ráfky se 36 dírami. Jako předposlední věcičku si představme pneumatiky. Jedná se také o výrobek firmy GT s označením GT Smoothie 24 x 2.5". Pláště jsou dalo by se říci naprosto hladké, jak na silniční motorce, a tak používat toto kolo jinde než na pevném povrchu, a asi nejlépe asfaltu nemůže být žádný pochyb. V zimě bych to moc nezkoušel :-D.

Firma GT začala s výrobou svých vytvořených rámů a technologií již v roce 1972. Nasbírané zkušenosti s prací s automobily, přenesla do výroby kol a myslím, že rozhodně neudělala špatně.

Co se týká převodů, tak zde nějakou velikou revoluci nehledejme, protože se i v tomto případě firma drží zaběhlého standardu, a to jeden převod v předu i vzadu. Na kolech BMX by asi vypadalo dosti zajímavě, mít vzadu třeba 3 převody, ale na těchto 24" kolech by to asi nemělo ten správný efekt. Při větších velikostech, jak jsem již zmínil, že se prodávají s 26 a 29" koly, by možná bylo zajímavé mít takové vylepšení, ale to již v dalších krocích záleží na každém, jestli si kolo lehce přestaví dle svého gusta nebo ne. Jinak co se týká velikosti převodníku a zadního převodu, tak v předu je použito 36 zubů a vzadu 16. Další důležitou součástí pohonu kola jsou bezesporu kliky, pedály a řetěz. Na kole HERITAGE najdeme kliky s názvem GT Power Series Cr-Mo 3pc., 170 mm Arms, 19 mm x 8 T Cr-Mo Spindle, GT 25 a plastové pedály GT Low Profile FS Platform Design. Řetěz je použitý KMC Z410. Jedná se o singlespeedový řetěz se 112 články, určený přímo pro Freestyle BMX a podobné.

Na celém kole dnes již posledním komponentem bude v představení sedlo a tato oblast. Sedlo na první pohled vypadá pěkně, pohodlně, a určitě působí upraveným vkusným dojmem. Celý název této součásti kola je GT Cheat Code Railed. Firma ho vyrábí ve dvou variantách - černé a bílé. Se sedlem je určitě spojena i sedlovka a její přesné označení zní Alloy Micro Adjust 27.2 x 300 mm.  

To je dnes o kolech BMX už vše, a jak říkám vždy :-) doufám, že se Vám představení a fotografie líbili, a že se spolu sejdeme zase někdy u něčeho zajímavého z této BMX sféry. Takže ZDAREC BAJKUJEC a budu se těšit :-)