1.

15.01.2024

GRAFFITI RIJEKA - CHORVATSKO

Jak tuto kategorii začít když bohužel stránky zažili očistu není úplně tak snadné, ale věřím, že to nějak půjde. V archivu se občas něco zajímavého najde, a tak se podívejme asi na největší výpravu do ciziny, a tím byla cesta do Chorvatska v roce 2023. Tato cesta i v rámci graffiti tématu byla asi ta nejúspěšnější a tak se podívejme, co se dá najít v ulici, která nese název VODOVODNÁ a nachází se ve městě RIJEKA. Tato ulice je velmi známá, a to právě pro její artové okolí, které zde zdobí velikou část budov a místního prostoru. Ulice sama o sobě měří cca 800 metrů, a když  si představíte, že na takové délce jsou všude jen mural arty, graffiti a další streetové umění, tak jste vlastně téměř v graffitovém ráji. Sice celá délka této ulice obsypána malbami není, ale její veliká část (řekněme tak polovina) určitě ano, a tak je toho zde k vidění opravdu mnoho. Tento prostor se nachází doslova  několik set metrů od centra, a když dorazíte třeba vlakem na hlavní nádraží, tuto ulici najít je pěkná procházka přes město až k ní.

Když do ulice vstoupíte, tak začátek je celkem ostýchavý co se týká opravdu hezkého umění, ale postupem času Vás plochy začnou dost překvapovat. Nejdříve je zde spíše hodně tegů, dalších čmáranic, podpisů a všeho možného. Také se to do této kategorie streetového umění počítá, ale stále to není to pravé, co Vás nadchne a můžete si říci...tak přesně proto jsem tohle místo hledal. 

Asi nejvíce umělecky povedený je mural art, který tedy rozhodně není vůbec na první pohled do ulice ani vidět, ale když stojíte cca v její polovině, stačí se pouze otočit a BUM, to co uvidíte Vás opravdu potěší. Na zdi jednoho z místních domů je znázorněna žena, která ze svých dlaní posílá do vzduchu malou plachetnici a ne jen, že tedy tohle dílo vypadá naprosto fantasticky, ale osloví Vás i přesně kvůli tomu, že si začnete opravdu příjemně připadat jak v přímořském letovisku. Také však bylo na čase, protože Rijeka je město, které omývá Jadranské moře, a tak tohle téma by rozhodně nemělo zůstat bez povšimnutí. Mural je opravdu velmi povedený, a dle autora „ARTEZ“ by mělo být poslání takového předmětu vzduchem jakým je plachetnice, překročení hranice do snů a ukázat tak, jak je jednoduché snít a své sny si plnit. Tato malba vznikla v roce 2020. Aby tvůrce tuto malbu mohl vytvořit, bylo potřeba na její ztvárnění 6 dní.

Po shlédnutí tohoto opravdu parádního mural artu se stačí otočit jen asi o 20° doprava, a spatříte další velmi originální dílo, a tím je dům plný koček. Tato malba, která se nachází na 4 patrové budově, je vytvořena umělcem, který si říká záhřebský Lunar, a na její ztvárnění byli potřeba 2 dny. Tohle kočičí dílo vzniklo také v roce 2020, ale oproti letící plachetnici byl mural vytvořen na konci roku v podzimní\zimním období. Jak tvrdí sám tvůrce, tak pro něho je i tohle počasí jen počasí, kdy se prostě nosí jen trošku více oblečení, ale jinak je to období jako každé jiné. A co že je to vlastně na té stěně namalováno? Tvůrce se rozhodl, že věnuje své dílo hudební scéně, která je zde v Rijece známá. U každé z koček tedy můžete najít jedno jméno, z mnoha rijeckých hudebních skupin, jako jsou The Siids. Let 3, Denis & Denis a Jonathan,...atd. Nástěnná malba je další součástí manifestací pořádaných na oslavu Rijeky 2020 hlavního města kultury.

Myslím, že na začátek by to mohlo stačit, a schovejme si ještě nějaká překvapení na později. Tohle je tedy první část představení známé ulice Vodovodná ve městě Rijeka, a ještě než článek uzavřu, pozvu Vás na vytvořené video, které jsem na místě pořídil. Díky těmto záběrům se můžeme přenést do hezkého tepla, a tak si pro někoho možná chladné počasí venku trošku vylepšit.

PS: omluvte špatné použití výrazu PIECE - dílo. Zaměnil jsme TAG za tento název.

To je dnes opravdu vše, a budu se těšit zase někdy příště... zdarec sprejec bajkujec :-).